• Search form

28.12.2017 | 18:37

Crnogorska podrška novim filmskim projektima

Crnogorska podrška novim filmskim projektima

Filmski centar Crne Gore (FCCG) podržao je na prvom konkursu 21 projekat, uključujući šest manjinskih koprodukcija iz zemalja u regionu – po dva iz Srbije i BiH i po jedan iz Hrvatske i Makedonije, među kojima su i novi filmovi Slobodana Šijana, Gordana Kičića i Stefana Maleševića.

Šijanov novi film “Budi Bog s nama” dobio je najveću podršku od 60.000 evra, uz obrazloženje da je reč o magičnom scenariju “velikana sedme umetnosti s obiljem stvarnih istorijskih likova u zanimljivim situacijama”.

Šijanov film o Bošku Tokinu, nepravedno skrajnutom piscu i prvom srpskom filmskom kritičaru, koji nastaje prema scenariju koji su napisali Biljana Maksić, Vladimir Mančić i sam Šijan, ocenjen je kao projekat “ogromnog estetskog i produkcijskog potencijala”.

Budi Bog s nama” producira produkcijska kuća Gargantua Films, a koproducenti su hrvatski Maxima film i crnogorski Artikulacija film. Šijanov novi filmski projekat dobio je u decembru 2016. podršku Filmskog centra Srbije na Konkursu za sufinansiranje proizvodnje domaćih dugometražnih igranih filmova, a podržao ga je i  Hrvatski audiovizualni centar.

Iz Srbije je podržan i projekat “Tata se igra rata” kojim srpski glumac Gordan Kičić debituje kao reditelj, a dobio je 30.000 evra, uz obrazloženje da je to intimna priča “o sudbini običnog čoveka u ovdašnjem sistemu, sa potencijalom za uspeh u lokalnoj i regionalnoj bioskopskoj distribuciji”. Film producira Filmkombajn, a crnogorski koproducent  je Crossmedia Agency. Taj projekat je ranije bio poznat pod naslovima “Razvod” i “Mama i tata se igraju rata”.

Među podržanim projektima je i “Mamonga” Stefana Maleševića, koji je opisan kao “sasvim unikatan projekat duboko autorskog pristupa koji podrazumeva odstupanje od bilo kakvih žanrovskih konvencija”, a dobio je 20.000 evra. Film “Mamonga” sastoji se iz tri međusobno povezane priče: u centralnoj su momak i devojka iz malog bosanskog grada, a druge dve opisuju šta se dogodilo sa njima deset godina kasnije. Glavna producentska kuća je Sarajevo Film Academy iz Sarajeva, izvršni producent je Slovofilm iz Banjaluke, dok je crnogorski koproducent Code Blue Production.

Iz Bosne i Hercegovine je podržan sa 50.000 evra i projekat filma “Sin” Ines Tanović, čiji je producent Dokument, a koproducent crnogorski Cut-up.

“Sin” bosanskohercegovačke rediteljke Ines Tanović, koja je debitovala “Našom svakodnevnom pričom” pre dve godine, predstavlja “visoko kvalitetan projekat sa univerzalnom temom odrastanja, odnosa porodice i tradicije, prikazane na vrlo intiman i emotivan način, a čiji je međunarodni uspeh neupitan”.

Među odabranim projektima je su i dve srpske manjinske koprodukcije - projekti za filmove “Sam samcatVelibora Boba Jelčića iz Hrvatske (srpski koproducent: Dart Film & Video) i “HepinesBorjana Zafirovskog iz Makedonije (srpski koproducent: Living Pictures) podržani su sa 25.000, odnosno 30.000 evra.

Jelčić je debijem “Obrana i zaštita” pobedio na Pulskom filmskom festivalu pre četiri godine, a Komisija FCCG-a istakla je za njegov novi projekat “Sam samcat” da “na izuzetno intrigantan način tretira zajednicu i birokratsku krutost na jednoj, i intimu i usamljenost na drugoj strani”.

Za makedonski “Projekt Hepines” Borjana Zafirovskog, čiji je koproducent Montenegro max film, istaknuto je da kroz “priču o junakinji koja istražuje šta to ljude čini srećnim, autor na originalan način za regionalnu kinematografiju kreira veoma atraktivan i efektan projekat koji nagoveštava mnogo uspeha”.

Komisija FCCG-a, koju su činili producentkinja Sanja Jovanović (predsednica), reditelji Vladimir Perović, Andro Martinović i Pavle Simonović i pisac Ognjen Spahić, odlučila je na osnovu prvog konkursa FCCG-a o podršci ukupno 21 projekta u kategorijama razvoja scenarija, razvoja projekta, kratkometražnog igranog filma i manjiskih koprodukcija.

Na konkursu za razvoj scenarija, koji je prvi put organizovan u Crnoj Gori, podržano je sa ukupno 30.000 evra osam projekata – “Dolina spomenika” Stefana Boškovića (Umir krvi, Ispod mosta, među stijena), “Živi i zdravi” reditelja Ivana Marinovića koji je debitovao prošle godine filmom “Igla ispod praga”, “Crveno ljeto” Aleksandra Radulovića, “Djeca” reditelja i scenariste Nikole Vukčevića (Pogled sa Ajfelovog tornja, Đečaci iz Ulice Marksa i Englesa), “Planeta 7693” Ane Vujadinović  i Gojka Berkuljana, “Strah” Aleksandra Radunovića, te “Bez rikverca” Mila Masoničića i “Plod” Sare Đurović.

U okviru kategorije za razvoj projekata, Komisija je najbolje ocenila projekte “Sirin” reditelja Senada Šahmanovića (Cut-Up) i “Elegiju lovora” reditelja Dušana Kasalice (Meander Film), koji su dobili po 20.000 evra.

Podržano je i pet projekata kratkometražnih igranih filmova  sa ukupno 62.000 evra – “Sve što je čvrsto topi se u vazduhu” rediteljke Ive Brdar, “PeloidBojana Stijovića, “LavežBranislava Milatovića, “PosjetaĐorđa Vojvodića i “DivaKristofa Žaroša.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r