• Search form

17.08.2017 | 13:47

62. Umetnička kolonija Ečka

62. Umetnička kolonija Ečka

Umetnička kolonija Ečka okupiće u 62. sazivu od 21. do 27. avgusta petoro savremenih vizuelnih umetnika koji će razmatrati i preispitivati pojam slike u različitim kontekstima i medijima.

Umetnici Katarina Radović, Srđan Veljović, Nemanja Lađić, Miodrag Krkobabić i Tanja Vujinović imaće priliku da odaberu temu kojom će se baviti u svojim radovima, odnosno mogućnost da predstave ono što ih je najviše inspirisalo i podstaklo na rad u Ečki, njenom okruženju i kroz druženje i razmenu iskustva sa ostalim učesnicima kolonije.

Učesnici kolonije “Slika 2017”, čija je selektorka i kustoskinja Sunčica Lambić-Fenjčev, izabrani su kao umetnici koji se kroz različite medije, uglavnom fotografiju, video-radove i instalaciju, bave problemima identiteta, granicama društvenih tabua, granicama fizičkog i digitalnog, individuom i problemima socijalizacije u društvu pojačane tehnološke svesti.

Katarina Radović (1976) studirala je istoriju umetnosti na Univerzitetu Saseks u Brajtonu, a diplomirala je na katedri za fotografiju Akademije umetnosti “BK” u Beogradu. Izlagala je na brojnim samostalnim i kolektivnim izložbama u zemlјi i inostranstvu (Slovenija, Litvanija, Austrija, Španija, Velika Britanija). Bavi se problemom identita i pojavama koje su na granici društvenih tabua.

Srđan Veljović (1968), fotograf i kulturni radnik, izlagao je na velikom broju samostalnih i kolektivnih izložbi u Srbiji, Hrvatskoj, Nemačkoj, Austriji, Albaniji. Član je ULUS-a u statusu samostalnog umetnika. Bavi se problemom identiteta, istražujući mesta prestupa granice koja ga definiše.

Nemanja Lađić (1984) diplomirao je na Fakultetu likovnih umetnosti (FLU) u Beogradu (vajarski odsek), a završio je i Transmedia program – postdiplomske studije medijske umetnosti u Briselu. Izlagao je na više samostalnih i kolektivnih izložbi u zemlјi i inostranstvu (Brisel, Hrvatska, Italija). Radi video-radove i instalacije koje se bave optičkim/vizuelnim iluzijama, a inspirisani su tehnologijom, matematikom, problemima digitalizacije, graničnim oblastima fizičkog i digitalnog.

Miodrag Krkobabić (1971) diplomirao je i zavrsio postdiplomske studije na FLU u Beogradu, a usavršavao se u Nemačkoj i Austriji. Izlagao je na brojnim samostalnim i kolektivnim izložbama u zemlјi i inostranstvu (Švajcarska, SAD, Velika Britanija, Francuska, Nemačka, Egipat, Maroko, Brazil...). U svojim radovima se, između ostalog, bavi ispitivanjem položaja pojedinca u savremenom društvu i procesima socijalizacije, individualizacije i pokušaja formiranja ličnog identiteta.

Tanja Vujinović (1973) takođe je diplomirala na FLU u Beogradu (slikarski odsek), a studirala je i na Akademiji umetnosti u Dizeldorfu. Završila je doktorske studije u oblasti filozofije i teorije vizuelne kulture na Fakultetu za humanističke studije u Kopru. Izlagala je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u Srbiji, Sloveniji, Nemačkoj, Austriji... U svojim radovima istražuje odnos svesti i tehnologije kroz digitalni animizam i kontemplativnu igru. Živi i radi u Sloveniji.

Umetnička kolonija Ečka od osnivanja 1956. godine okuplјala je umetnike koji su se bavili različitim tradicionalnim likovnim disciplinama (slikarstvo, skulptura, grafika, crtež). Vremenom su održana samo dva saziva umetnika koji su se bavili klasičnim slikarstvom u sazivu “Slika” i umetnika koji su se bavili akvarelom u “Susretima akvarelista”. Na 50-godišnjicu osnivanja, 2006. godine, došlo je do promene u konceptu tradicionalnih slikarskih okuplјanja kada je, u skladu sa već uveliko prisutnim pluralizmom i interdisciplinarnošću u savremenoj umetnosti, umetnicima u Ečki omogućeno da se medijski ne ograničavaju na tradicionalno podelјene likovne discipline, već da svoje ideje realizuju u različitim formama savremenog umetničkog izražavanja.

Umetnička kolonija Ečka podržana je ove godine od Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r