35. Beogradski džez festival (FOTO)
Jubilarni, 35. Beogradski džez festival nudi od 22. do 27. oktobra, pod sloganom Džez svetkovina, gotovo 30 koncerata nekih od velikana svetske scene, ali i zvezda u usponu i intrigantnih mladih sastava.
U slavljeničko raspoloženje publiku je uveo italijanski muzičar Nikola Konte (Nicola Conte), učesnik prvog obnovljenog festivalskog izdanja 2005. godine, koji se uvodne večeri, 21. oktobra, predstavio u ulozi DJ-a. U holu Doma omladine Beograda otvorena je i izložba “Objektivno: Svetkovina džez fotografije”, čiji su autori Zorica Kojić i el gvojos.
Nastup Nikole Kontea i otvaranje izložbe dzez fotografija, foto: Bojan Kovačević - SEEcult
Program 35. BDŽF-a otvorio je u Velikoj sali Doma omladine Beograda internacionalni sastav Nikolov-Ivanović Undectet sa flautistom Mažikom Malikom (Magic Malik), značajnim predstavnikom srednje džez generacije iz Francuske kao specijalnim gostom, a izveo je posebno pripremljen program za tu priliku.
Nikolov–Ivanović Undectet, jedan od najambicioznijih džez poduhvata sa ovih prostora, udružuje Vladimira Nikolova i Srđana Ivanovića sa devetoro vrhunskih muzičara iz nekoliko evropskih zemalja. Za prvi album Artistry in Broken Rhythm autori su početnu inspiraciju našli u delima Stena Kentona i Majlsa Dejvisa. Seme projekta posejano je sredinom prošle decenije u Holandiji, gde su Nikolov i Ivanović studirali, a naslovna numera Vladimira Nikolova "Artistry in Broken Rhythm" dobila je nagradu Silesian Jazz Festivala u Katovicama 2016. godine. Na otvaranju 35. BDŽF-a premijerno su izveli program sa njihovog drugog albuma Frame and Curiosity, koji je upravo objavljen.
Nikolov-Ivanović Undectet & flautista Magic Malik, foto: Bojan Kovačević - SEEcult
Prve festivalske večeri nastupio je i velikan francuske scene, čiji je rad otvorio vrata mnogim tamošnjim savremenim autorima, Anri Teksje (Henri Texier), koji se predstavio sa projektom Sand Woman.
Kontrabasista i kompozitor Anri Teksje jedan je od najbitnijih umetnika u celokupnoj istoriji francuskog džeza. Počev od albuma La compañera (1983), sve svoje albume (više od 20 u različitim formacijama) objavio je za Label Bleu iz Amjena. Na dugačkoj listi muzičara sa kojima je radio su i Džoni Grifin, Čet Bejker, Pol Moušn, Bad Pauel, Dekster Gordon, Džo Lovano, Stiv Svolou, Keni Klark, Džon Aberkrombi, Slajd Hempton, Li Konic, te veliki broj francuskih kolega. Teksje ne samo da je od samog početka karijere bio otvoren prema različitim aspektima džeza, već je pokazivao i otvoreno interesovanje prema svetskoj muzici, a iz nekog razloga poseban deo u srcu ima za Balkan. Nekoliko njegovih albuma nazvano je po gradovima bivše Jugoslavije.
Henri Texier Sand Woman, foto: Bojan Kovačević - SEEcult
Zvezda druge festivalske večeri, 23. oktobra u Kombank dvorani, bio je slavni bas gitarista Stenli Klark (Stanley Clarke) koji je nastupio sa bendom koji čine mladi talenti.
Stenli Klark je zauzeo mesto na džez sceni još sredinom 70-ih, kao osnivački član proslavljenog fjužn sastava Return To Forever i uspešan solo izvođač. Njegovom zaslugom bas gitara je na velika vrata ušla u džez. Kada je Return to Forever bio na vrhuncu popularnosti, Klark se upustio i u solo karijeru, postavši prvi fjužn basista sa zlatnim pločama i rasprodatim svetskim turnejama. Njegova numera "School Days" postala je jedan od najvećih fjužn hitova svih vremena. Radio je i sa brojnim all-star postavama, poput Clarke-Duke Project ili trija SMW, kao i sa velikanima roka, među kojima su Pol Makartni, Stjuart Koplend, Džef Bek, Ron Vud i Kit Ričards. Klark je trostruki osvajač Gremija, bio je prvi džez muzičar godine u anketi magazina Rolling Stone, a osvojio je i niz priznanja za najboljeg basistu u časopisu DownBeat. Prvi put je posetio Beograd 1975. godine sa Return to Forever, u organizaciji DOB-a, a potom je dolazio još tri puta u različitim kontekstima, ali sada je prvi put nastupio na Beogradskom džez festivalu.
Stanley Clarke Band, foto: Bojan Kovačević - SEEcult
Druge festivaske večeri u Kobmank dvorani nastupio je i belgijski 15-člani orkestar Flat Earth Society, pod rukovodstvom multiinstrumentaliste i kompozitora Petera Vermerha.
Flat Earth Society ostvaruje neverovatan spoj različitih stilova, zanimljiv ozbiljnim džez poznavaocima, ali i zavodljiv za mlađu rok publiku. U njihovom izvođenju sreću se Čarls Mingus i Frenk Zapa, tradicija i avangarda, zahtevno aranžiranje i slobodna improvizacija, ozbiljne note i vrhunska zabava. U Beogradu su nastupili u okviru svetske turneje kojom obeležavaju dve decenije postojanja. Pored originalnih kompozicija Vermerha, u programu imaju aranžmane muzike širokog stilskog spektra – od radikalne dekonstrukcije Luja Armstronga i Skota Džoplina, preko Igora Stravinskog i džez standarda, do The Residents. Izvodili su i namensku muziku za pozorište i film (ozvučavanje nemih filmova Ernsta Lubiča), kao i big bend operu Vermerha.
Flat Earth Society, foto: Bojan Kovačević - SEEcult
Festivalski sajt je bjf.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)