• Search form

14.10.2013 | 10:03

6. Kondenz - prebrojavanje

6. Kondenz - prebrojavanje

Festival savremenog plesa i savremenih izvođačkih umetnosti Kondenz predstavlja od 16. do 30. oktobra u Beogradu izbor performansa domaćih i stranih autora koji se bave aktuelnim društvenim pitanjima, kao i brojnim izazovima sa kojima se suočavaju akteri umetničke i kulturne produkcije.

I sam Kondenz, koji organizuje Stanica Servis za savremeni ples, suočen je sa brojnim izazovima koji su postali i njegov konstitutivni deo.

Kondenz je, kako ističu organizatori, u svakom izdanju od 2008. godine apsorbovao (ne)uslove produkcije svog, ka eksperimentu i kritici usmerenog programskog i produkcijskog opredeljenja, nudeći publici, a često i u saradnji sa njom, nove formate festivalske produkcije, umetničkog izražavanja i neposrednog delovanja u polju kulture i društva.

Ovoga puta, Kondenz propituje princip prebrojavanja: koliko nas je ostalo, koliko nas je otišlo, koliko nas je zainteresovano za propitivanje, koliko je dinara potrebno...

Zahvaljujući kulturnoj politici zemalja i organizacija koje žele da podrže i promovišu svoje umetnike i njihov rad, Kondenz je uspeo da dovede u Beograd nekoliko performansa koji se bave i dobro poznatim pitanjima i problemima društvenog ustrojstva, komunikacije unutar njega, te konsekventnim uslovima umetničke i kulturne produkcije. Sa druge strane, entuzijazam organizatora, saradnika i domaćih umetnika, kao i njihovo opredeljenje da očuvaju prostore za kritičko delovanje unutar izvođačkih umetnosti, omogućili su prikazivanje dva rada iz Staničine produkcije.

       Dragana Bulut, Jeste li videli Zombija?

Šesti Kondenz počinje 16. oktobra u Bitef teatru performansom “Jeste li videli Zombija?Dragane Bulut, u produkciji Stanice, koji tematizuje fenomen preživljavanja danas.

“Nema razloga za strah. Preživljavanje je ključna reč koju treba zapamtiti. Znanje je deo borbe za preživljavanje; ostalo mora poteći od vas samih. Od vas zavisi da li ćete skončati u pasivnom prihvatanju ili ustati i viknuti: ‘Ja neću biti žrtva! Ja ću preživeti’. Izbor je vaš. Stoga - pokrijte prozore, zabarikadirajte vrata, spremite zalihe vode i hrane, radio, bateriju, alat, prvu pomoć, odeću, posteljinu, mapu, važne dokumente, keš i ostale potrepštine koje vam mogu trebati prvih par dana dok ne pronađete skrovište. Pošto ste napravili svoj komplet za prvu pomoć, organizujte se u grupe i napravite plan za slučaj napada. Prepoznajte vrste opasnosti koje su moguće u vašem području. Napravite popis lokalnih kontakata kao što su policija, vatrogasci i lokalni interventni tim. Pažljivo isplanirajte put evakuacije. Planirajte kuda ćete otići - i to u više pravaca. Tako ste uvek u prednosti i, u tom slučaju, oni nemaju nikakve šanse!”, poručuje autorka performansa koji je realizovan u saradnji sa Ljiljanom Tasić i Ana Monteiro, kao i sa dramaturškinjom Anom Vujanović.

Performans “Preživljavanje” realizovan je kao deo projekta Jardin d’Europe, podržan od programa “Kultura 2007-2013” EU i Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

Za 17. oktobar, takođe u Bitefu, najavljen je performans “Half Bread Technique (postkapitalizam za početnike)Martina Šika (Schick) iz Švajcarske, koji će dan kasnije održati u Magacinu i radionicu za i o publici “Spektakularni gledalac”.

       Martin Šik, Spektakularni gledalac

Halfbreadtecnique” je zabavna i angažujuća predstava koja je nastala kao rezultat istraživanja o životu u post-kapitalizmu, a postavlja pitanje koliko nam je to potrebno za lični razvoj i ispituje "više" u okviru "manjeg".

Predstava “Halfbreadtechnique” je prvi put izvođena na Julidansu u Amsterdamu 2012. godine, a sada je na evropskoj turneji kako bi prikupila simpatije ljudi. A i novac...

Martin Šik, koji živi i radi u Berlinu, bavi se istraživanjem, performativnim aktom i instalacijama u oblasti izvođačkih umetnosti kroz ispitivanje humanih ekonomija i uticaja društveno-političkih kretanja na umetnost i obrnuto.

