• Search form

27.10.2009 | 14:09

Artist Talk: Svi govore

Rad Branimira Stojanovića “Svi govore” na 50. Oktobarskom salonu u Beogradu povod je za razgovor koji će 30. oktobra biti održan u foajeu Dvorane Kulturnog centra Beograda sa grupom beogradskih umetnika, koji su članovi kreativnog tima 50. Salona, inicijative Slobodnog Oktobarskog salona i učesnici u projektu “Svi govore”.

Artist Talk: Svi govore

Rad Branimira Stojanovića “Svi govore” na 50. Oktobarskom salonu u Beogradu povod je za razgovor koji će 30. oktobra biti održan u foajeu Dvorane Kulturnog centra Beograda sa grupom beogradskih umetnika, koji su članovi kreativnog tima 50. Salona, inicijative Slobodnog Oktobarskog salona i učesnici u projektu “Svi govore”.

Stojanovićev rad “Svi govore”, prema rečima autora, direktno je inspirisan praksom i politikom zagrebačkog Studentskog plenuma.

Ideja "javnog dobra", u ovom slučaju, preslikana u polje umetnosti, implicira čitav niz pitanja i uvodi u kompleksnu polemičku situaciju naizgled večnih dilemama - ko stvara umetničko delo i ko ga interpretira, šta znači izlagati na izložbi, a šta govoriti o umetnosti, šta podrazumeva institucionalni, socijalni i politički kontekst umetnosti o kojoj je ovde reč?

Među pitanjima koja se postavljaju je i u kojoj meri je subjektivnost svakog od šezdesetak aktera Stojanovićeve video-kompilacije ugrađena u kolektivni interpretativni mehanizam koji vraća na pitanje odnosa umetnika pojedinca, umetničke zajednice i institucije "umetnosti" - u ovom slučaju reprezentativne godišnje izložbe sa tradicijom (i nagradama).

Na koji način i u čije ime govor u prvom licu svakog od govornika - umetnika - dobrovoljaca potvrđuje ili dovodi u pitanje pretpostavku o dominaciji kustoskih interpretativnih strategija i metoda nad pojedinačnim "slučajevima" umetničkih praksi o kojima i u ime kojih "svi govore".

Da li je moguće govoriti o umetničkom radu koji pokušava da subvertira ambijent i kontekst u kojem je izložen i u sukobu je sa izložbom na kojoj je predstavljen?

Stojanović se u svom radu, smeštenom između filozofije, psihoanalize i umetnosti, bavi praksama pisanja i konceptualno-političkim intervencijama u institucionalne kontekste filozofije, umetnosti i psihoanalize.

Među njegovim projektima i radovima su Škola za istoriju i teoriju slike, čiji je osnivač i predavač (1999-2003); Politike sećanja, Grupa Spomenik, distributivni objekt - participativni spomenik, Praško Bijenale, Prag (2007); 49. Oktobarski salon Beograd (2008)...

Osim Stojanovića, u razgovoru su najavljeni Nela Antonović, Vesna Milićević Čvorović, Branislav Dimitrijević, Dragana Pajković Dodig, Dušan Đokić, Mija Elezović, Dobrica Kamparelić, Dragoslav Krnajski, Radivoj Marković, Lidija Mićović i Goran Ostojić Vid, a moderator je likovni kritičar Vladimir Tupanjac.

Nela Antonović je autor stotinak eksperimentalnih koreografija, uličnih performansa i performansa interaktivnih umetnosti, kao i velikog broja predstava-koreoprojekata Teatra Mimart.

Vesna Milićević-Čvorović bavi se crtežom i slikarstvom, kao i fotografijom i videom. Izlagala je samostalno i na mnoogbrojnim grupnim izlozbama u zemlji i inostranstvu (Italija, Spanija, Velika Britanija, Grcka, Rusija, Svedska, Austija, Francuska, Belgija, Jermenija, Rumunija, Kanada…).

Branislav Dimitrijević je profesor istorije umetnosti i kustos, saradnik Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, koji je donedavno bio pomoćnik ministra kulture i komesar je nacionalnog paviljona Srbije na ovogodišnjem Bijenalu u Veneciji.

U saradnji sa Stojanovićem i Branislavom Anđelković, umetničkom direktorkom 50. Oktobarskog salona i direktorkom MSUB, osnovao je Školu za istoriju i teoriju slike u Beogradu i koordinirao njen rad (199-2003). Objavljivao je eseje o savremenoj umetnosti i teoriji umetnosti, filmu i vizuelnoj kulturi, i priredio je brojne publikacije i izložbene kataloge.

Dragana Pajković Dodig izlaže u domenu likovne umetnosti, primenjene umetnosti i dizajna u zemlji i inostranstvu. Nagrađena je za video rad, Zlatnom medaljom “Beograd”, otkupom Ministarstva za kulturu...

Dušan Đokić je slikar i likovni kritičar, član ULUS-a, ULUPUDS-a i Međunardnog udruženja istoričara umetnosti - AICA (sekcija Srbija).

Miodrag Elezović je završio Fakultet likovne umetnosti i postdiplomske studije u Beogradu 1988. godine, a član je ULUS-a od 1987.

Dobrica Kamparelić je završio Pravni fakultet u Beogradu, a član je ULUS-a od 1993. godine.

Dragoslav Krnajski završio je FLU i magistrirao na istom fakultetu, a živi i radi kao slobodni umetnik. Bio je predsednik ULUS-a (1998-2007), a učestvovao je na brojnim samostlanim i grupnim izložbama u Beogradu, Sarajevu, Poreču, Mostaru, Solunu, Beču...

Radivoje Marković je završio Građevinski fakultet, ali je 1993. napustio građevinarstvo i izlaže od 1990. u zemlji i inostranstvu u statusu samostalnog umetnika.

Lidija Mićović je studirala filozofiju, a slikarstvo je diplomirala 1998. na beogradskom FLU. Samostalni umetnik je od 1997, a član ULUS-a od 2001. Radila je kao DJ u klubu Akademija, a izlaže u zemlji i inostranstvu.

Dragan Ostojić Vid završio je FLU u Beogradu, a član je ULUS-a od 2002. i samostalni umetnik od 1989.

Oktobarski salon (www.oktobarskisalon.org) otvoren je do 15. novembra.

Foto: Svi govore
Milica Tomić, Miša Milošević, Želimir Žilnik i Branimir Stojanović
Autor fotografije: Miša Mladenović

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r