Ako je zajednički sport nemoguć, kultura nije
Novoosnovana Regionalna unija teatara (RUTA), koja okuplja pozorišta iz glavnih gradova nekadašnjih jugoslovenskih republika, otvorila je 1. decembra u Beogradskom dramskom pozorištu (BDP) svoj prvi festival, čiji je početak obeležio emotivan govor slovenačkog producenta Jureta Franka, nekadašnjeg jugoslovenskog šampiona u skijanju.
Uoči premijere predstave BDP-a “Liliom”, koju je režirala Ana Tomović prema istoimenoj drami mađarskog autora Ferenca Molnara, Franko je podsetio na značaj nekadašnjeg zajedničkog kulturnog prostora, koji će do 6. decembra zaživeti i kroz predstave “Bakhe” Euripida u režiji Lenke Udovički, u produkciji Kazališta Ulysses (Brioni/Zagreb), “Don Kihot” prema motivima Servantesa, u režiji Andraša Urbana i izvođenju Gradskog pozorišta Podgorica, “Mirna Bosna” Borisa Lalića u režiji Saše Peševskog i produkciji Kamernog teatra 55 u Sarajevu, “Kralj Ibi” Alfreda Žarija, u režiji Vasila Hristova i produkciji Dramskog teatra Skoplje, te “Plah udah” pisca i reditelja Nejca Gazvode, u produkciji Mestnog gledališča Ljubljana.
Liliom, foto: BDP
Napominjući da ne zna tačno kojim jezikom govori, Franko se predstavio kao Slovenac, koji je u osnovnoj školi učio makedonski, a “ponovo se rodio” u Sarajevu 1984. godine, kada je na Olimpijadi osvojio srebrnu medalju. Iz džepa je pritom izvadio olovku Olimpijskog komiteta Srbije, te kariranu crveno-belu maramicu, nalik hrvatskoj šahovnici. Nakon 25 godina, tokom kojih je živeo u Japanu, Americi i drugim zemljama, kada se vratio u Sloveniju, kako je rekao, najviše ga je zabolelo to što je odjednom morao da upotrebljava pasoš da bi posetio prijatelje u Hrvatskoj, Srbiji, u Sarajevu… sve one koji su nekada bili deo iste države.
“Pa dobro, sve se menja. Kao svetski čovek, doživljavam ljude kao bratstvo, ali se pitam da li se više osećam kao brat sa Italijanom, Nemcem, Mađarem… Moj glas je jasan i iskren. Moja najbliža braća su još uvek tu na teritoriji bivše Jugoslavije”, rekao je Franko, inače producent popularnog mjuzikla “Mama mia” u regionu bivše Jugoslavije.
Pored slobode granica, kako je naveo, nedostaju mu zajednički sport i zajednička kultura.
“Zamislite kakvu bismo to sportsku reprezentaciju mogli da stvorimo sa svim našim sportistima, evropskim, svetskim, olimpijskim prvacima. Nažalost, to u sportu nije moguće, ali verujem da u kulturi jeste. Vi ste dokaz – to što radite u RUTA je vrlo značajan početak, veliki korak unapred, ali biće potrebno i puno podrške”, rekao je Franko osnivačima te regionalne pozorišne mreže koju je inicirao direktor BDP-a Jug Radivojević, a osnovana je zvanično sredinom oktobra u Beogradu.
Liliom, foto: BDP
Navodeći da kao producent razume i ceni ogromnu veru, entuzijazam i rad koji je uložen u taj projekat, Franko je rekao da je, kada je ušao u produkciju mjuzikla “Mama mia” pre šest godina, nakon šest godina rada na licenci, hteo da napravi jednu verziju tog mjuzikal za ceo region, ali nije uspeo. Napravio je zato lokalnu produkciju i koprodukcije u Beogradu, Ljubljani, Zagrebu i Skoplju, a dogodine će biti i u Sarajevu.
“Vi ste napravili najznačajniji preskok granica, koje su zapravo samo u našim glavama. Verujem da je svima jasno da smo zajedno mnogo jači. Verujem da može da se napravi zajednička produkcija koja može da se prodaje svetu kao naša autentična priča. Neka vam ciljevi budu visoki i vizionarski da se nešto tako ostvari, pa i na Vest Endu i Brodveju”, poručio je Franko, izrazivši i uverenje da je u ekipi RUTA i na čitavom prostoru regiona mnogo kreativnih, sposobnih i vrednih ljudi da bi se taj cilj mogao ostvariti.
