11. HRFF i ekološka kriza
Human Rights Film Festival (HRFF) u Zagrebu i Rijeci prikazaće u 11. izdanju 30 dokumentarnih i igranih naslova, uz tematski fokus na ekološku krizu.
11. HRFF, u organizaciji Multimedijalnog instituta, otvoriće 8. decembra u Kinu Europa u Zagrebu biografski film o čuvenoj francuskoj umetnici “Camille Claudel 1915”, u režiji Bruna Dimona (Bruno Dumont) koji prati život te pariske vajare tokom njenog boravka u azilu 1915. godine, nakon što je počela da pokazuje znakove duševne bolesti i da uništava veliki broj svojih radova, stvarajući paranoične misli o svom bivšem ljubavniku, slavnom francuskom vajaru Ogistu Rodenu (Auguste Rodin). Njenu sudbinu zapečatila je njena porodica, predvođena bratom Polom Klodelom, tada uglednim diplomatom, dramatičarom i pesnikom, poslavši je u azil. Uprkos nastojanjima da izađe, tamo je ostala naredne tri decenije - do smrti.
Slavnu umetnicu igra Žilijet Binoš (Juliette Binoche), a mentalno obolele likove iz azila glume autentični pacijenti na klinici, naturščici.
Među atrakcijama programa 11. HRFF-a su i austrijsko-američki film “Sati u muzeju” (Jem Cohen), francuski “Neznanac na jezeru” (Alain Guiraudie) o gej ljubavi, tajvanski “Psi lutalice” (Tsai Ming-liang), kinesko-južnokorejski “Kad padne mrak” (Ying Liang)…
Iz regiona će na 11. HRFF-u biti prikazan hrvatski film “Naseljenici - Naši novi susjedi s puškama" Barbare Babačić, kao i dva iz Srbije - “Bijeg” Srđana Keče, koprodukcija sa BiH, te “Ja, kada sam bila klinac, bila sam klinka” Ivane Todorović.
Tema u fokusu 11. HRFF-a je "Ekološka kriza", o čemu govore četiri dokumentarna filma, počev od “Slušaj me!” u režiji Kamara Ahmada Simona koji donosi priču iz Bangladeša - tamošnje gusto naseljeno i nestabilno obalsko područje iz godine u godinu se suočava s velikim poplavama. S obzirom na negativna predviđanja, stanovništvo je prisiljeno da se prilagođava uslovima i nanovo izgrađuje ono što vetar i voda razore. Kroz priču mlade bangladeške porodice, reditelj uvlači gledaoca u zajednicu koja poslednje tri godine (nakon ciklona 2009.) provodi u iščekivanju pomoći vlade.
U saradnji sa Evropskim parlamentom, 11. HRFF predstavlja nagradu “Andrej Saharov” za slobodu misli koja se dodeljuje izuzetnim pojedincima koji se istaknu u borbi protiv netolerancije i represije. Ovogodišnja dobitnica je 16-godišnja pakistanska aktivistkinja Malala Jusafzai (Yousafzai) koja je zadivila svet borbom za pravo žena na obrazovanje i slobodu u delu Pakistana gde su talibani zabranili devojčicama da idu u školu.
Nakon Zagreba, gde će biti održan od 8. do 13. decembra u bioskopu “Europa”, 11. HRFF videće od 17. do 21. decembra i publika Art-kina “Croatia” u Rijeci, a kao i proteklih godina, uključuje niz diskusija i predavanja u skladu s temom u fokusu.
HRFF nudi ove godine i dodatni, uvodni festivalski dan koji će 7. decembra uključiti projekcije i diskusiju u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu, a za 14. i 15. decembar najavljen je dodatni, 24-satni program nazvan “Filozofija danju i noću” koji organizuju tri zagrebačka kulturna instituta (Francuski institut, Goethe-Institut Kroatien i Multimedijalni institut).
Program “Filozofija danju i noću” zamišljen je kao kratko, ali intenzivno upoznavanje s filozofijom u različitim formatima i medijima. Središnji segment čini kolokvijum Misliti-sa - trojica istaknutih i međunarodno zapaženih filozofa (Alexander García-Düttmann, Marc Crépon i Peter Szendy) izlagaće o odnosu francuskog i nemačkog mišljenja kao pitanju koje je bitno odredilo izgled savremene filozofije, pa i na svetskom nivou.
Pored uže zahvaćenih filozofskih tema, rad sve trojice učesnika dotiče se i pitanja politike (ne)prijateljstva, rata i mira, te kosmopolitanizma, što će biti važna tačka u diskusijama, najavio je Multimedijalni institut.
Ulaz na sve festivalske događaje je besplatan.
Festivalski sajt je http://humanrightsfestival.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)