• Search form

29.07.2014 | 11:20

Breda Beban u MSURS

Breda Beban u MSURS

Izložba Brede Beban “Let’s call it love / Nazovimo to lјubav”, dosad najcelovitiji uvid u multimedijalni opus te istaknute jugoslovenske i evropske umetnice, biće otvorena 31. jula u Muzeju savremene umetnosti Republike Srpske (MSURS), u partnerstvu sa Kulturnim centrom Beograda, Muzejem savremene umetnosti Vojvodine i SEEcult.org portalom za kulturu Jugoistočne Evrope.

Kao i nedavno u Beogradu i potom u Novom Sadu, i u Banjaluci će biti predstavljeni najvažniji video radovi i filmovi Brede Beban nastali u njenom emigrantskom periodu – od 1992. godine i odlaska iz ratom zahvaćene bivše Jugoslavije do prerane smrti u aprilu 2012. u Londonu.

Ukupno će u MSURS biti predstavljeno 17 video radova, video instalacija i umetničkih filmova, uz dva fotografska projekta: ciklus “Arte Vivo” (2008-2011), koji obuhvata 10 fotografija u koloru, i seriju “I lay on the bed waiting for his heart to stop beating” (Ležim na krevetu čekajući da se njegovo srce zaustavi) sa 36 fotografija u koloru snimlјenih od 1991 do 1997. godine.

      Arte Vivo, 2008-2011

Breda Beban (1952- 2012) bila je likovna umetnica, sineasta i kustos/kreativni producent čiji se rad bavi savremenim pojmovima subjektivnosti i emocija koje se javlјaju na marginama velikih priča o geografiji, politici i lјubavi. Filmovi i fotografije Brede Beban smatraju se jedinstvenim izrazom intimnosti, ranjivosti i autentičnosti.

Za radove u kojima se bavila delikatnim temama iz intimnog života, kao što su ljubav, smrt i prijateljstvo, kao i fenomenima i emocijama iz života u egzilu, dobijala je prestižne nagrade i priznanja na savremenoj vizuelnoj sceni i na uglednim filmskim festivalima u svetu. Istovremeno, većina tih radova ostala je donedavno neviđena na prostoru bivše Jugoslavije, izgubljenog zavičaja za kojim je osećala setu i nostalgiju, nakon raspada zbog rastućih nacionalizama.

      Breda Beban - portret (Mijo Vesović)

Rođena u Novom Sadu u nekadašnjoj Jugoslaviji, Breda Beban je odrasla u Makedoniji i Hrvatskoj. Slikarstvo je studirala na Akademiji likovnih umetnosti u Zagrebu. Karijeru je započela kao slikarka i umetnica performansa, a sredinom 80-ih, kada je srela svog kasnijeg životnog i umetničkog partnera Hrvoja Horvatića, počela je da radi na filmu, videu i fotografiji.

Nakon izbijanja rata u bivšoj Jugoslaviji 1991. godine, Breda Beban i Horvatić izbegli su zajedno iz Hrvatske, putujući najpre od mesta do mesta da bi se konačno skrasili u Londonu, gde su nastavili da rade zajedno sve do Horvatićeve prerane smrti 1997. godine.

       Absence/Odsustvo

Život emigranta, bez doma, prijatelja, na ivici egzistencije, kao i česta menjanja mesta boravka - od Italije, preko Španske obale, do Južne Amerike i Argentine, Kanade i povratka u Evropu, odnosno Veliku Britaniju – doneli su nova životna iskustva i postali provokativne teme za umetnost Brede Beban.

Radeći samostalno i/ili u saradnji sa drugim umetnicima i sineastima, napravila je brojne radove koji su izlagani u najznačajnijim muzejima savremene umetnosti u Evropi i SAD, kao što su Tejt Modern u Londonu, Muzej moderne umetnosti (MoMA) u Nјujorku, Muzej kraljice Sofije u Madridu.

      Hod 3 stolice/Walk of Three Chairs, KCB, 2014.

Pored umetničkog rada, bogate izlagačke prakse na samostalnim i grupnim izložbama širom sveta, među kojima je i Bijenale u Veneciji, Breda Beban je predavala multimedije na Umetničkoj akademiji u Stokholmu i prestižnom Halam univerzitetu u Šefildu, a bila je i kustos u nekoliko projekata, među kojima su izložbe “Imaginarni Balkan” (Šefild, Edinburg, Mančester, 2002) i “The Endless School” (2010), kao i onlajn projekat “Imagine Art After” – dijalog umetnika koji su emigrirali u Britaniju sa umetnicima, njihovim sunarodnicima, koji su ostali u svojim zemlјama.

     My Funeral Song, MSUV, 2014.

Breda Beban umrla je u aprilu 2012. godine ostavivši razne projekte nezavršenima.

Poslednje izložbe za života imala je u Kalfayan galeriji u Atini, Kamden umetničkom centru u Londonu, na Bijenalu u Veneciji, u galeriji Tejt u Londonu i Muzeju moderne i savremene umetnosti u Rijeci.

Izložba “Let’s call it love / Nazovimo to lјubav” premijerno je prikazana u aprilu ove godine u Kulturnom centru Beograda, a zatim i u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine od 15. maja do 15. juna.

Kustoskinje projekta su Gordana Dobrić (KCB), Svetlana Mladenov (MSUB) i Lana Pilipović (MSURS).

Izložbu je realizovana lјubaznošću porodice Brede Beban i Kalfajan galerije iz Atine-Soluna.

Organizatori veliku zahvalnost za realizaciju tog zahtevnog projekta duguju i Dubravki Kerubini (Cherubini) iz Trsta, Komitetu za savremenu umetnost (Trieste Contemporanea) iz Trsta i kustoskinji Đulijani Karbi (Giuliana Carbi Jesurun), kao i kustosima Branku Frančeskiju (Franceschi) iz Zagreba i Mihi Colneru iz Ljubljane, te svim prijateljima Brede Beban iz Beograda i Londona.

Izložbu su podržali Ministarstvo prosvete i kulture RS, Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje Vojvodine, Grad Beograd - Sekretarijat za kulturu i McCann Beograd.

Izložba će biti otvorena u MSURS 22. avgusta.

*U prilogu video vođenje kroz izložbu u KCB-u

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r