4. Impulse - Muzika je svuda
Festival Impulse u Rijeci nudi od 27. marta do 1. aprila raznovrstan program na sedam gradskih lokacija, počev od izložbe “Prijatelji, rokeri, umetnici” sa slikama i crtežima Džerija Garsije, Boba Dilana i Peti Smit i koncerta grupe Swans, koja je gostovala par dana ranije i u Beogradu, preko niz drugih atrakcija klupske urbane kulture, objedinjenih sloganom “Muzika je svuda”.
Četvrto izdanje Impulse festivala počinje otvaranjem izložbe “Prijatelji, rokeri, umetnici – slike i crteži Jerryja Garcie, Boba Dylana i Patti Smith iz kolekcije Voje Šindolića” u Galeriji Kortil.
Vojo Šindolić svestrana je i nesvakidašnja pojava: “poslednji jugoslovenski bitnik”, pesnik, prevodilac, književni kritičar, gostujući predavač savremene američke književnosti na Univerzitetu Kalifornija u San Francisku i Berkliju (1976-1979) i jedan od urednika nekadašnjeg uticajnog časopisa za rok muziku “Džuboks”, koji se od 1979. bavi se likovnom umetnošću kao drugim oblikom svog umetničkog izražavanja. Njegove slike i crteži nalaze se u muzejima i privatnim zbirkama u SAD i Evropi. Šindolić je od 1975. naizmenično živeo u Beogradu, San Francisku, Veneciji, Trstu i Kopru, a od 2008. godine se definitivno vratio u rodni Dubrovnik, gde danas živi kao slobodni umetnik. Upravo zbog njegove ljubavi prema likovnoj umetnosti, uzbudljivog životnog puta i intrigantne privatne kolekcije umetnina, među kojima se nalaze i dela najvećih pesnika bit generacije, Impulse festival predstavlja radove legendarnih umetnika, muzičkih ikona i rok zvezda iz njegove privatne kolekcije.
Bob Dilan, Kiss
Nakon otvaranja izložbe, u Pogonu kulture nastupa legendarni američki eksperimentalni bend Swans, na čelu sa pevačem, tekstopiscem i multiinstrumentalistom Michaelom Girom, koja je na oproštajnoj turneji nastupila 25. marta u Domu omladine Beograda.
Izvorno aktivni od 1982. do 1997. godine, Swans su jedan od ključnih bendova njujorške no wave scene, čija je prepoznatljivost zasnovana na eksperimentalnim i repetitivnim strukturama pesama, te upečatljivim i beskompromisnim živim nastupima. Od ponovnog okupljanja pre šest godina objavili su četiri albuma (My Father Will Guide Me up a Rope to the Sky, The Seer, To Be Kind i The Glowing Man), ali je Gira odlučio da stavi tačku na povratnički sastav Swansa, najavljujući da će to ime nastaviti da živi u novom formatu za koji još ni sam nije siguran kakav će biti.
Swans
Uz Swans, u Pogonu kulture kao podrška nastupiće britanska kantautorka Little Annie, slikarka, pesnikinja, performerka i glumica, koja je na sceni od kraja 70-ih, a sarađivala je sa čitavim nizom muzičara (Crass, Marc Almond, Paul Oakenfold, Lee Scratch Perry, Bonnie Prince Billy..).
Koncertni program Impulse festivala obuhvata i nastup kantautorke Lovely Quinces (Dunja Ercegović) 28. marta u Tunelu, te hrvatskih bendova ###, Rašpa i ESC Life 31. martra u OKC Palach.
Za zatvaranje festivala najavljen je Trigon Party – simultani klupski program u Nemo pabu, Tunelu i Životu, a među učesnicima su DJ Marko V, Dirižabl DJ set - Ana Dajić iz Beograda, te Dražen Baljak aka Boo Dale.
