• Search form

12.10.2013 | 23:24

45. BEMUS počeo Verdijem

45. BEMUS počeo Verdijem

Verdijevim “Rekvijemom”, jednim od najizvođenijih i najpopularnijih dela svetske muzičke literature, 12. oktobra u Sava centru otvorene su 45. Beogradske muzičke svečanosti (BEMUS), koje nude skromniji program u odnosu na prethodne godine - zbog smanjenog budžeta usled finansijske krize.

BEMUS se “RekvijemomĐuzepea Verdija (1813-1901) pridružio obeležavanju dva veka od rođenja tog italijanskog kompozitora, a njegovo čuveno delo izveli su Hor i Simfonijski orkestar RTS sa članovima orkestra Fakulteta muzičke umetnosti (FMU) u Beogradu, Hor “Obilić” AKUD “Branko Krsmanović” i Akademski hor Collegium Musicum, pod vođstvom dirigenta Bojana Suđića.

Beogradskim muzičarima i pevačima pridružili su se na jednoipočasovnom koncertu i sopran Ajle Asonji (Aile Asszonyi), mecosopran Nataša Jović-Trivić, prvakinja Opere Narodnog pozorišta u Beogradu, tenor Marsel Rejans (Marcel Reijans) iz Holandije i bas Luciano Batinić iz Hrvatske.

Solistkinja Estonske opere Ajle Asonji dala je poseban pečat koncertu, koji je izveden bez pauze i uz jedan bis, a organizovan je u saradnji sa Muzičkom produkcijom RTS-a i FMU u Beogradu.

Verdijev “Rekvijem” najznačajnije je ostvarenje u opusu tog kompozitora koje ne pripada operskoj muzici, a nastalo je 1873-74 godine. Posvećeno je uspomeni na velikog italijanskog pesnika, književnika i nacionalnog heroja Aleksandra Manconija, čija je smrt (1873) duboko potresla Verdija.

Iako nije predviđen za scensko izvođenje, “Rekvijem” je izuzetno dramatično ostvarenje koje izrasta u velikim kontrastima snažnih emocija i jednostavne nežnosti. Verdi je sam dirigovao na premijernom izvođenju Rekvijema, maja 1874. dodine u crkvi sv. Marka u Milanu. Tri dana kasnije delo je sa velikim uspehom izvedeno i u Skali, a potom su usledila brojna izvođenja širom Evrope.

BEMUS nudi do 21. oktobra još sedam koncerata, što je skraćen program u odnosu na prvobitan plan selektora Zorana Erića koji je zbog toga nedavno i podneo ostavku.

Među atrakcijama 45. BEMUS-a, koji je zadržao koncepcioju raznovrsnosti žanrova, našla se nova opera beogradske kompozitorke Isidore Žebeljan, Hajner Gebels u izvođenju Studija 6, te nastup Muzičara Luvra u samoj završnici.

Prvi koncert posle otvaranja je nastup pijaniste Aleksandra Šandorova 14. oktobra u Kolarčevoj zadužbini, koji će izvesti dela Johanesa Bramsa (1833-1897), Igora Stravinskog (1882-1971), Sergeja Prokofjeva (1891-1953) i Alberta Hinastera (1916-1983).

Nova opera međunarodno priznate domaće kompozitorke Isidore Žebeljan, “Dve glave i devojka”, nastala po narudžbi Akademije Kiđijana iz Sijene, biće premijerno izvedena pred beogradskom publikom 15. oktobra u Jugoslovenskom dramskom pozorištu.

Premijera tog dela je bila u Sijeni, a specifična je po tome što ima naratora, a to je glumac Nikola Đuričko.

“To je priča o ljubavi bazirana na indijskoj legendi u kojoj se govori da želja sputava čoveka i da čovek treba da se reši racionalnog i prepusti srcu”, rekla je nedavno novinarima Isidora Žebeljan, napominjući i da je to prva srpska opera naručena u inostranstvu i prva koja je pevana na srpskom u Italiji.

Opera “Dve glave i devojka” nastala je prema libretu Borislava Čičovačkog, a režiju, kao i scenografiju, potpisuje Ran Artur Braun. Kostimografkinja je Angelina Atlagić, a scenski pokret i akrobacije osmislio je Peter Gros. Video potpisuje Lillevan.

