Brzina BDW-a
Beogradska nedelja dizajna (BDW) započela je 28. maja i konferencijski deo programa u bivšoj robnoj kući “Kluz”, a već prvi gosti tog skupa kreativnih industrija predočili su raznovrsne primere uspešnih strategija planiranja i razvoja brenda, čak i u vreme globalne krize, pa i nove ideje kojima pokušavaju da joj doskoče, a da ne ugroze stečeni ugled.
Beogradska nedelja dizajna (BDW) započela je 28. maja i konferencijski deo programa u bivšoj robnoj kući “Kluz”, a već prvi gosti tog skupa kreativnih industrija predočili su raznovrsne primere uspešnih strategija planiranja i razvoja brenda, čak i u vreme globalne krize, pa i nove ideje kojima pokušavaju da joj doskoče, a da ne ugroze stečeni ugled.
Među mnogobrojnim učesnicima konferencije četvrtog BDW-a, organizovane na temu “Brzina” (Speed2), bio je i direktor i jedan od partnera danske dizajnersko - konsultantske firme e-Types, Rasmus Ibfelt, koji je ukazao na nove pristupe u sve ubrzanijem kulturnom i biznis okruženju, u kojem se dizajnerske agencije danas nalaze.
Predstavljajući više projekata za različite klijente, od pozorišta do kampanje o zdravoj hrani, namenjene mladima, Ibfelt je rekao da agencija e-Types dobija nove kreativne poslove, uprkos krizi, ali je u vreme njenog trajanja osmislila i privremeni projekat jeftinijih usluga, koje ne podrazumevaju u potpunosti standarde te firme.
Da ne bi narušili svoj brend snižavanjem kriterijuma, ali i cena, e-Types su odlučili da ponude klijentima i rešenja koja liče na njihove standardne usluge, ali su jeftinija. U toj varijanti klijenti, na primer, ne mogu da očekuju specijalne fontove, kakve e-Types inače rade za svaki projekat.
Agencija e-Types fokusirana je, inače, na korporativne identitete i davanje saveta kompanijama i organizacijama o identitetu, brend pozicioniranju i brend strategiji. Rade grafičke dizajnerske projekte, modne kampanje, a poslednjih godina i sve veći broj strateških dizajnerskih projekata, kojima pomažu klijentima da identifikuju nove mogućnosti razvoja.
Jedan od projekata koji je Ibfelt predstavio je i kampanja koja je trebalo da ispromoviše zdravu hranu, i to ciljnoj grupi mladih, naviklih na nešto sasvim suprotno brendirano - brzu hranu, ekstremne igrice, žestoku muziku... Poruka njihove kampanje bila je “I love eat”, inspirisana
delom ikonografijom Njujorka i pojačana nešto agresivnijom grafikom.
Među učesnicima prvog dana konferencije “Speed” bio je i jedan od najuspešnijih domaćih dizajnera Branko Lukić, koji trenutno radi u SAD, a poznat je po istraživanju dizajna uobičajenih objekata, kao što su kašika, mobilni telefon ili prekidač, kojima pokreće posmatračevu maštu. Lukić se predstavio u okviru BDW-a i samostalnom izložbom “Nonobject Design Fiction - Part II” u Galeriji O3one, na kojoj je predstavio dosad neizlagane radove, kao nastavak izložbe održane 2007. godine.
Lukić je i voditelj radionice za mlade srpske dizajnere i predstavnike Udruženja obolelih od reumatoidnog artritisa, u okviru kampanje kompanije Roche, jednog od partnera četvrtog BDW-a.
Prvog dana konferencije posebno su se predstavili i britanski kreativci - agencije i publikacije, koje gostuju zahvaljujući Britanskom savetu u Beogradu, jednom od partnera BDW-a.
Agencija Airside bavi se grafičkim dizajnom, osmišljavanjem brending strategija, kreiranjem TV rekalma i dizajnom internet portala, a među njenim klijentima su i Državni muzej u Liverpulu, Muzej Viktorija i Albert, Nike, Orange, Coca-Cola, MTV... Jedinstveni pristup te agencije doneo joj je brojne nagrade, uključujući D&AD, Bafta i Design Week.
Na BDW-u iz agencije Airside učestvuju njeni osnivači Natali Hanter (Natalie Hunter) i Fred Dikin (Fred Deakin).
Među gostima je i Nikolas Rop (Nocolas Roope) iz kreativne agencije Poke iz Londona, fokusirane na internet dizajn, čiji su klijenti neka od vodećih imena svetskog biznisa, kao što su Topshop, BBC Top Speed, J. Lindeberg, Aleksandar Mekvin (Alexander McQueen), Džejmi Oliver (Jamie Oliver), Rimmel...
Gosti BDW-a su i predstavnici “Grafika”, jednog od najpopularnijih mesečnih magazina u oblasti dizajna, fotografije, ilustracije, novih medija, mode, advertajzinga i komunikacija uopšte.
Do 30. maja na konferenciji BDW-a predstaviće se i Wallpaper, Coop Himmel(l)blau, Muuto, Dezeen.com, deTank.tv, Holandska nedelja dizajna (Caravan Cultura Art Agency)…
Osim prvog dizajnParka, otvorenog takođe u bivšoj robnoj kući “Kluz”, čiji je enterijer ostao gotovo netaknut, organizovan je i mini muzički festival klupske muzike, na kojem će 29. maja gostovati Fred Deakin iz sastava Lemon Jelly.
BDW je osnovan 2006. godine, okupljajući svetske lidere u oblasti brendinga, arhitekture, dizajna, medija i reklamiranja, radi edukacije ovdašnje javnosti i otvaranja prostora za susret globalnog standarda i regionalnog biznisa.
Osim dosadašnjih partnera i pokrovitelja, ovogodišnji program biće realizovan i u saradnji sa USAID-om, Austrijskim kulturnim forumom i holandskom ambasadom, a festival su podržale i gradske vlasti Beograda sa 3,5 miliona dinara.
Sajt BDW-a je www.belgradedesignweek.com
(SEEcult.org)