Boljegodišnja rasprodaja umetnosti i Lažna izložba
Šok zadruga u Novom Sadu organizuje na kraju pandemijske godine Boljegodišnju rasprodaju umetnosti, tradicionalnu izložbu koja pruža publici jedinstvenu priliku da nabavi kvalitetne radove novosadskih i drugih autora sa vojvođanske savremene umetničke scene po šokantno niskim cenama. Osim rasprodaje, Šok zadruga priređuje u završnici 2020. godine i “Lažnu izložbu” mladog umetnika Stefana Ilića u svojoj uličnoj galeriji Šok koridor u pasažu Zmaj Jovine.
Tradicionalna “Velika novogodišnja totalna rasprodaja umetnosti”, organizovana do 30. decembra u centralnom prostoru Šok zadruge, nudi publici radove umetnika kao što su: Nikola Džafo, Adrienn Újházi, Lidija Krnjajić, Gabriela Hajzler, Dragana B. Stevanović, Dunja Nedeljković, Milica Dukić, Stefan Ilić, Bojan Dojkić, Vladimir Ilić, Gojko Dutina, Dejan Jankov, Nemanja Milenković, Mattter, Darija Dragojlović, Konstantinos Petrović, Sofija Kamasi, Zita Argyelán, Andrej Julher, Dragana Dubljević…
Šok zadruga pokrenula je “rasprodaje umetnosti” u okviru programa “Publici na noge”, a s obzirom na pandemiju, ta novogodišnja akcija ovoga puta nazvana je boljegodišnja. Akcije poput “Totalne rasprodaje umetnosti“, “Vellike rasprodaje umetnosti“, kao i one koje su kalendarski utemeljene povodom novogodišnjih praznika, Sv. Valentina, Dana žena ili Dana proleća, pokrenute su sa istim ciljem – da “kritički ukazuju na položaj umetnosti i umetnika u lokalnom društvenom kontekstu”.
Osim na boljegodišnju rasprodaju, Šok zadruga poziva od 29. decembra i na “Lažnu izložbu (lasica koja je prevarila poligraf)” Stefana Ilića, nazvanu prema basni koja spontano počinje da se razvija stvaranjem lika lasice pri vežbanju ilustracije. Pripovetka je koncipirana kao apsurdna priča u kojoj je lasica narator, a glavni junaci su vrlo različiti karakteri, koji suštinu prikrivaju različitim motivima. Repeticija i montaža su dominantni elementi pisanog narativa i vizuelizacije. Tekstom se eksperimentiše u cilju uvođenja čitalaca u priču na specijalan način – manipulisanjem i oblikovanjem pisma nalik na vizuelnu poeziju. Ilustracija se gradi po uzoru na oblikovanje plakata, težeći ka čistim formama, oduzimajući određenim pojmovima značenje i apstrahujući ih. Ta priča predstavlja osnovu za master rad koji je još u procesu izrade, tako da su izloženi radovi samo deo celine i predstavljaju uvod u izložbu koja će se tek dogovditi. Time nastaje šaljiv odnos “prave” i “lažne” izložbe, koji sugeriše na istinu i laž kao pojmove koji su ključni segmenti u strukturi priče.
Mladi umetnik Stefan Ilić, rođen 1992. godine u Loznici, diplomirao je na Katedri za grafičke komunikacije pri departmanu Akademije umetnosti u Novom Sadu. Na istoj akademiji trenutno pohađa master studije, i radi kao stručni saradnik na Katedri za grafički dizajn. Ilić se, inače, fokusira u grafičkom dizajnu na istraživanje različitih umetničkih i eksperimentalnih pristupa. Pored grafičkog dizajna, njegovo interesovanje obuhvata polje ilustracije, crteža, hortikulture. Učestvovao na više od 40 kolektivnih izložbi u zelji i inostranstvu, a u Šok koridoru predstavlja se do 1. marta 2021.
Stefan Ilić je i jedan od 12 autora kalendara Šok zadruge za 2021. godinu, čije dizajnersko rešenje potpisuju i Rade Tepavčević, Marina Milanović, Sanja Stojkov, Nikola Popović, Andrej Julher, Barbara Dimić, Bojan Dojkić, Dunja Branovački, Sofija Kamasi, Tijana Tripković i Dragoljub Dimitrijević. Kalendar je moguće nabaviti u centralnoj galeriji Šok zadruge i u Bulevar Booksu.
Pandemija korona virusa uslovila je i izvesnu promenu stalnog programa Šok zadruge “Večernji akt”, pa je ta radionica crtanja, koja je tradicionalno otvorena za sve koji žele da unaprede umeće, postala virtuelna, a emitovana je na kanalima Šok zadruge. Svih šest radionica, koje je vodio Bojan Dojkić, moguće je pogledati YouTube kanalu Šok zadruge.
U pandemijskoj godini, a u skladu sa svojim sloganom “Samo zadrugarstvo može spasiti svet od katastrofe”, Šok zadruga otvara i Grafičku zadrugu.
Grafička zadruga je participativna i otvorena, a nastaje zbog manjka prostora i uslova za rad, težeći povezivanju i saradnji. To je i poslednji projekat MMC Led Art i kao takva veruje u utopiju. Otvorena za eksperimente, Grafička zadruga je radionica, mesto, zajednica, ideja… Njeni osnivači su: Lidija Krnjajić, Nikola Radosavljević, Andrej Julher, Darija Dragojlović, Konstantinos Petrović, Nemanja Milenković, Vladimir Ilić, Dragana Dubljević, Željko Grulović, Ivana Purtić…. Svi koji žele da im se pridruže ili žele da ostvare saradnju, mogu pisati na mejl: graficka.zadruga@gmail.com
Šok zadruga apeluje na sve da se prilikom posete njenih izložbi pridržavaju epidemioloških mera predostrožnosti.
Programi Šok zadruge podržani su od Međunarodnog fonda za pomoć koji su ustanovili Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke, Gete institut i drugi partneri, te od Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Gradske uprave za kulturu Novog Sada.
(SEEcult.org)