Baby Space u 12 Hub i Japanu
Novi projekat Dalije Aćin Thelander “Bejbi spejs” (Baby Space), zasnovan na njenom koregrafskom iskustvu i istraživanju u oblasti izvođačkih umetnosti namenjenih najmlađoj publici, biće premijerno predstavljen u celini polovinom januara u Galeriji 12 HUB u Beogradu, a potom i u Japanu - u okviru serije predavanja koje organizuje ASITEŽ (ASSITEJ) Srbije u saradnji sa japanskim kolegama.
“Bejbi spejs” je namenski kreirana koreografsko-ambijentalna instalacija unutar koje se odigravaju plesne predstave i radionice za bebe od tri do 18 meseci i njihove roditelje i staratelje. Sam prostor, napravljen od rastegljivog i mekog materijala, ugodnog na dodir, kreiran je da stimuliše sva čula kombinovanjem vizuelnih umetnosti, plesa, muzike i poezije, pružajući izuzetno umetničko i društveno iskustvo.
Dalija Aćin Thelander u koregrafskim predstavama-instalacijama pažljivo bira i komponuje elemente vizuelnih umetnosti, plesa, muzike i poezije. Kombinacijom vizuelnog i audio sadžaja i taktilnog iskustva, predstava stimuliše čula i percepciju beba, upoznaje ih sa plesom kao formom komunikacije, te otvara prostor za interakciju, ohrabrujući bebe da reaguju i da postanu deo izvođenja. Taj aspekt projekta je od izuzetnog značaja za percipiranje teatra i umetnosti kao mogućeg zajedničkog produbljenog iskustva, kroz koje se uči o odnosima, odgovornostima i kreativnosti.
Nesvakidašnja koreografska instalacija “Bejbi spejs” biće predstavljena u Japanu u okviru serije predavanja kojim će Dalija Aćin i predsednica udruženja za razvoj pozorišta za decu i mlade ASITEŽ Srbije Diana Kržanić Tepavac upoznati japanske kolege sa aktuelnostima i praksama u pozorištu za najmlađi uzrast, posebno sa pozorištem za bebe u svetu.
Desetodnevnu turneju u Japanu organizuje Japanska unija pozorišta za decu i mlade (Japan Union of Thetres for Children and Young People – JIENKYO), u saradnji sa ASITEŽ Srbije, uz podršku Ministarstva kulture Japana.
Prema navodima ASITEŽ Srbije, susret s pozorišnim stvaraocima i umetnicima koji deluju u Japanu kroz organizacije JIENKYO i ASITEŽ centar Japana organizovan je u formi šest predavanja i praktično-iskustvenih radionica koje će biti održane unutar instalacije “Bejbi spejs”, uz učešće publike - beba i njihovih roditelja.
U okviru predavanja, Diana Kržanić Tepavac, koja je i članica Izvršnog odbora svetskog ASITEŽ-a, predstaviće najnovija zbivanja u pozorištu za decu i mlade u svetu, regionu i Srbiji, uz poseban osvrt na oblasti pozorišnog stvaralaštva za najmlađi uzrast. Dalija Aćin će predstaviti svoje autorske projekte, iskustvo i prakse razvijene kroz istraživačke procese i praktični rad u plesnom pozorištu za decu za decu, posebno u pozorištu za bebe. Drugi deo predavanja iskustvenog je karaktera i podrazumeva učešće u predstavi koncipiranoj kao serija koreografskih fragmenata koje izvode Ana Ignjatović Zagorac i Milica Pisić.
Muziku za “Bejbi spejs” komponovala je Anja Đorđević, a poeziju je napisala Maja Pelević, dok je Vladislava Đorđević “dala” glas poeziji.
Nakon predstave sledi radionica sa bebama i roditeljima unutar “Bejbi spejs” instalacije.
Turneja uključuje šest setova predavanja, radionica i plesnih predstava u gradovima Fukuoka, Nagoja i Jokohama.
Projekat “Bejbi spejs” je kao site-specific instalacija prvi put realizovan 2010. godine u Beogardu, u produkciji Mikser festivala i Parobroda. Nakon toga je produciran 2013. u Poljskoj i 2014. u Danskoj u punom formatu, u saradanji sa poljskim i danskim umetnicima i plesačima.
U Beogradu će premijerno biti izveden u punom obliku od 16. do 19. januara u Galeriji 12 Hub.
Dalija Aćin Thelander započela je istraživanja u oblasti izvođačkih umetnosti, namenjenih najmlađoj publici, predstavama “Knjiga lutanja” (1+) i “Neke vrlo važne stvari” u Malom pozorištu “Duško Radović” u Beogradu, koje su naišle na veliko interesovanje publike i pozitivne reakcije i podršku stručne javnosti, a osvojile su i značajne nagrade na festivalima TIBA u Beogradu i MESS u Sarajevu.
Beogradska publika je prvo pozorišno iskustvo sa pozorištem za bebe imala sa predstavom “Bejbi drama” švedske rediteljke Suzan Osten 2008. godine na festivalu Bitef, što je bilo jedno od retkih izvođenja te predstave van Švedske. Potom je 2010. godine nastala i prva domaća plesna predstava za bebe – “Neke vrlo važne stvari” Dalije Aćin u “Radoviću”.
Prema navodima ASITEŽ centra Srbije, sa kolegama iz Japana razmatraju se mogućnosti i za druge zajedničke projekte, jer postoji obostrana zainteresovanost za intezivniju razmenu ideja, iskustava i umetnika u oblasti pozorišnog stvaralaštva za mladu publiku.
JIENKYO i ASSITEJ centar Japana godišnjim informativno-edukativnim programom nastoje da stimulišu umetnike u Japanu da istražuju i razvijaju nove pozorišne forme koje mogu da odgovore na potrebe savremenog japanskog društva. Poziv srpskim stvaraocima i umetnicima da japanskim kolegama prenesu najnovija svetska iskustva i svoje autorske prakse u oblasti pozorišta za najmlađe, govori u prilog dobrog pozicioniranja ASITEŽ centra Srbije i prepoznavanju predstavnika i članova tog udruženja u svetu.
U svetu se u poslednjih desetak godina među pozorišnim stvaraocima pažljivo prate promene i razvoj pozorišta za namlađu publiku, a pozorište za bebe stiče brojne pobornike i praktičare. Pozorišni radnici prvobitno okupljeni oko projekta “Small Size, Big Citizens”, podržanog od Evropske komisije, osnovali su u međuvremenu mrežu koja je nedavno postala član međunarodne ASSITEJ asocijacije.
Realizaciju projekta “Bejbi spejs” u Galeriji 12 Hub podržalo je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.
(SEEcult.org)