Avgust u galerijama KCB
Kulturni centar Beograda predstavlja tokom avgusta izložbu beogradske umetnice Nine Todorović “Arhitektura sećanja”, projekat “Eksperimentalne vežbe 2” danske autorke Henrijete Noenmark, posvećen savremenom crtežu, te međunarodnu grupnu izložbu fotografija “Opipljiva svetlost” kustosa Alana Forestera Parkera i Konstance Isasa Martinez, koja se bavi posledicama sudara analognog i digitalnog.
Projekat “Arhitektura sećanja” Nine Todorović, koji će biti predstavljen u Galeriji Artget od 30. jula do 22. avgusta, baziran je na principima psihološkog odnosa prema mestu koje je, za razliku od ne-mesta, određeno geografskim, istorijskim, socijalnim aspektom, i u stalnoj je interakciji sa intimnom istorijom i sećanjem pojedinca.
Početak kreiranja tog projekta poklopio se sa menjanjem strukture i izgleda grada - u najvećoj meri gradskog jezgra Beograda, u vreme tranzicione nadogradnje postojećih objekata i stihijske, neplanske izgradnje novih stambenih zgrada. Fotografsko beleženje otisaka kalkana porušenih kuća na površinama zidova susednih objekata pre izgradnje novih, i arhiviranje ovih fotografija, autorku su odveli da, uz pomoć umetničkih medija, analizira svoj odnos prema davno porušenoj kući u kojoj je provela prve godine života.
Nina Todorović
Prema navodima Maide Gruden u tekstu u katalogu, može se primetiti da je susret sa vizuelnom, geometrijskom upečatljivošću otisaka porušenih kuća za umetnicu, verovatno, imao i značaj prepoznavanja sopstvene likovne poetike prisutne u ranim slikarskim radovima. U projektu Nine Todorović na taj način se stalno prepliću i srastaju dokumentarni pristup i stvaralačko, intimno, sećanjem obojeno svedočenje.
“Nina Todorović izlaže, moglo bi se reći, konzervirana sećanja: negative porodičnih fotografija na staklu i digitalne printove sekvenci iz porodičnih filmova ili fotografija na pleksiglasu, koji su smešteni u kutije, takođe od stakla, i udobno postavljeni na meka postolja unutar njih. Zatim, instalira skenirane i na transparentnom materijalu digitalno štampane fotografije stare kuće neposredno pre rušenja, preklapajući ih u prostoru sa transparentnim printovima uvećanih slajdova na kojima se nalazi sama umetnica u uzrastu do koga se, po nekim psihološkim teorijama, već u potpunosti formira ličnost osobe. Nina Todorović rekontruiše sopstveno sećanje uvezujući ga sa sećanjem svojih roditelja pre njenog dolaska na svet i kroz takvu rekonstrukciju, istovremeno, na sopstveni način ispituje strukturu sećanja i otkriva njegovu arhitekturu”, navela je Maida Gruden povodom izložbe “Arhitektura sećanja”, koja će biti otvorena uporedo sa ostale dve postavke u Likovnoj galeriji i Podroomu KCB-a.
Nina Todorović
Nina Todorović, rođena 1973. u Beogradu, diplomirala je slikarstvo (1999) i magistrirala (2002) na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi profesora Čedomira Vasića. Na FLU je i doktorirala (2014) pod mentorstvom prof. dr Milete Prodanovića. Od 1995. godine aktivno izlaže, a do sada je imala 39 samostalnih i učestvovala na više od 200 grupnih izložbi, kao i na brojnim likovnim kolonijama, radionicama i u veb-projektima u zemlji i inostranstvu (Kanada, Belgija, Mađarska, Makedonija, SAD, Slovenija, Estonija, Nemačka, Italija, Švajcarska, Rusija, Švedska, Velika Britanija, Australija, Urugvaj, Argentina, Egipat).
Dobitnica je većeg broja nacionalnih i internacionalnih nagrada, a radovi joj se nalaze u stranim i domaćim muzejima i kolekcijama. Od 2000. je članica Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS), sa statusom samostalnog umetnika.
Uporedo sa izložbom Nine Todorović, u Likovnoj galeriji KCB-a biće predstavljen projekat “Eksperimentalne vežbe 2 – internacionalni savremeni crtež” autorke Henrijete Noenmark iz Danske, u kojem učestvuju umetnici Sara Bišo, Tuguldur Jandonjamt, Gaj Goldstajn i Ivana Ivković, a premijerno je prikazan 2013. u Galeriji Les Gens Haureux u Kopenhagenu.
Učesnici projekta Eksperimentalne vežbe
Autorka izložbe je u kustoskoj praksi usredsređena na istraživanje formi i medija savremenog crteža, a projektom “Eksperimentalne vežbe 2” prikazuje još jedan primer pristupa i tretmana crteža u aktuelnim praksama savremene vizuelne umetnosti posmatran kroz radove četvoro umetnika koji dolaze iz različitih kulturnih sredina i likovnih tradicija.
Sara Bišo je umetnica iz Portugala, Tuguldur Jandonjamt dolazi iz Mongolije, umetničke studije završio je u Nemačkoj, a živi i radi na relaciji Berlin-Njujork, Gaj Goldštajn je iz Izraela, a trenutno živi i radi u Londonu, dok je Ivana Ivković mlada beogradska umetnica afirmisana na međunarodnojnoj sceni.
Na izložbi će biti predstavljeni crteži kao primeri individualnih slučajeva i različitih konstelacija, igara, odnosa i opservacija, zvučnih i mentalnih simbolika i prostornih transformacija.
Ivana Ivković
Projekat je rezultat saradnje umetnika i kustoskinje iz rezidencijalnih programa Residency Unlimited u Njujorku, inače, novog partnera nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za mlade umetnike u Srbiji.
