Bukovac - hrvatski kosmopolit
Velika retrospektivna izložba posvećena hrvatskom umetniku Vlahu Bukovcu (1855-1922), koji je živeo i u Americi, Parizu, Zagrebu i Pragu, a duže periode proveo je i u Engleskoj i Beču, biće otvorena 26. septembra u Gemente muzeju u Hagu, u saradnji s Modernom galerijom Zagreb, a među eksponatima će biti i četiri Bukovčeva dela iz zbirki Narodnog muzeja u Beogradu. Izložba “Vlaho Bukovac - Hrvatski kosmopolit”, koja će biti otvorena do početka sledeće godine, prvo je predstavljanje Bukovca u Holandiji.
Velika retrospektivna izložba posvećena hrvatskom umetniku Vlahu Bukovcu (1855-1922), koji je živeo i u Americi, Parizu, Zagrebu i Pragu, a duže periode proveo je i u Engleskoj i Beču, biće otvorena 26. septembra u Gemente muzeju u Hagu, u saradnji s Modernom galerijom Zagreb, a među eksponatima će biti i četiri Bukovčeva dela iz zbirki Narodnog muzeja u Beogradu.
Izložba “Vlaho Bukovac - Hrvatski kosmopolit”, koja će biti otvorena do početka sledeće godine, prvo je predstavljanje Bukovca u Holandiji.
Među delima na izložbi biće diptih “Dedal i Ikar” (1898), “Probuđena” (1908) i “Autoportret” (1911), saopštio je Narodni muzej. Ta dela je iz zbirke Narodnog muzeja, koja obuhvata ukupno 22 Bukovčeva rada, izdvojio autor izložbe i katalog Igor Zidić.
Diptih “Dedal i Ikar” (Ikarov pad) jedno je od najznačajnijih Bukovčevih ostvarenja iz njegovog zagrebačkog perioda. Delo je u potpunosti prožeto secesijom, simbolizmom i plenerističkim načinom slikanja i za umetnikova života izlagano je više puta.
“Probuđena” je jedan od izrazitih Bukovčevih aktova iz prvog perioda njegove praške faze, od 1903. do 1914. godine, u kojem su nastala neka od njegovih najboljih ostvarenja. Često je bila reprodukovana i izlagana na svim važnijim izložbama, a u Narodni muzej došla je otkupom iz 1928.
“Autoportret” prikazuje samog umetnika onakvim kakav je on zaista bio, u ambijentu u kojem je stvarao sva svoja dela u Pragu.
Elegantan, duhovit, radan, okružen učenicima sa Praške akademije, ali uvek sa muštiklom i cigaretom koju nije ispuštao iz usta, Bukovac je ostavio za sobom veći broj autoportreta, među kojima na istaknuto mesto dolazi i ovaj, koji je u kolekciju Narodnog muzeja dospeo kao poklon Ministarstva prosvete i crkvenih dela izlmeđu dva svetska rata.
Bukovac je imao nekoliko uspešnih izložbi na Pariskim salonima, a izlagao je i na prvoj izložbi Bečke secesije, drugom i četvrtom Bijenalu u Veneciji, kao i na Svetskoj izložbi (World Exposition) u Parizu 1900.
Prema navodima autora izložbe, Bukovčev život bio je kao dečačka avanturistička priča. Još u mladosti život ga je vodio na različita mesta, pa je i radio razne poslove - bio je čak i konobar.
Izložba “Vlaho Bukovac - Hrvatski kosmopolit” biće otvorena do 10. januara 2010. godine.
Sajt Gemente muzeja je www.gemeentemuseum.nl
(SEEcult.org)