Crveni - Uroš Đurić u O3one
Izložba “Crveni” beogradskog umetnika Uroša Đurića, koja će biti otvorena 22. oktobra u galeriji O3one, predstavlja radove inspirisane dokumentima i arhivskom građom, koji se tematski bave istorijskim nasleđem ideje levice na ovim prostorima. Podstaknut događajem opisanim u dokumentu iz 1873. godine, Đurić se bavi slobodom govora, zabranama, zastrašivanjima, progonima i ubistvima u prošlosti, kao i pozicioniranjem današnjih elita, koje kroz zakone, deklaracije, istrage, školstvo, javne nastupe kreiraju iskrivljenu sliku o razvoju savremenog srpskog društva.
Izložba “Crveni” beogradskog umetnika Uroša Đurića, koja će biti otvorena 22. oktobra u galeriji O3one, predstavlja radove inspirisane dokumentima i arhivskom građom, koji se tematski bave istorijskim nasleđem ideje levice na ovim prostorima.
Podstaknut događajem opisanim u dokumentu iz 1873. godine, Đurić se bavi slobodom govora, zabranama, zastrašivanjima, progonima i ubistvima u prošlosti, kao i pozicioniranjem današnjih elita, koje kroz zakone, deklaracije, istrage, školstvo, javne nastupe kreiraju iskrivljenu sliku o razvoju savremenog srpskog društva.
Reč je o dokumentu prema kojem je praktikant suda opštine beogradske Mijailo Arsenijević prijavljen zbog javnog iznošenja mišljenja da su “zakoni zasnovani na nečovečanstvu i da nad narodom tiranišu; da su činovnici više nagrađeni nego što treba, a da vrlo malo rade; da poneki bogataši imadu vrlo mnogo, a neki povasdan rade a nemaju ni leka, pa razlažući kaki pravični zakoni postoje u Sjedinjenim državama u Americi, u Švajcarskoj i kako je narod onamo ujednačen, pa da bi trebalo i kod nas jedared sve postojeće srušiti i narodnosti sve ujednačiti, itd.”
Đurić je pripremio izložbu uz pomoć Istorijskog arhiva Beograda, zahvaljujući tim povodom direktorki Branki Prpa i timu saradnika - Jeleni Nikolić, Branki Branković, Srđanu Orestijeviću i Vladimiru Mijatoviću.
Đurić je studirao istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a diplomirao je 1992. i magistrirao 1998. godine na Likovnoj akademiji u Beogradu.
Učesnik je beogradskog pank pokreta tokom ranih 80-ih godina (Urban Guerrila), a osnivanjem autonomističkog pokreta 1989. godine sa Stevanom Markušem i objavljivanjem “Manifesta autonomizma” 1994. godine, postao je aktivni učesnik beogradske umetničke scene.
Izlagao je u Briselu, Ljubljani, Antverpenu, Edinburgu, Barseloni, Beču, Pragu, Čikagu, Parizu …
Izložba u Galeriji O3one biće otvorena do 4. novembra.
(SEEcult.org)