33. BDŽF nudi vizije džeza
Beogradski džez festival biće održan od 26. do 30. oktobra pod sloganom “Džez vizije”, a kao prve zvezde najavljeni su američki saksofonista srednje generacije Doni Mekaslin (Donny McCaslin) i švedski džez pijanista Jan Lundgren, te domaća grupa Eyot iz Niša, kao najbolji primer snage nove škole srpskog džeza.
Posle prošlogodišnjeg, 32. izdanja BDŽF-a, koje je proglašeno za najbolje od obnove te manifestacije 2005. godine, Dom omladine Beograda najavio je još hrabriji program, koji će predstaviti nove umetničke tendencije u džez muzici današnjice. Na to ga, kako je saopštio DOB, obavezuje stalna podrška pre svega mlade publike i njena želja da čuje najnovije velike autore, ali i potreba da se u vremenima koja su za kulturu teška, očuva i unapredi otvorenost lokalne sredine koja je uvek stremila najvišim dometima umetničke scene.
Ovogodišnje, 33. izdanje BDŽF-a zato treba da bude još jedan korak dalje u pravcu predstavljanja najvažnijih džez umetnika današnjice sa internacionalne scene, ali i prepoznavanja trenutka u istoriji džeza kada se rađa nova fuzija tog pravca sa drugim muzičkim oblicima.
Kao i proteklih godina, 33. BDŽF ponudiće petodnevni dupli koncertni program u salama DOB-a i u Sava centru, uz učešće više od 20 sastava iz zemlje i sveta, koji predstavljaju jedinstvenu mešavinu savremenog džeza, folka, roka i elektronike.
Prva zvezda, američki sakofonista Doni Mekaslin, bio je vođa poslednjeg benda pokojog Dejvida Bouvija (David Bowie) na njegovom oproštajnom albumu “Blackstar”. Mekaslinov zvuk je avangardan i iznenađujuć, ali komunikativan i prihvatljiv najširoj publici, što je formula uspeha nove generacije džez umetnika. Najnoviji, upravo objavljeni album “Beyond Now”, njegov je komentar na iskustvo sviranja sa Bouvijem, te još jedan dokaz da se bogato nasleđe alternativnog roka spojilo sa džezom u novoj fuziji primerenoj današnjici.
Donny McCaslin, foto: Jimmy King
Švedski muzičar Jan Lundgren jedno je od najvećih evropskih imena kada je u pitanju džez klavir, ali je kao takav prepoznat tek relativno skoro, posle bogate karijere koja obuhvata učešće na oko 50 albuma. Kao novi klasik, kako su naveli organizatori BDŽF-a, dao je savremenom džezu unutrašnju eleganciju utemeljenu u emotivnom bogatstvu, uz prepoznatljivu suptilnu virtuoznost. Lundgren je treće istaknuto ime švedske džes scene, posle Esbjorna Svensona (Esbjörn Svenšon) i Boba Stensona, koji su već gostovali na BDŽF-u, a predstaviće projekat koji objašnjava poreklo skandinavske džez muzike i njenu duboku povezanost sa tamošnjim folkom. Album “The Ystad Concert: Tribute To Jan Johansson” predstavlja omaž švedskoj džez muzici kroz upoznavanje sa stvaralaštvom legendarnog pijaniste i kompozitora Jana Johansena, čiji je pravi naslednik upravo Lundgren.
Jan Lundgren, foto: Slawek Przerwa
Niška grupa Eyot prepoznatljiva je po jedinstvenoj mešavini savremenog džeza, folka, roka i elektronike, a spada među trenutno najveća muzička dostignuća sa balkanskih prostora uopšte. Sva četiri njihova albuma objavljena su za strane izdavače, a novi – “Innate”, producirao je Stiv Albini (Steve Albini), legendarni američki producent alternativnog roka (Nirvana, PJ Harvey, Pixies).
Kao sastav koji je svoje početke vezao upravo za nastupe u DOB-u, Eyot će nastupiti na otvaranju 33. BDŽF-a.
Eyot, foto: Zoran Radosavljević
Ograničen broj vaučera za komplet ulaznica glavnog programa 33. BDŽF-a u prodaji je preko Eventima od 30. aprila po posebnoj promotivnoj ceni od 2.800 dinara.
Beogradski džez festival je osnovan 1974. godine kao samostalna manifestacija, u organizaciji DOB-a, a posle niza legendarnih muzičara koje je predstavio, 1990. održan je poslednji put pred 15-godišnju pauzu.
Tokom burne istorije, BDŽF je bio jedan od pet najznačajnijih u Evropi, a ugostio je legende kao što su Majls Dejvis, Čarli Mingus, Dizi Gilespi, Telonius Monk i Djuk Elington. Elington je i započeo istoriju BJF-a, 31. oktobra 1971. godine, kada je sa svojim orkestrom otvorio prvo beogradsko izdanje čuvenog Njuport džez festivala.
Osnivač i pokrovitelj BDŽF-a je Grad Beograd, a od 2007. godine uvršćen je među gradske manifestacije od posebnog značaja, dok je od 2015. godine u članstvu Evropske džez mreže (Europe Jazz Network).
Pokrovitelji 33. BDŽF-a su Sekretarijat za kulturu Beograda i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, koje je na osnovu konkursa za savremeno stvaralaštvo opredelilo tom festivalu 2,3 miliona dinara. Tradicionalno, BDŽF će imati i podršku Erste banke, kao i ambasada i stranih kulturnih centara, te drugih prijatelja i partnera, uključujući turističke organizacije Beograda i Srbije.
(SEEcult.org)