• Search form

22.09.2016 | 22:47

57. Bijenale – Viva Arte Viva

57. Bijenale – Viva Arte Viva

Bijenale umetnosti u Veneciji biće održano 2017. godine pod nazivom “Viva Arte Viva”, koji se odnosi na ulogu i odgovornost umetnika u okviru savremenih debata, najavila je umetnička direktorka 57. Bijenala, francuska kustoskinja Kristin Masel (Christine Macel).

57. Bijenale umetnosti biće kreirano sa umetnicima, od umetnika i za umetnike, navela je 22. septembra Kristin Masel u saopštenju, navodeći da je cilj da izložba predstavlja iskorak ka drugima, ka zajedničkom prostoru i ka dimenzijama koje je nemoguće definisati, otvarajući tako puteve ka neo-humanizmu.

“U svetu punom konflikata i potresa, u kojem je humanizam ozbiljno ugrožen, umetnost predstavlja najdragoceniji deo ljudskog bića. To je idealno mesto za refleksiju, individualni izraz, slobodu i fundamentalna pitanja. Umetnost je omiljeno mesto za snove i utopije, odnose sa drugim ljudskim bićima, sa prirodom i kosmosom, kao i sa duhovnom dimenzijom. Ovde, umetnost je ultimativno utvrđenje, vrt koji treba negovati van bilo kojih trendova i pojedinačnih interesa. Umetnost, takođe, predstavlja alternativu individualizmu i ravnodušnosti. To je ‘da’ životu, iako ponekad ‘ali’ stoji iza. Više nego ikad, uloga, glas i odgovornost umetnika je ključna u okviru savremenih rasprava”, navela je Kristin Masel.

Kristin Masel je saopštila naziv izložbe nakon sastanka koji je imala sa predsednikom Bijenala u Veneciji Paolom Baratom (Baratta) i  predstavnicima 57 zemalja koje će se predstaviti u paviljonima od 13. maja do 26. novembra 2017. godine u Đardinima i Arsenalu, kao i na drugim lokacijama širom Venecije.

Prema rečima Kristin Masel, izložba “Viva Arte Viva” želi da istakne mlade umetnike, kao i da ponovo otkrije one koji su prerano preminuli ili su ostali nedovoljno poznati javnosti, uprkos važnosti njihovog dela.

Uz radove umetnika različitih generacija, 57. Bijenale će, kako je najavila, biti posvećeno istraživanju specifičnih kulturnih područja, kao što su Latinska Amerika, Azija i Bliski Istok, a posebnu pažnju obratiće na Evropu do njenih istočnih granica i Rusiju.

Kristin Masel opisala je paviljone kao “trans-paviljone”, koji okupljaju umetnike različitih generacija i porekla, sledeći jedan drugog kao poglavlja neke knjige.

Predsednik Bijenala u Veneciji Paolo Barata podsetio je da je 56. Bijenale umetnosti, čiji je umetnički direktor bio Okvui Envezor (Okwui Enwezor), bilo usmereno na mnoge podele u savremenom svetu, promovišući razumevanje u današnjem vremenu anksioznosti. U sledećem izdanju, na čelu sa Kristin Masel, naglasiće “važnost uloge umetnika u “stvaranju njihovih sopstvenih univerzuma i oživljavanju velikodušnosti u svetu u kojem živimo”.

Ističući da je svetu potrebna velikodušnost više nego ikada, i da je savremenom društvu potrebno da veruje u potencijal umetnosti više nego ikada, Barata je rekao da je Bijenale umetnosti upravo jedno od idealnih mesta za takvu razmenu.

Pronalazeći inspiraciju u humanističkoj viziji i zadržavajući fokus na umetničkom kreativnom aktu, Bijenale umetnosti promovisaće novu i znatno intenzivniju konverzaciju umetnika i publike, istakao je Barata.

U tom pogledu su osmišljeni i posebni programi, kao što je “Otvoreni sto” (Tavola Aperta) koji će biti organizovan svake nedelje, a umetnicima će omogućiti da ručaju s publikom i razgovaraju o svojoj umetničkoj praksi.

Uoči otvaranja, svakog dana će tokom nekoliko nedelja biti postavljan po jedan video na sajt Bijenala, a to će omogućiti javnosti da otkrije umetnike i pre same izložbe.

Najavljen je i projekat inspirisan esejem Valtera BenjaminaUnpacking My Library” iz 1931. godine, u okviru kojeg će umetnici biti pozvani da  naprave listu omiljenih knjiga, koja će biti objavljena i u katalogu.

Umetnička direktorka 57. Bijenala Kristin Masel, čije je imenovanje objavljeno početkom ove godine, glavni je kustos za savremenu umetnost u Centru “Žorž Pompidu” u Parizu od 2000. Bila je kustoskinja francuskog paviljona na 54. Bijenalu u Veneciji (2013), kada je učestvovao Anri Sala. Na Bijenalu u Veneciji je učestvovala i 2007, kao kustoskinja belgijskog paviljona (Eric Duyckaerts).

Drži i predavanja o savremenoj umetnosti, a više puta je gostovala i u Beogradu. Sarađivala je, između ostalih, i sa umetnikom Rašom Todosijevićem koji je 2009. godine izveo performans tokom njenog predavanja u muzeju S.M.A.K. u Gentu.

Svečanom otvaranju 57. Bijenala umetnosti i dodeli nagrada prethodi vernisaž za profesionalnu javnost, koji će biti od 10. do 12. maja 2017.

Na poslednjem, 56. Bijenalu umetnosti 2015. godine, najboljim paviljonom proglašen je jermenski sa izložbom umetnika iz dijaspore, koja je bila posvećena 100-godišnjici genocida nad Jermenima. Specijalno priznanje dodeljeno je američkom paviljonu za izložbu Džoan Džonas (Joan Jonas), pionirke performansa i video umetnosti. Zlatnog lava za najboljeg umetnika na centralnoj izložbi “Sve budućnosti sveta” dobila je takođe poznata američka konceptualna umetnica Edrijen Pajper (Adrien Piper), a Srebrnog lava za mladog umetnika Im Heung-Sun (Heung-Soon) iz Južne Koreje.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r