Crnogorska kinoteka očekuje bolje dane
Crnogorska kinoteka, jedna od najmlađih u regionu, nada se da će do kraja 2016. godine dobiti sopstvenu zgradu u Podgorici sa savremeno opremljenim depoima i bioskopskom salom. V.d. direktor Crnogorske kinoteke, reditelj Andro Martinović, rekao je u Jugoslovenskoj kinoteci u Beogradu da je crnogorska kinematografija trenutno u procesu rekonstituisanja, usvojen je novi zakon o audiovizuelnim delatnostima i u toku je formiranje filmskog centra.
Crnogorska kinoteka, jedna od najmlađih u regionu, nada se da će do kraja 2016. godine dobiti sopstvenu zgradu u Podgorici sa savremeno opremljenim depoima i bioskopskom salom.
V.d. direktor Crnogorske kinoteke, reditelj Andro Martinović, rekao je u Jugoslovenskoj kinoteci u Beogradu da je crnogorska kinematografija trenutno u procesu rekonstituisanja, usvojen je novi zakon o audiovizuelnim delatnostima i u toku je formiranje filmskog centra.
“Filmska produkcija u Crnoj Gori ima neki kontinuitet, ali još ne u meri koja nas zadovoljava. Učestvujemo i u koprodukcijama u regionu, niz filmova snimljen je u saradnji sa Srbijom”, rekao je Martinović na konferenciji za novinare povodom projekcije kratkih crnogorskih filmova u Jugoslovenskoj kinoteci, organizovane 12. maja u okviru obeležavanja desetogodišnjice obnove državne nezavisnosti Crne Gore.
Kako je rekao Martinović, Crnogorska kinoteka ima dobru saradnju sa Jugoslovenskom kinotekom, na koju je “logično upućena, s obzirom da je reč o nekadašnjem centralnom arhivu na ovim prostorima, koji čuva fantastično bogate fondove”.
Osnovana 2000. godine - relativno kasno u odnosu na srodne institucije u ostalim bivšim jugoslovenskim republikama, Crnogorska kinoteka ukupno ima više od 3.000 naslova. Sedište joj je za sada u neadekvatnom prostoru u Podgorici, ali se, prema rečima Martinovića, uveliko radi na novom objektu, zbog čega se nada da će do kraja godine i Crna Gora dobiti novi hram filma.
“Primarni posao je prikupljanje filmova koji se odnose na Crnu Goru, koji su snimani u njoj i čiji su autori Crnogorci. Naravno, naš je interes da imamo i najreprezentativnije filmove koji pripadaju jugoslovenskoj kinematogafiji. Mi baštinimo zajedničko kulturno nasleđe jugoslovenskog filma koji je živ na poseban način. Kada je prestala da postoji zajednička država, nije prestala da postoji njena kultura”, istakao je Martinović.
Crnogorska kinoteka, takođe, čuva i inostrana ostvarenja, jer je nasledila dobar deo fonda nekada velikog distributera “Zeta film”. Tu su i filmski žurnali i drugi materijali.
Osim toga, Crnogorska kinoteka ispunjava i prostor koji je upražnjen kada je uništena bioskopska mreža.
“Pokušavamo da to kompenzujemo, jer domaći filmovi nemaju gde da se prikažu, a naročito ne kratkometražni i dokumentarni koje smo izabrali i za ovo predstavljanje u Beogradu”, rekao je Martinović, koji je, inače, ovih dana dobio na konkursu Filmskog centra Srbije sredstva za svoj prvi dugometražni film “Vrijeme između nas”, čiji je srpski manjinski koproducent “Zilion film” Lazara Ristovskog.
I upravnik Muzeja Jugoslovenske kinoteke Marjan Vujović istakao je dobru saradnju dve institucije, izražavajući zadovoljstvo što može da ugosti kolege i prijatelje iz Crne Gore.
Crnogorska kinoteka je za gostovanje u Jugoslovenskoj odabrala filmove “Umir krvi” Senada Šahmanovića, “Dvorišta” Ivana Salatića i “Biserna obala” Dušana Kasalice. Reč je o filmovima mladih autora koji su tokom prethodne i ove godine prikazani u zvaničnoj konkurenciji na prestižnim međunarodnim filmskim festivalima, na kojima su stekli i značajna priznanja.
(SEEcult.org)