20. Festival etnološkog filma
Međunarodni festival etnološkog filma u Beogradu predstavlja od 17. do 22. oktobra u jubilarnom, 20. izdanju oko 30 ostvarenja u takmičarskom programu, uz informativnu selekciju, a posebno je okrenut mlađim stvaraocima, u želji da afirmiše filmsko beleženje nematerijalnog kulturnog nasleđa i kod mladih.
Međunarodni festival etnološkog filma u Beogradu predstavlja od 17. do 22. oktobra u jubilarnom, 20. izdanju oko 30 ostvarenja u takmičarskom programu, uz informativnu selekciju, a posebno je okrenut mlađim stvaraocima, u želji da afirmiše filmsko beleženje nematerijalnog kulturnog nasleđa i kod mladih.
Etnografski muzej u Beogradu, organizator MFEF-a, u želji da predstavi najnoviju svetsku produkciju etnografskog dokumentarnog filma, organizovao je i raznovrsne i posebne programe, kao što su: retrospektiva programa iz prethodnih 20 godina, debate, radionice, master-klasovi, predstavljanje kataloga jubilarnog festivala, tematski događaji posvećeni pojedinim autorima i produkcijama (izbor skorašnje produkcije iranskog i kanadskog etnografskog filma)...
Povodom jubileja, Etnografski muzej se potrudio da u Beograd dovede i uvažene goste, poput australijskog sineaste Dejvida Mekdugala.
Filmovi se, prema propozicijama, takmiče za četiri nagrade - Gran pri i nagrade za najbolji domaći i strani etnološki film, te nagradu za najbolji studentski film.
Selekciona komisija je, posle pregleda više od 100 pristiglih naslova, uvrstila u konkurenciju “filmove koji u sadržaju nemaju samo konstataciju ili opis stanja ili događaja, nego se bave dinamikom odnosa onih koji voljno i nevoljno u njima učestvuju”.
Prema navodima organizatora, Selekciona komisija je zaključila i da je ove godine prijavljen veliki broj kvalitetnih filmova, ali pre svega iz inostranstva. Konstatujući da to govori o reputaciji MFEF-a, Selekciona komisija je zaključila i da je primetna stagnacija domaćeg filma, kao i pad u programskom i produkcijskom smislu, te da naročito nedostaju velike domaće produkcije.
Jubilarni MFEF donosi, po kvalitetu i kvantitetu, dve nove tematske celine.
Nove informacione tehnologije menjaju koncept savremenog života i postaju ne samo tema filmova, nego i alat u njihovoj produkciji. Druga tematska celina je nezadovoljstvo načinom života u svom kulturnom kodu i traženje drugačijeg civilizacijskog modela. Na osnovu količine filmova koji obrađuju tu temu, nagoveštena je nova žanrovska kategorija.
Prilikom izbora filmova za informativnu sekciju prednost su imali oni koji su bogati činjenicama o etnografskom kulturnom nasleđu, folkloru, društvenim i kulturološkim konfliktima, ljudskom iskustvu i stavu prema okruženju.
Prema navodima organizatora, MFEF obeležavanjem jubileja obeležava 20 godina istrajnosti usred uzburkanog društveno-istorijskog miljea.
Kada je osnovan 1992. godine, u konaku manastira Prohor Pčinjski, publika je mahom bila malobrojna i uskostručna.
Ovogodišnje izdanje održava se u Etnografskom muzeju u Beogradu, u Ustanovi kulture “Parobrod” i na Odeljenju za etnologiju i antropologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Prošle godine, na 19. izdanju Festivala etnološkog filma, pobedio je jermenski “Poslednji igrač na žici u Jermeniji”, dok je najboljim domaćim ostvarenjem proglašen “Laloške ikone XXI veka”, a stranim brazilski “Blizina talasa”.
Dodeljene su i diplome za doprinos filmu u
kategorijama - za nematerijalnu kulturnu baštinu nagrađen je rusko-finski “Poslednji derviš iz Kazahstana”, za kameru irski “Film iz moje parohije”, za muziku belgijski “SaRega”, a za montažu ruski “Starac Petar”.
Osim nagrada međunarodnog žirija, tradicionalno su dodeljena i priznanja studentskog žirija, a pobedio je film autorke Klaudije Goldberg “Uspeti u Berlinu” iz Nemačke.
Sajt Etnografskog muzeja je www.etnografskimuzej.rs, a program 20. MFEF-a nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, kao i U PRILOGU ovog teksta.
(SEEcult.org)