Njegovo gostovanje na Kondenzu realizovano je u saradnji sa festivalom “Culturescapes”.

       Martin Šik, Halfbreadtechnique

Zagrebački kolektiv BADco. izvešće 20. oktobra u Domu omladine Beograda predstavu “Dodatak histerije, ubrzanja...” prema konceptu Tomislava Medaka u kojoj se koristi razgovor Aleksandera Kluga (Alexander Kluge) s Hajnerom Milerom (Heiner Müller) “Pesnik kao katapult za metafore”. Predstava je inspirisana je i delom Daglasa Sirka (Douglas), Rajnera Vernera Fazbindera (Rainer Werner Fašbinder), Pine Bauš (Bausć), Mihaela Hajnriha (Michael Heinrich), Timotija Mičela (Timothy Mitchell), Nanija Balestrinija i kolektiva Midnight Notes.

Predstava je inspirisana televizijskim razgovorom Milera i Kluga iz 1989. godine o raspadu Sovjetskog Saveza, u kojem se vraćaju na Brehtovu rečenicu: “Nafta se opire petočinki”. U toj rečenici, prema navodima autora, sažet je problem pred kojim se nalazi epski teatar, odnosno pitanje kako kroz dramski materijal prikazati istorijske procese sa svim njihovim unutrašnjim kontradikcijama, napredovanjima i nazadovanjima koji nadilaze likove i njihove međusobne odnose? To isto pitanje problemski je ulog i predstave “Dodatak histerije, ubrzanja...

        BADco. Dodatak histerije, ubrzanja...

Metodološko pitanje katapulta za metafore, dakle formalnog registra u kojem dramsko zbivanje može uprizoriti istorijske procese, okosnica je razgovora Milera i Kluga. Scenski postaviti kompleksnost povesnih previranja i društvenih odnosa nije pitanje teatarskog dokumentovanja zbilje, već brehtijansko pitanje funkcionalne transformacije sredstava kojima predstavljamo tu zbilju. Polemišući s tendencijama u današnjem teatru, tu Milerovu intuiciju bismo, kako ukazuje BADco, mogli prevesti u kritiku da politički ulog teatra nije u tome da prikaže drugačiju društvenu zbilju, već da postojeću prikaže pod drugačijim uslovima.

Predstava je postavljena u alternativno televizijsko okruzenje, u drugačiji ciklus kolanja slika i društvenog komentara stvarnosti. Ako je televizija bila saputnik zlatnog doba društva blagostanja, posttelevizijsko vreme novih ekranskih tehnologija saputnik je njegovog razaranja. Posttelevizijsko vreme istovremeno je i stanje nove agonije tzv. srednje klase, novo melodramatsko stanje kojim dominira opšti osećaj nezadovoljstva jednom naizgled temeljno blokiranom društvenom zbiljom koju treba menjati - iako iz svakodnevnog iskustva ostaje nedokučivo kako je menjati. Naboj tog agonijskog rastrojstva i predreflektirane ideologije nemoći, predstava kolektiva BAD.Co gradi i razgrađuje, dovodeći izvedbom intenzitet tog naboja do nužnosti njegovog prekida: "Kada sva ta masa stvari ne kola sve brže i brže, postojeće stvari pretvaraju se u duhove”.

Predstava je deo projekta "TIMeSCAPES - slike i izvedbe vremena u kasnom kapitalizmu", podržanog od programa “Kultura” EU. U Beogradu je saradnički organizuju Stanica i Teorija koja Hoda (TkH).

U saradnji sa festivalom Culturescapes, na Kondenzu će 23. oktobra u Bitef teatru biti izvedena predstava “Au Contraire” koju potpisuje švajcarski koreograf Foofwa D’Imobilite, koji je inspiraciju dobio od Žan-Lika Godara, a potom razvio taj komad po ugledu na filmsku produkciju. Predmet te "koreografije na setu" je susret: planirani i slučajni, kontradiktorni i bihejvioralni, mogući i nemogući sastanci ljudi i zemalja.

       Au Contraire

Za 26. oktobar najavljen je performans “Regarding YesterdayAdva Zakai, u produkciji Pianofabriek Kunstenwerkplaats iz Belgije, koji je zapravo niz performansa u kojima današnji gledaoci utiču na to šta će sutrašnji videti.

U određenom momentu na svakom izvođenju gledaoci i umetnik zajedno pogledaju na predstavu iz sasvim novog ugla… šta god da se desi, inspiriše stvaranje sledeće epizode u seriji. Tako će u oktobru 2013. beogradska publika odrediti šta će javnost Pariza doživeti tokom nadolazeće zime!

