Aleksi Gajiću Gran pri 10. Salona stripa
Gran pri desetog međunarodnog Salona stripa u Beogradu dodeljen je domaćem autoru Aleksi Gajiću, ilustratoru, animatoru i filmskom reditelju, za nesvakidašnji rad - objekat “Premotavanje” - strip na jednoj slici, koji je smešten u drvenu kutiju. Gajić je dobio i nagradu za najbolji scenario i specijalnu nagradu žirija za inovaciju u strip umetnosti.
Jubilarni Salon stripa, najveća međunarodna izložba te vrste u Srbiji i regionu, svečano je počeo 27. septembra u Studentskom kulturnom centru dodelom nagrada i otvaranjem izložbi nagrađenih i najuspešnijih radova, odabranih na konkursu, kao i izložbi gostiju, među kojima je i Roberto Dizo (Diso) iz Italije, autor serijala Mister No.
Među gostima 10. Salona stripa su i Silvan Kordurie (Sylvain Cordurie) iz Francuske, te Dražen Kovačević, Leonid Pilipović, Vladimir Krstić Laci i Živorad Radivojević iz Srbije, koji se predstavljaju saradničkom izložbom u selekciji Marka Stojanovića.
Posebno je predstavljen i Petar Radičević, dobitnik priznanja za doprinos srpskom stripu, a dokumentarnu izložbu o tom autoru priredio je Zdravko Zupan.
Pobednički strip Gajića, autora dugometražnog animiranog filma “Technotise - Edit i ja”, govori o jednom starcu koji se priseća celog života. Čita se premotavanjem slike u drvenoj kutiji.
Prema navodima žirija, Gajićev rad je jedinstven primer “brutalnog” sjedinjavanja forme i sadržaja: strip koji se čita premotavanjem i govori o čoveku koji premotava film svog života.
Gajić će 29. septembra predstaviti u Velikoj sali SKC-a album “Skrepbuk” (System Comics, 2012).
Žiri 10. Salona stripa, kojim je predsedavao strip scenarista Svetozar Obradović, dodelio je nagradu za najbolje ostvarenje u domenu klasičnog strip jezika Petru Stanimirovu iz Bugarske, za “The Mark”, dok je za alternativni strip jezik nagrađena Marija Nikolić iz Srbije, za strip “Slep čovek i slep pas”.
Nagrada za najbolji crtež dodeljena je Hulijanu Roku (Julian Rocha) iz Argentine, za “Another Day”.
U kategoriji takmičara do 15. godina nagrada “Mladi lav” dodeljena je Anji Tanović iz Srbije za rad “Budućnost će ionako doći”, koja je dobila i specijalnu nagradu za zreo i maštovit izraz. Za najbolju ideju nagrađen je Marko Šerer iz Srbije za “Ekograd”.
Specijalnu nagradu žirija za najmlađeg učesnika dobila je petogodišnja Alisa Goleš za “Priču o malom piletu”.
Cclanovi žirija bili su strip autori Vladimir Krstić Laci i Siniša Radović, pisac i strip scenarista Dejan Stojiljković i urednik strip edicije "Dylan Dog" Marko Šelić Marčelo, poznati reper.
Na ovogodišnjem konkursu bilo je 287 učesnika iz 29 zemalja, a prema navodima žirija, posebnu dragocenost predstavlja prisustvo mladih ženskih autora, što je na neki način kuriozitet.
“Žene su unele poseban senzibilitet i otvorile su nove teme koje su muškim autorima strane. To je od veoma velikog značaja, jer pored umetničkog doprinosa one otvaraju novi prostor u kome bi se mogle nadalje pojaviti inovativnosti u strip umetnosti i na taj način dokazuju da strip nije nužno muški medij i sa pravom zauzimaju mesto koje zaslužuju”, naveo je žiri.
Ove godine konkurs ima najveći odziv umetnika iz inostranstva, što prema oceni žirija, pre svega govori o rastu samog Salona stripa i logičnom rasporedu nagrada, kao i o bliskosti i zajedništvu strip-bratstva.
Tradicionalno, na Salonu stripa dodeljene su i nagrade sponzora i prijatelja.
Salon stripa, osim svog jubileja, obeležava i 20 godina rada Škole stripa i ilustracije “Đorđe Lobačev”, zatim 20 godina od pokretanja strip magazina “Tron”, 80 godina od pokretanja ilustrovanog dečjeg lista “Veseli četvrtak”, pet godina od pokretanja strip serijala “Vekovnici”, kao i 60 godina od ponovnog pokretanja “Politikinog zabavnika”.
Salon stripa otvoren je u SKC-u do 30. septembra, a program se nalazi u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE
(SEEcult.org)