Beogradski san
Ministarstvo prostora poziva zainteresovane studente, mlade stručnjake i aktiviste da se prijave na radionicu "Beogradski san" koja se na zabavan i kreativan način, kroz niz vežbi i rad na konkretnim slučajevima, bavi prostornim politikama i njihovim direktnim uticajem na razvoj Beograda.
Radionica će biti održana 1. i 2. decembra u Magacinu u Kraljevića Marka, u okviru programa Ulične galerije, a vodiće je arhitekte Nina Radosavljević i Iva Čukić.
Ministarstvo prostora ukazuje tim povodom na ubrzan razvoj gradova vođen logikom tržišta, primetan poslednjih godina. Veliki urbanistički projekti su ređi i sve manje vezani za potrebe celokupne zajednice, a sve više u interesu krupnog kapitala i onih koji ga poseduju.
Koristeći studiju slučaja naselja Belvil, kao i primere Beton hale i fabrike Beko na Dorćolu, učesnici radionice pokušaće da definišu parametre i interese aktera prostornih politika i da objasne koji su potencijali/posledice takvih projekata za razvoj Beograda.
Naselje Belvil na Novom Beogradu jedan je od prvih projekata koji nosi karakteristike novog doba, a pogodan je za analizu i proučavanje parametara novog razvoja grada. Prvenstveno građen kao naselje za smeštaj učesnika Univerzijade u Beogradu 2009. godine, Belvil predstavlja jedan od većih projekata u poslednjih 12 godina u Novom Beogradu. Njegovim stanarima, pored udobnih stanova, pruža i obilje drugih sadržaja, kao što su novi tržni centar, parking mesta i prostori za sport.
Belvil je obećanje za novu srednju klasu, koje stoji na raskršću između Evrope i Balkana, socijalizma i kapitalizma, siromaštva i obećanog bogatstva. Novi centar je podignut u starom socijalističkom naselju, koje je još uvek manifestacija jugoslovenskog utopizma i stvaranja novog monumentalnog grada za kolektivna društva, navodi Ministarstvo prostora.
Kontradiktorna realnost novog “ostrva Belville” uočljiva je u odnosu na širi kontekst lokacije, odnosno romsko naselje, koje je nastajalo i nestajalo u njegovoj neposrednoj blizini.
Kontrast između dva naselja ogleda se u povoljnim uslovima u paketu za komforan život s jedne strane i nedovoljnoj infrastrukturi i lošim životnim uslovima na drugoj strani. Nastajanje tako oštrih suprotnosti i nejednakosti nije incidentna, već bitno određujuća karakteristika dinamike novog sveta koji se razvija.
Primer Belvila, uz ostale, biće i tema radionice “Beogradski san”.
Ciljevi radionice su da se kroz zajedničke vežbe i interdisciplinarne diskusije usklade i razrade načini percepcije grada i prostora; podstakne kritičko mišljenje o raznim procesima u gradu; poveća iskustvo mladih za rad u intedisciplinarnom diskursu; podstakne proces veće participacije građana u procesima razvoja grada, ali i da se kreativnim radom osmisle i otvore novi vidovi intervenisanja u gradskom (javnom) prostoru.
Radionica je namenjena studentima, stručnjacima, aktivistima i svim drugim zainteresovanima do 35 godina, a biće održana 1. i 2. decembra od 12 do 18 sati, a broj učesnika je oko 20.
Rok za prijavljivanje je 26. novembar.
Zainteresovani mogu da pošalju prijave na adresu ministarstvoprostora@gmail.com
Prijava treba da sadrži kratku biografiju i motivaciju za učestvovanje.
(SEEcult.org)