4. Van okvira - granice
Festival angažovanog teatra “Van okvira /Off Frame” biće održan od 5. do 9. decembra u Beogradu, a okupiće stvaraoce iz Srbije i regiona koji se kroz pozorišnu umetnost bave različitim aspektima granica.
Četvrto izdanje festivala “Van okvira/Off frame” nudi devet pozorišnih predstava/performansa, koje ukazuju na cenzuru i posledice njenog prekoračenja, kao što je “O s(a)vesti – Esej u pokretu o Dadi Vujasinović”, zatim na granice jezika i komunikacije – “Tišina”, na senzorne granice – “Inner Lights”, na geo-političke granice – “Let iznad kosovskog pozorišta”, na granice ličnog i političkog - “Još jedno pismo preko Crvenog krsta”, kao i na granice izdržljivosti - “Tri minuta” i “Ludačke košulje još uvek u našem gradu. Еskapizam sa osmehom”, te granice umetničkog delovanja – “Star Track” i granice prihvatanja društvenih pravila – “Dečak koji kaže da – dečak koji kaže ne” Malog pozorišta “Duško Radović”, u režiji Anđelke Nikolić, koja govori o tome kako nikada ne postoji samo jedno rešenje i samo jedan kraj.
Festivalski program, koji će biti održan u Kulturnom centru Rex i Galeriji 12 Hub, obuhvata i prezentacije i okrugle stolove koji su inspirisani prikazanim predstavama, ali će ispitivati još neka “granična” područja. Biće organizovana i radionica koja podstiče dijalog sa mladima o slobodi govora i izražavanja u javnom prostoru, kao i dve prezentacije radionica u formi predstave/performansa – “O slobodi i savesti” i “Koliko košta(m)?”
Dečak koji kaže da – dečak koji kaže ne
Festival će biti otvoren u Rexu predstavom “Tišina” ERGstatus plesnog teatra, koja je posvećena Stojanu Simiću, prvom profesionalnom igraču savremenog plesa u Srbiji koji je gluva osoba. U tom projektu učestvuje veći broj umetnika i saradnika koji individualno rade sa Simićem kroz proces koji je prikazan u dva navrata - na Bitef polifoniji i na festivalu “Na sopstveni pogon” Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije. Kroz formu instalacije obraća se posmatraču, “razgovara” sa njegovim mislima i predrasudama, percepcijom posmatranog… otvarajući prostor za igru sa drugačijim formama komunikacije subjekta, tretirajući ih kao objekte istraživanja...
Za 6. decembar u Galeriji 12 Hub najavljen je dizajnersko-anketni performans “Ludačke košulje još uvek u našem gradu. Eskapizam sa osmehom” Katarine Popović i Teorije koja Hoda, tokom kojeg će ludačke košulje, uniseks i iste veličine za sve, godinu dana nakon premijere, biti ponovo ponuđene publici da se u njih ušuška i fotografiše, pojedinačno ili grupno, ispred scene obnažene statue Pobednika i time ovekoveči svoju ludost, tako pažljivo napravljenu u Srbiji.
Ludačke košulje... Foto: Ivan Petrović
Pri odabiru ludačke košulje potrebno je učestvovati u anketi i odgovoriti na pitanje: “Koje od navedenih stanja/osećaja vas najčešće obuzima živeći i radeći u Srbiji?”: futility (uzaludnost), irrelevance (nevažnost, beznačajnost), discontinuity (neproduženost, prekinutost), deprivation (uskraćenost, lišenost) i exhaustion (istrošenost, iscrpljenost).
Iste večeri biće izveden i performans “Tri minuta” Vaštaga Vendela, koji se sastoji od postolja sa vodom i live-stream prenosa iz vode koji direktno beleži portret. Izlaganjem opasnoj situaciji, uz izazov suočavanja, testira se sopstvena izdržljivost pod vodom do granica maksimuma. Ponovna uranjanja i izranjanja, koja se direktno prenose na video bimu, jedini su i osnovni gestovi. Preko fizičke izdržljivosti se interveniše na psihološku ravan i obrnuto. Podvrgavanjem takvom svojevrsnom testu, otvaraju se refleksije o opstanku, prestupu i posledicama, krivici, ponašanju, odnosu prema sebi i prema društvenoj okolini. Suočavajući se tako sa kompleksnim skupom informacija, publika se upoznaje sa umetnikom i njegovim delovanjem na više nivoa.
Program se 7. decembra seli u Rex, gde će Ivana Rončević iz Hrvatske izvesti predstavu “Star Track”, koja je oda umetničkom delovanju i ujedno poziv svakom umetniku/ci da iznova promišlja poziciju vlastitih potreba i interesa u odnosu na zajedničke, te da revidira njihovu važnost i njihov doprinos interesima zajednice i zajedničkom dobru. Namera te predstave je da naglasi važnost saradnje i solidarnosti ključnih za dalji razvoj i afirmaciju svakog pojedinog člana, grupe članova, plesnih i izvedbenih praksi, koje su esencijalne za održanje vitalnosti, svoje sopstvene i celokupnog društvo.
Još jedno pismo preko Crvenog krsta, foto: Velija Hasanbegović
Publika će 7. decembra u Rexu videti i dokumentarističku predstavu “Još jedno pismo preko Crvenog krsta” Sanele Krsmanović i Elme Selman, nastalu u produkciji MESS-a i SARTR-a, koja je bazirana na porukama koje su dve sestre iz Sarajeva razmenjivale u periodu 1992-1995. Iako udaljene 3 kilometra, u tom periodu se nisu viđale, a jedini oblik komunikacije im je bila jedna stranica A-5 formata, otvorena za tuđe poglede.
