4. Muzej ulične umetnosti
Muzej ulične umetnosti, najveći festival te vrste u Hrvatskoj, a i šire, okupio je i ove godine nekoliko desetina umetnika iz Evrope, koji već dvadesetak dana marljivo rade na novom licu stare vojne bolnice u Vlaškoj u Zagrebu. Ta specifična umetnička kolonija ušla je ovih dana u završnu fazu rada, a bolnički hodnici, sobe i potkrovlje oživeli su muralima i instalacijama.
Završetak rada i svečano otvaranje četvrtog MUU u prostoru stare vojne bolnice, koja je dobijena na korišćenje pod pokroviteljstvom gradonačelnika Zagreba Milana Bandića, najavljeno je za 29. septembar. Tada će biti organizovana i stručna vođenja za građane, a nakon svečanog otvaranja, biće održan besplatan koncert zagrebačke grupe Abop, uz DJ Biskoteku.
Moneyless
Među učesnicima četvrtog MUU su brojni evropski autori (Moneyless, Boris Pramatarov, Debza, Salome, Tellas i dr.), a posebna saradnja uspostavljena je sa kolektivom Dis-patch iz Beograda - kroz regionalnu grupnu izložbu “Kolektivne autonomije”.
Inicijatori i kustosi tog projekta su umetnički direktori MUU i Dis-patcha, Ivana Vukšić i Relja Bobić.
EmaEmaEma
Šestoro umetnika iz kolektiva Dis-patch (EmaEmaEma, Fat Kid Beny, D.L.T, Fuck Toys, Weedzor i TV Doily), preuzelo je deo stare vojne bolnice i formiralo niz “tematskih soba”, koje su kroz zidno crtanje i prostorne intervencije transformisali u lične ambijente autora, “oltare” koji njihov pretežno dvodimenzionalni umetnički izraz reflektuju u prostornom domenu.
Svaki od autora, kako je istakao MUU, izabrao je jednu manju prostornu celinu u okviru objekta, a njihov totalitet nudi jedinstven uvid u savremenu vizuelnu produkciju mladih autora iz regiona, uglavnom onih koji deluju izvan klasičnih sistema umetničke prakse.
Fuck Toys
Dis-patch je predstavio ovih dana i u Kinu Šiška u Ljubljani poslednju verziju svoje izložbe “Exit Through the Glory Hole”, a potom je produžio putovanje u Zagreb, gde su mu se u staroj vojnoj bolnici pridružile kolege iz Slovenije, Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine Esh, Vanja Trobić, Ivana Pipal, Paprat, Sretan Bor, Pekmezmed, Ninja Tiger i Tifani Rubi.
Petnaestoro autora je kroz rad na introspektivnim ličnim ambijentima za posetioce kreiralo vrtoglavo putovanje kroz različite estetike, pristupe i emocije koje pružaju relevantan regionalni presek. S obzirom na specifičnosti lokacije, umetnici su koristili isključivo zidne boje, sprejeve te materijal i otpad pronađen na lokaciji.
MUUzej će svečano otvoriti direktorka MUU Ivana Vukšić i upravnica Hrvatskog društva likovnih umetnika Gaella Gottwald.
Fat Kid Benny
Prethodno će u vrtu HDLU-a biti predstavljen i ekološki projekat Solarnog stabla autora Gjina Šutića. Rezultat projekta biće umetna konstrukcija u obliku stabla, koja koristi solarne ćelije umesto lišća za stvaranje energije za električne sijalice - umesto plodova.
MUU je i 2012. godine sarađivao sa HDLU-om, kada je gostovao engleski kolektiv Robots koji je napravio najveću recikliranu instalaciju na fasadi zgrade tog udruženja.
Ovih dana je i u Petrinjskoj ulici osvanuo impozantan mural akademskog slikara, grafičara, ilustratora i uličnog umetnika Mirona Milića, jednog od nezaobilaznih imena domaće umetničke scene.
Miron Milić
Nedavno su i oronuli zidovi bivše fabrike “Jedinstvo” u Zagrebu, u kojoj od 2009. godine deluje Pogon - Zagrebački centar za nezavisnu kulturu i mlade, oslikani u saradnji sa MUU.
(SEEcult.org)