Izložba obuhvata tri prateća programa: razgovor sa umetnicima i autorkom projekta na temu “Šta je sve crtež danas u savremenoj vizuelnoj umetnosti”, prezentaciju rada i boravka Ivane Ivković u internacionalnim rezidencijalnim programima za umetnike, te radionicu za mlade koju će voditi Ana Nedeljković, vizuelna umetnica i edukatorka.
Kustoskinja Henrijeta Noenmark Anderse završila je master studije iz umetnosti i moderne kulture, a specijalizovala se za multimedijalne projekte iz oblasti savremene vizuelne umetnosti i dizajna. Bila je kustos-konsultant projekta Residency Unlimited za Skandinaviju.
Sara Bišo
Sara Bišo je diplomirala i magistrirala slikarstvo na Akademiji likovnih umetnosti Univerziteta u Lisabonu. Proglašena je za najboljeg mladog umetnika BPI Banke 2008, a dobitnica je i nagrade Fedelidade Mundial (2009) i stipendije Fondacije Calouste Gulpenkian. Samostalno i na grupnim izložbama izlagala je u uglednim privatnim i državnim galerijama u Njujorku, Hjustonu, Lisabonu, Milanu i Kopenhagenu.
Tuguldur Jandonjamts završio je studije mongolskog tradicionalnog slikarstva u Ulan Batoru (1997), diplomirao vizuelne umetnosti na Umetničkom univerzitetu u Berlinu (2004), a kao Fulbrajtov stipendista završio je master iz vizuelnih umetnosti na Univerzitetu Kolumbija. Dobitnik je nekoliko nagrada u oblasti vizuelnih umetnosti u Mongoliji i Nemačkoj. Izlagao je na više samostalnih i grupnih izložbi u Njujorku, Ulan Batoru, Singapuru, Minhenu, Gracu i Regenzburgu.
Gaj Goldštajn završio je master na Becalel akademiji za umetnost i dizajn u Jerusalimu 2007. Izlagao je u u Evropi, Izraelu i u SAD. Dobitnik je nekoliko nagrada za mlade umetnike izraelskog Ministarstva kulture. Trenutno radi kao šef Odeljenja za vizuelne komunikacije na Nagar školi u Jerusalimu, a predavao je u umetničkim školama u Haifi i Tel Avivu. Između ostalog, član je i izraelskog rok benda Reines Girls, u kojem svira bas.
Tuguldur Jandonjamts
Ivana Ivković je diplomirala slikarstvo i magistrirala crtež na FLU u Beogradu, a od 2002. izlagala je na više samostalnih izložbi u Srbiji, Kanadi, Austriji, Nemačkoj, Italiji, Španiji, SAD, Turskoj, Danskoj, Švajcarskoj i Indiji. Kao stipendistkinja Kulktur Kontakta u Beču, boravila je na usavršavanju 2008. u Residency Unlimited. Boravila je i u Casa dell Arte u Bodrumu 2013. i dobila stipendiju grada Linca (2014). Njeni radovi se nalaѕe u Telenor kolekciji savremene umetnosti, Muzeju grada Beograda i u privatnim kolekcijama u Njujorku, Bazelu, Kopenhagenu i Lisabonu.
Posetioci KCB-a imaju priliku da obiđu u avgustu i grupnu izložbu fotografija “Opipljiva svetlost” internacionalne grupe umetnika, koja će biti otvorena u Galeriji Podroom, a istražuje posledice sudara analognog i digitalnog sveta kroz radove umetnika kojima je fotografska slika polazna tačka u radu.
Uz radove 26 umetnika koji žive i rade u Londonu, Beogradu i drugim mestima, izložba obuhvata i istorijske radove pionira fotografije, kao što su Džulija Margaret Kameron i Henri Pič Robinson. Vreme održavanja izložbe, inače, poklapa se sa 200-godišnjicom rođenja Džulije Margaret Kameron.
Sofi Riket
Na izložbi učestvuju i umetnici: Holi Birtles, Dejvid Blekmor, Aliki Brejn, Rejčel Kuningam, Džek Hajrons, Armenoui Kasparian Saraidari, Melanie King, Konstanca Isasa Martinez, Piter Mousli, Alan F. Parker, Debora Parkin, Ivan Petrović, Andre Pinkovski, Nataša Ranganat i Nandini Botika, Sofi Riket, Slobodan Stošić, Mihailo Vasiljević, Bindi Vora, Biung Jon Džon, Alia Zaparova i Mia Ćuk i Tereza Zelenkova.
Izložba “Opipljiva svetslost”, čiji su kustosi Alan Forester Parker i Konstanca Isasa Martinez, održana je u novembru 2013. godine na Univerzitetu Vestminster.
Program u Beogradu obuhvata vođenja i razgovore, pa će 30. jula biti održan razgovor u kojem će učestvovati jedan od kustosa Alan Parker, predavač na Univerzitetu Vestminster, umetnik i ko-direktor Centra za fotografiju u Beogradu Mihailo Vasiljević, inače finalista nagrade “Mangelos” za 2015. godinu, umetnica Aliki Brejn, koja predaje istoriju umetnosti u Nacionalnoj galeriji u Londonu, umetnička direktorka Artgeta u 2015. godini Jelena Matić, i umetnica i asistent kustosa Mia Ćuk, koja je takođe ove godine među finalistima nagrade “Mangelos”.
Za 1. avgust u podne najavljeno je vođenje kroz izložbu.
Realizaciju izložbe podržao je Univerzitet Vestminster, koji je pozajmio radove Kamerunove i Robinsona, a podršku su pružili i Dom kulture Studentski Grad i Muzej savremene umetnosti u Beogradu.
(SEEcult.org)