Kondenz 28. oktobra u Svečanoj sali Skupštine grada Beograda predstavlja Ministartstvo pokreta, najmlađe ministarstvo u Austriji i jedino te vrste u svetu, osnovano u junu 2009. godine.

       Ministarstvo pokreta

Njegova ovlašćenja se protežu od finansiranja, negovanja do podržavanja svih formi slobodnog kretanja tela u prostoru. Ministarstvo pokreta je organizovano u tri departmana koja, kroz različite vidove individualnih i strukturalnih mera, podržavaju razvoj žive socijalne kulture pokreta u Austriji, kao i u inostranstvu kroz povećano prisustvo predstavnika Ministarstva. posvećeno je povećanju fleksibilnosti građana i podizanju svesti o potencijalima za sprovođenje ne samo nametnutih, već i sopstvenih tokova akcije.

Glavni zadatak Ministarstva je da poveća potencijal pokreta kao sredstva proširenja svesti. U skladu sa statutarnim odredbama usvojenim 2009, finansije dostupne za rad Ministarstva pokreta biće dodeljivane pojedincima i institucijama za programe koji su namenjeni redistribuciji ili transformaciji kodifikovanih shema ponašanja u socijalnom polju. Ministarstvo podržava pojavu neočekivanih pokreta gde se napuštaju sigurni načini delovanja u korist pravih susreta između ljudi, sa predmetima kao i sa arhitekturom i prirodom.

Kao pionir u administraciji razvoja pokreta, Ministarstvo razvija međunarodni plan za diseminaciju svojih aktivnosti i principa u drugim zemljama. Osnivanjem međunarodne partije za pokret je jedan od ciljeva austrijskog Ministarstva pokreta, a Švajcarska je prva zemlja u kojoj je pokrenuta slična politička inicijativa. Razumevanje uloge koju pokret ima u društvu od disciplinovanja do isprepletenih odnosa između fizičkog užitka i kapitalizma jeste vizija međunarodne Partije slobodne pokreta.

Gostovanje Ministarstva pokreta u Beogradu, odnosno Amande Pina i Daniela Cimermana (Zimmermann), čiji su projekti fokusirani na pitanja javnog mnjenja, percepcije i reakcije i već od samog koncepta uključuju publiku u predstavu na inovativne načine, pomogla je mreža INTPA (International Net for Dance and Performance Austria).

Njihov rad je predstavljen u mnogim pozorištima u Evropi i Južnoj Americi, kao i u galerijama, muzejima i plesnim festivalima poput Danza al Borde (Valparaíso, Čile), European Tanz Platform (Mousonturm u Frankfurtu), ImPulsTanz (Bečki međunarodni plesni festival), Choreographic Platform (Austrija), Royal Festival Hall u Londonu, i u drugim prilikama i prostorima, a 2009. osnovali su i galeriju nadaLokal u Beču.

Zatvaranje Festivala posvećeno je prebrojavanju publike, zainteresovanih gledalaca-učesnika i mapiranju Kondenza i Magacina u Kraljevića Marka, gde je sedište Stanice, kao (i)relevantnih mesta na beogradskoj kulturnoj sceni.

Kondenz će zatvoriti kratak kurs pisanja i izvođenja tržišno prihvatljivih kritičko angažovanih projekata i protesta “Između hira i strahaDušana Murića i kolektivni performans “Kome bismo se najradije prodali?

       Magacin u Kraljevića Marka

Kolektivni performans u završnici Kondenza sastoji se iz: predavanja o svetloj budućnosti novog umetničkog zanimanja “protester” (onaj koji testira protest), radionice pisanja spektakularnih hak projekata baziranih na neispoljenom totalitetu kapitala-spektakla-haka, uz autentične suvenire za svakog učesnika radionice, te izložbe sa koktelom “Kitnjaste vinjete i odlomci” na kojoj učestvuju polaznici radionice sa svojim asortimanom usluga.

Sledi kvazipraktični deo programa uz horsko učešće publike: “Dole nafta dole! Dole nek’ ostane!”; “Banke banke sve ste mi dužne, banke banke, sve ste mi pod kamatom”; “Najropskiji svetli Brende, molimo te naturivo”; “Sponzori sponzori čijom mukom me plaćate?” i slično.

Kondenz je i 2012. godine bio suočen s nedostatkom finansijske podrške nadležnih institucija, ali je uprkos tome, predstavio desetak novih produkcija, ukazujući ujedno na konstantan odliv scene i mnogobrojne razloge tog trenda. 

Sajt Kondenza je http://kondenz2013.blogspot.se, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno U PRILOGU (pdf).

(SEEcult.org)

Zoran Popović, Comic, London, 1973
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r