59. Dečji oktobarski salon – S druge strane stvarnosti
Dečji oktobarski salon, čije 59. izdanje nosi slogan “S druge strane stvarnosti”, otvoren je 8. oktobra u Muzeju primenjene umetnosti (MPU) u Beogradu, a predstavlja 490 radova dece uzrasta od četiri do 14 godina, odabranih među 1.230 prijavljenih radova.
Prvu nagradu 59. Dečjeg oktobarskog salona osvojilo je troje polaznika beogradskih umetničkih ateljea - Mila Krstić (12), za rad Kad prase poleti, polaznica Studija keramike “Ines Janjić”, Lazar Cicović (4) za rad S druge strane stvarnosti, polaznik likovnog ateljea “Irija.art”, te Magdalena Đorđević (14) za delo Moj svet, nastao u likovnom ateljeu “Artino”.
Drugu nagradu su osvojili: Nina Marinković (14), za rad Zmaj, te Petar Šakić, učenik sedmog razreda beogradske OŠ “Filip Kljajić Fića”, za rad Grad mašina, kao i učenica osmog razreda OŠ “Kralj Petar Drugi Karađorđević” Marija Sladić, za rad Metafora. Treću nagradu su podelili: Miona Banović (7), za rad Sunčani grad, Viktor Švraka (6) za delo Grad i Petra Ćorsović (6) za Plavi san.
Žiri za dodelu nagrada radio je u sastavu: Bojana Volaš, Lea Zei i Marija Labudović, a posebnu nagradu detetu i pedagogu, kao i svake godine, dodelilo je Udruženje likovnih primenjenih umetnika i dizajnera Srbije (ULUPUDS).
Predstavljajući koncept 59. Salona, autorke su istakle da je ovo godina jubileja, kada se navršava jedan vek od pojave Manifesta nadrealizma Andrea Bretona, koji se smatra formalnim početkom nadrealističkog pokreta. Ubrzo nakon početnih impulsa vezanih za Francusku, nadrealizam je postao internacionalna pojava, u okviru koje deluje i beogradska nadrealistička grupa, jedna od prvih i najznačajnijih internacionalnih manifestacija ovog pokreta. To je bio povod da se i Dečji oktobarski salon pridruži obeležavanju ovog jubileja, čiji će glavni program, pod nazivom Aktivitet: 100 godina nadrealizma, zajednički organizovati Institut za književnost i umetnost, Muzej savremene umetnosti i MPU.
Imajući u vidu da je i "dečja umetnost” bila važan segment nadrealističkog izražavanja i nadrealističke misli, smatrali smo da je ove godine prava prilika da podstaknemo decu da u "nadrealističkom kodu”, kroz teme i tehnike kojima su se koristili nadrealisti, daju doprinos ovoj neprolaznoj i beskrajno inspirativnoj temi. Zato je predlog teme 59. Dečjeg oktobarskog salona bio "S druge strane stvarnosti", istakle su autorke izložbe i kataloga Milica Cukić, muzejska savetnica, i Lea Zei, muzejski likovni pedagog.
Direktorka MPU Biljana Jotić istakla je da je Dečji oktobarski salon naročito važna manifestacija, blago koje taj muzej neguje već skoro šest decenija. Ona je pozvala prisutne da se uključe u prateće programe Salona, koji od ove godine, pored likovnih radionica u Dečjem kutku MPU, obuhvataju i radionice arhitekture za decu. Takođe, najavila je da sledeće, jubilarno izdanje, Dečji oktobarski salon dočekuje u Glavnoj galeriji MPU.
*Naslovna fotografija: rad Mione Banović
(SEEcult.org)