Za 8. decembar u Galeriji 12 Hub najavljena je predstava “Inner Lights” Vladislava Nešića, u produkciji Patos teatra iz Smedereva, koja ruši nekoliko standarda - posmatrač postaje deo scene i aktivan je učesnik svega što se odvija na njoj. Takođe, posmatrač koristi sva čula, osim vida. “Inner Lights” pretvara taj “hendikep” u prednost, a posmatrač predstavu “posmatra” kroz sva ostala svoja čula. Nesvakidašnji koncept pruža prvi put mogućnost slepim i slabovidim osobama da u potpunosti uživaju u jednom pozorišnom komadu, a osobe koje vide su kao publika izjednačene time što svi nose poveze preko očiju tokom 35 minuta trajanja tog komada.
Iste večeri u rexu gostovaće predstava “Let iznad kosovskog pozorišta” Qendra Multimedie iz Prištine, koju je režirala Blerta Neziraj prema tekstu Jetona Neziraja, a predstavlja političku satiru o novorođenoj državi Kosovo, već istrošenoj i opustošenoj zbog rata, siromaštva, korupcije, i neprekidnog prisustva međunarodnih misija. Predstava prikazuje pripremu pozorišne predstave čiji je cilj da obeleži proglašenje nezavisnosti Kosova. “Let iznad kosovskog pozorišta” demistifikuje tako politički uticaj u umetnosti i podiže glas protiv ekstremnih političkih ideja, izražavajući subverzivnost i komičnost u odnosu likova prema zahtevima političara povodom pripreme drame i njihovom insistiranju da ona veliča vlast i predstavi takozvani “nacionalni interes”.
Let iznad kosovskog pozorišta, foto: Avni Selmani
Za završnicu četvrtog festivala Van okvira najavljena je u Rexu predstava “O s(a)vesti – Esej u pokretu o Dadi Vujasinović” Sanje Krsmanović Tasić o Dadi Vujasinović, hrabroj novinarki lista “Duga” čija smrt već 20 godina nije rasvetljena. Dada Vujasinović, drugarica iz detinjstva autorke predstave, hrabro je prvih godina ratova 90-ih izveštavala sa ratišta, a zatim otvoreno, jasno i istinito pisala o događajima na političkoj i društvenoj sceni Srbije.
Sanja Krsmanović Tasić svakodnevno će od 5. do 7. decembra držati radionicu “O slobodi i savesti” u Galeriji 12 Hub, koja će biti posvećena pitanju lične slobode i pojma slobode u društvu, a vezivaće se za lične istorije učesnika. Prezentacija rezultata te radionice biće 7. decembra u Rexu.
O s(a)vesti – Esej u pokretu o Dadi Vujasinović, foto: Sonja Žugić
U Galeriji 12 Hub 9. decembra biće održana prezentacija rezultata radionice “Koliko košta(m)” koju je Grupa “Hajde da…”, organizator festivala "Van okvira/Off Frame", vodila tokom novembra sa aktivistima iz različitih gradova Srbije o tome kako da koriste performanse ili kratke video zapise da bi ukazali na neke probleme u svojim lokalnim sredinama (kao što su cenzura, korupcija, nasilje…). Na taj način, video i performansi postaju instrument za zastupanje i podizanje svesti, a informacije postaju dostupne ne samo unutar civilnog sektora, već i u široj zajednici. Prezentacija ima izvedbeni karakter i sastavljena je od materijala koji su nastali tokom radionice.
Najavljeni su i okrugli stolovi, koje će moderirati Zoe Gudović, a biće posvećeni temama “Iznutra ka spolja, i obrnuto”, “Do poslednjeg daha – ili o subverziji borbe”, “Govor koji u/izmiče” i “Kratka uputstva za uspostavljanje i rušenje”.
Misija festivala “Van okvira/Off Frame” je da okupi organizacije i autore koji se bave društveno angažovanom pozorišnom praksom u Srbiji, regionu i šire, te da promoviše uključivanje u pozorišni rad i predstave onih koji su u određenom društvenom kontekstu obespravljeni.
Festival je regionalnog karaktera i okuplja umetnike/ice sa prostora bivše Jugoslavije (koji je ovde određen kao zajednički kulturni prostor sa mnogo sličnosti i razlika). Organizatori smatraju da je važno da se na festivalu nađu i umetnici iz zemalja u kojima su se delom dešavali i neki drugačiji istorijski procesi, kao što je slučaj sa zemljama Zapadne Evrope (u političkom, a ne geografskom smislu), kako bi u odnosu na njih mogla da se napravi određena refleksija ovdašnjeg “kulturnog prostora”.
Svi programi festivala “Van okvira/Off Frame” su besplatni, a organizovan je prevod na srpski znakovni jezik, kao i audio naracija za slepe i slabovide osobe. Takođe, prostori u kojima se odvija festival su pristupačni za korisnike/ice kolica.
Festival “Van okvira/Off Frame” podržali su ove godine Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije, Erste fondacija i Prince Claus Fund.
Sajt Grupe “Hajde da…” je www.hajdeda.org.rs, a program festivala nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)