14. Bijenale u Pančevu
Pančevačko Bijenale umetnosti, posvećeno u 14. izdanju proslavljenom kanjiškom koreografu i multimedijalnom stvaraocu Jožefu Nađu, koji živi i radi u Francuskoj, svečano počinje 17. septembra u Galeriji savremene umetnosti, a do 18. oktobra, pod sloganom “Duh prirode”, predstaviće stvaralaštvo Nađa kroz vizuelni, pozorišni i filmski program.
Pančevačko Bijenale umetnosti, posvećeno u 14. izdanju proslavljenom kanjiškom koreografu i multimedijalnom stvaraocu Jožefu Nađu, koji živi i radi u Francuskoj, svečano počinje 17. septembra u Galeriji savremene umetnosti, a do 18. oktobra, pod sloganom “Duh prirode”, predstaviće stvaralaštvo Nađa kroz vizuelni, pozorišni i filmski program.
Bijenale će svečano otvoriti u Galeriji savremene umetnosti ministar kulture Srbije Nebojša Bradić i gradonačelnica Pančeva Vesna Martinović, a nakon performansa Nađa, tradicionalno je organizovan obilazak izložbenih prostora (Narodni muzej Pančeva, Galerija “Dvorište” i foaje Kulturnog centra Pančeva).
Bijenale je u 14. izdanju fokusirano samo na multimedijalno stvaralaštvo Nađa, dobitnika glavne evropske pozorišne nagrade Grand prix Taormina za 2001. godinu, koji se, pored pozorišne umetnosti, bavi i filmom i različitim medijima u okviru likovne umetnosti i novih medija - grafikom, ilustracijom, fotografijom, video radovima…
Na otvaranju će biti promovisana i dvojezična publikacija (na srpskom i engleskom jeziku) koja obuhvata aktuelnu umetničku produkciju Nađa, a pored bogate foto-dokumentacije, sadrži i tekstove Miodraga Šuvakovića, predsednika Umetničkog saveta Galerije savremene umetnosti, te Andreja Mirčeva, Mirjam Blede, Ivana Medenice, Milanke Todić, Ivana Obrenova, Mirka Sebića, Milana Mađareva, Branke Krilović i Miroslava Jovančića.
Vizuelni segment 14. Bijenala - izložba “Duh prirode”, predstaviće crteže, fotografije, video radove, instalacije, objekte, minijature i dokumentarni materijal Nađa.
Radovi će biti izloženi u galerijskim prostorima Galerije savremene umetnosti, Narodnog muzeja Pančevo, Galerije “Dvorište” i Foajea Kulturnog centra Pančeva.
Pozorišni segment čini predstava “Dužina 100 igala”, uz projekcije snimaka koreografija Nađa (“Vojcek ili najava vrtoglavice”, “Međučin”, “Mala jutarnja molitva” i “Dnevnik nepoznatog”).
Filmski segment, koji počinje dokumentarnim filmom posvećenim 30-godišnjici Bijenala umetnosti u Pančevu, obuhvata i projekcije filmova Nađa, razgovore o filmovima i filmske klasike u izboru samog umetnika, koji će biti prikazivani u Izabinskom prostoru Kulturnog centra.
Biće prikazani filmovi “Poslednji pejsaž” i “Salaš”, koje je režirao Nađ, te “Otelovljena smernost” (Sho-bo-gen-zo), u režiji Ivana Atile.
Najavljen je i razgovor o filmovima Nađa sa profesorkom Milankom Todić, a u izboru Nađa, publika će videti klasike “Andrej Rubljov” Andreja Tarkovskog (30. septembra), “Viridijana” Luisa Bunjuela (7. oktobar) i “Dodir zla” Orsona Velsa (14. oktobar).
Prethodno, 13. Bijenale umetnosti održano je na temu “Čist izraz”, nastavljajući popularizaciju ekoaktivizma na ovim prostorima, posebno u Pančevu, kao jednom od najugroženijih gradova u Evropi. I 12. Bijenale, 2006. godine, održano je na sličnu temu - “Odbrana prirode”, a predstavilo je i pozorišnu i filmsku umetnost, pored likovne.
Bijenale umetnosti pokrenuto je 1981. godine kao izložba jugoslovenske skulpture (Pančevačka izložba Jugolovenske skulpture), da bi se vremenom transformisalo u internacionalnu izložbu vizuelnih umetnosti.
Za novu koncepciju i razmatranje savremene umetnosti bilo je ključno Bijenale 2000. godine, održano na temu “Relacije”. Bijenale je tada proširilo interesovanje sa skulpture na “prošireno polje umetnosti" i počelo da se bavi svim umetničkim radovima koji vode dijalog sa prostorom, bez obzira o kakvom se materijalu ili mediju radi, te je i sam naziv preinačen sa Bijenala skulpture na Bijenale umetnosti. Sa jugoslovenske umetničke scene izložba je proširena i na internacionalni umetnički prostor.
Bijenale je internacionalni karakter još snažnije podvuklo 2002. godine - izložbom “Ukrštanja”, na kojoj je učestvovalo 50 umetnika domaće i internacionalne umetničke scene.
Na 11. Bijenalu umetnosti, održanom 2004. godine na temu “Vrednosti”, učestvovala su 92 umetnika iz 30 zemalja, a pored izložbi, priređeni su i koncerti, ulični hepeninzi i performansi... Temom "Vrednost" ukazalo je na potrebu razmatranja pojma unutrašnje vrednosti bića, pojave i stvari na umetničkom i filozofskom planu, ali i u širem društvenom kontekstu, kako u Srbiji posle demokratskih promena u oktobru 2000. godine, tako i u svetu, s obzirom na probleme terorizma, zagađenja, siromaštva i oružanih sukoba, poput rata u Iraku.
Zvezda 11. Bijenala bio je francuski konceptualni umetnik Danijel Buren.
Generalni sponzor 14. Bijenala umetnosti je Naftna industrija Srbije, a pokrovitelji su Ministarstvo kulture Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu Vojvodine i Grad Pančevo.
Sajt Bijenala umetnosti je www.bijenaleumetnosti.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)