“Ako mogu u tome biti od pomoći, svojim iskustvom i kontaktima, pa i produkcijski, tu sam negde između Vardara i Triglava”, dodao je Franko, koji je zapamćen i po svojevremenom skandiranju obožavalaca u Sarajevu: “Volimo Jureka više od bureka!”
Don Kihot, Gradsko pozorište Podgorica
BDP je početkom proteklog leta pokrenulo inicijativu za osnivanje RUTA, a kako je podsetio član Upravnog odbora tog teatra, glumac Milorad Miki Damnjanović, jedan od ciljeva je prisustvo teatara-osnivača pred publikom u celom regionu. Pored toga, RUTA će pokrenuti i koprodukcije, razmenu stvaralaca i druge vidove saradnje koji treba da doprinesu povezivanju, prezentaciji i promociji svih članica unutar regiona. Festivali revijalnog karaktera, na kojima svako pozorište izvodi predstavu prema sopstvenom izboru, biće organizovani tokom naredne godine u svim teatrima članovima RUTA – u martu u Podgorici, u aprilu u Ljubljani, u maju u Sarajevu, u julu na Brionima i u oktobru u Skoplju.
Predstava “Liliom”, kojom je prvi festval RUTA otvoren, zasnovana je na drami Ferenca Molnara sa pcocetka 20. veka, a prati sudbinu Lilioma, šarmantnog probisveta koji radi u zabavnom parku, kojim upravlja njegova ljubavnica. Život mu se menja kada upozna mladu služavku kojom odlučuje da se oženi. Pošto su oboje jedinke bez adekvatne životne egzistencije, mladi par se ubrzo suočava sa nemaštinom, koja ih vodi ka ambisu.
U razgovoru sa autorima posle premijere, koji je vodila Maša Stokić, rediteljka Ana Tomović i dramaturg Slobodan Obradović naveli su da su dosta skratili Molnarov tekst zato što su želeli da scene prikažu kroz slike i emocije, a ne da ih prepričavaju. Predstavu karakteriše interesantan mizanscen, odnosno scenografija Aleksandra Denića, koja je postavljena rotirajuće. Veliki deo predstave sa sve glumcima okreće se, simbolično pokazujući životnu vrtešku kojoj čovek kao pojedinac ne može da se suprotstavi, naveli su autori, napominjući da se ta drama dosta izvodi u Mađarskoj i svetu, a takođe se izbegava naracija i ide se na stilizaciju, čime se izbegava patetika
Maja Izetbegović, koja igra glavnu žensku ulogu, izjavila je da je taj način igre vrlo zahtevan. “Rediteljka je tražila da igramo iz stomaka, da na taj način pokažemo iracionalnu strast i posvećenost likovima”, rekla je ona, dodajući da je osećala odgvoornost, jer je gost. Istakla je da su je svi divno primili i da je zadovoljna.
Andrija Kuzmanović rekao je da taj stil predstave “Liliom” generalno nije njegova “šolja čaja”, ali su radili sa punim međusobnim poverenjem i drago mu je što se na najbolji način završava godina, za njega vrlo turbulentna.
Marko Živić, koji već 25 godina radi u BDP-u, izrazio je zadovoljstvo i novom predstavom i “Sumrakom bogova”, koji je režirao u BDP-u Jagoš Marković. Ocenio je stoga da je BDP, posle izvesnih problema u prethodnom periodu, otvorilo vrata i “krenulo na pravi put”.
Živić je izrazio posebno zadovoljstvo saradnjom sa Majom Izetbegović, “velikom glumicom iz regiona. U predstavi igraju i Ivana Nikolić, Jovo Maksić, Jadranka Selec, Aleksandra Anja Alač, Vladan Milić i Marko Gvero. Kostimografkinja je Momirka Bailović, a za scenski pokret bila je zadužena Isidora Stanišić.
Program prvog festivala RUTA u BDP-u nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)