Žebeljan Orkestar čine soprani Ajle Asonji i Aneta Ilić, baritoni Pjotr Pročera i Ajvan Ladlou, a dirigent je Premil Petrović.

Među učesnicima 45. BEMUS-a je i Ansambl Metamorfozis koji će 16. oktobra na Kolarcu izvesti dela Luiđija Bokerinija (1743-1805), Henrija Persela (1659-1695), Lere Auerbah (1973), Arva Perta (1935), Gije Kančeli (1935) i Astora Pjacole (1921-1992).

Srpsku premijeru imaće delo “The Songs of Wars I Have SeenHajnera Gebelsa (1952) koje će 17. oktobra u Beogradskom dramskom pozorištu izvesti Ansambl Studio 6, pod umetničkim vođstvom Milane Zarić i Nenada Markovića i vođstvom dirigenta Šana Edvardsa.

Sledi koncert violončelistkinje Ksenije Janković i pijaniste Nenada Lečića 18. oktobra u Kolarčevoj zadužbini, gde će 19. oktobra Prvo beogradsko pevačko društvo izvesti program duhovne i svetovne muzike.

Osim Verdija i Isidore Žebeljan, 45. BEMUS će obeležiti i muzika Johana Sebastijana Baha (1685-1750) koju će na zatvaranju, 21. oktobra u Kolarčevoj zadužbini, izvesti Les Musiciens du Louvre Grenoble.

Muzičari iz Grenobla gostuju uz podršku francuske ambasade a poznati su po tome što tumače velika barokna dela već 30 godina, kao i po tome što održavaju koncerte na najrazličitijim mestima, uključujući i bolnice i zatvore.

BEMUS je jedna od 11 gradskih manifetsacija kojima je smanjen budžet zbog finansijske krize.

Prema rečima organiatora, odnosno v.d. direktora Jugokoncerta Boška Radojkovića, ni dugovi tog BEMUS-a još nisu rešeni.

“Cilj je da se ovaj BEMUS izgura, a posle treba da se sedne i da se priča o svim problemima”, rekao je Radojković na nedavnoj konferenciji za novinare.

45. BEMUS ostao je bez prvobitno naručenog programa Orkestra bez granica (No Borders Orchestra) koji je ovih dana nastupio prvi put u Prištini, kao i programa mladih evripskih autora savremene muzike okupljenih u projektu MusMA.

Iako je dao ostavku, selektor Zoran Erić rekao je da je i program 45. BEMUS-a izuzetan, iako je skraćen i skroman. Erić je dodao i da je najvažnije da BEMUS ne prekine tradiciju, ali je naglasio i da je ostavkom želeo da doprinese da se “neke stvari promene i pomere s mrtve tačke”.

Kao suštinski problem, naveo je sistemski odnos države prema kulturi i institucijama kulture.

“Svaka država koja drži do sebe pomaže kulturu. Na pogrešnom smo putu ako kulturu oslonimo samo na tržište”, naglasio je Erić.

45. BEMUS ostao je, inače, i bez naručene kompozicije Ivane Stefanović koja je povukla nedavno svoje delo, uz obrazloženje da je kasnio dogovor o detaljima izvođenja.

Budžet 45. BEMUS-a je 20 miliona dinara, od čega su gradske vlasti obezbedile 12 miliona, Ministarstvo kulture i informisanja Srbije četiri miliona, a ostalo su sredstva sponzora i donatora.

BEMUS je 2012. godine ponudio 15 koncerata različitih žanrova, a najveća zvezda bio je slavni španski flamenko gitarista Pako de Lusija. Otvoren je koncertom No Borders Orchestra, simfonijskog orkestra sa muzičarima iz bivše Jugoslavije koji su proglašeni najboljima na audicijama od Ljubljane do Prištine.

Sajt BEMUS-a je www.bemus.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

    11.09.2024 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    MISTERIJ MAJSTORA FORTEZZE - EUROPSKA BAŠTINA ŠIBENSKOGA GRAVERA - izložba (10.9.-10.11.2024.)

    Autorice izložbe: Marina Lambaša, Flora Turner Vučetić

    Organizacija izložbe: Galerija Klovićevi dvori i Muzej grada Šibenika

    Kustosice izložbe: Jasmina Bavoljak, Marina Lambaša

    Likovni postav izložbe: Dinko Uglešić

    https://gkd.hr

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.