Patti Smith, The Kiss
U okviru tribinskog programa, za 28. mart u OKC Palach najavljen je razgovor na temu “Booking: Gde se vidiš za 5 godina?”, koji će okupiti domaće veterane u toj oblasti muzičke industrije - Vedrana Menigu (Pozitivan ritam, Zagreb), Maria Grdošića (Los Angeles Agency, Zagreb) i Dražena Baljka (Neuro Radnik, Rijeka). Biće reči o organizaciji živih nastupa kao najzanimljivijeg aspekta muzičke industrije, uz promotore koji iza njih stoje. Budući da se sve industrije vremenom menjaju i evoluiraju, došlo je vreme da se industrija bookiranja digitalizuje, a cilj diskusije je da proveri kakve promene to donosi, koliko su one važne, koji su glavni “igrači” u tom pogledu i koje su prednosti i nedostaci.
Za 31. mart u OKC Palać najavljena je i tribina “Megaherz”, posvećena radiju kao nekada dominantnom mediju i prvom izvoru nove muzike za većinu publike. Na pitanja njegove današnje uloge i društvenog statusa, te mogućih, poboljšanih budućih verzija, pokušaće da odgovore Ana Dajić (Dirižabl, Beograd), Voljen Korić (Totalni FM, Rijeka) i Branimir Slijepčević (Revija na ledu, Art&Music festival, Pula), uz moderaciju Marina Jurčića.
Edukativni deo festivalskog programa obuhvata besplatnu radionicu primitivne štampe “This town needs posters” u OKC Palach, pod vođstvom arhitekata Svena Sorića i Hrvoja Spudića. Reč je o platformi za dizajn i ručnu, analognu štampu. U svom radu naglasak stavljaju na materijale, proces i tehniku rada, te sve njihove nedostatke, a zanatske nesavršenosti proizašle iz procesa prihvataju kao elemente oblikovanja. Deluju u oblasti nezavisne muzičke i kulturne scene unutar koje sarađuju s domaćim i stranim akterima, među kojima izdvajaju Močvaru, Žedno Uho, Zavod za eksperimentalni zvuk, Klubviziju SC, Kulturu Promjene, HDD\Dan D, AKC Attack…
This Town Need Posters
Tradicionalni edukativni format – “Muzički osvrt” posvećen je 1967. godini, povodom 50 godina psihodelije, a predavanje na tu temu održaće 29. marta u OKC-u Palach Ronald Rajković i Luka Malvić. Biće reči o svim važnijim muzičkim ostvarenjima iz 1967. godine, fenomenu kontrakulture tog vremena, kao i “leta ljubavi” koje je presudno označilo sledeće godine u kulturološko-društvenom smislu, kako u SAD, tako i u ostatku sveta. Takođe, biće prikazan i video-kolaž snimaka sa Monterey Pop Festivala koji je lansirao u zvezde tada relativno manje poznate muzičare Džimija Hendriksa i Dženis Džoplin.
Kao posebna atrakcija najavljena je riječka premijera filma “Nosi se s tim pitanjem - Frank Zappa svojim rečima” (Thorsten Schutte) u Art kinu Croatia 30. marta, intiman susret sa muzičkom ikonom, vrhunskim kompozitorom i umetnikom, sa retkim arhivskim snimcima, nastupima i intervjuima.
Frenk Zpaa
Tokom tridesetak godina neprekidne aktivnosti, Zapa je postao jedan od najintenzivnijih nezavisnih umetnika ikada, koji je objavio čak 62 albuma, a kako je primetio u filmu “Nosi se s tim pitanjem”, “izdavačke kuće imaju način da se pobrinu da tvoji troškovi uvek prerastu tvoju zaradu“. Sa izdavačima je u ratu još od ploče “We're only in it for the money” (1968), gde su delovi albuma cenzurisani, pa je za Zapu umetnička i poslovna kontrola nad njegovim opusom postala imperativ. Šute je, kad god je bio u prilici, prikupljao širom sveta od raznih TV kuća “zakopane snimke” i arhivske materijale na temu Zape, a projekat snimanja filma trajao je osam godina.
Festivalski program, između ostalog, obuhvata i Sajam ploča u OKC-u Palach.
Impulse festival organizuju Studentski kulturni centar (SKC) Univerziteta u Rijeci i Distune Promotion, uz podršku Ministarstva kulture Hrvatske, Grada Rijeke, Univerziteta u Rijeci, te brojnih partnera.
Fejsbuk festivalska strana je ImpulsefestivalRi, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)