• Search form

13.05.2011 | 14:09

Nagrada Ibis Keđežavskoj

Program Exit Point, jedna od tri takmičarske selekcije internacionalnog filmskog festivala Cinema City u Novom Sadu, prikazaće deset filmova posvećenih ženama rediteljima i poziciji ženskih likova u filmskim pričama, a petočlanim žirijem predsedavaće poljska spisateljica i rediteljka Dorota Keđežavska.

Exit Point je jedna od tri takmičarske selekcije Cinema City festivala, koji će od 18. do 25. juna prikazati oko 150 ostvarenja, u okviru 14 selekcija.

Nagrada Ibis Keđežavskoj

Program Exit Point, jedna od tri takmičarske selekcije internacionalnog filmskog festivala Cinema City u Novom Sadu, prikazaće deset filmova posvećenih ženama rediteljima i poziciji ženskih likova u filmskim pričama, a petočlanim žirijem predsedavaće poljska spisateljica i rediteljka Dorota Keđežavska.

Exit Point je jedna od tri takmičarske selekcije Cinema City festivala, koji će od 18. do 25. juna prikazati oko 150 ostvarenja, u okviru 14 selekcija.

Keđežavska će dobiti na festivalu Cinema City nagradu Ibis za doprinos evropskom filmu, a biće priređena i retrospektiva njenih filmova: “Sutra će biti bolje”, “Vreme za umiranje”, “Ja sam”, “Ništa”, “Vrane” i “Đavoli, Đavoli”.

Keđežavska je dobila pohvale kritičara i brojne nagrade na festivalima širom sveta već za svoje prve filmove, a uglavnom prati obične ljude koji žive svoje obične živote i često se bavi sudbinama neprivilegovane dece i žena.

Ove godine na Berlinalu uručena joj je nagrade za mir, kao i Gran pri selekcije “Generacija Kplus” za njen najnoviji film “Sutra će biti bolje”.

Poznata je i publici beogradskog festivala “Slobodna zona”, koja joj je 2007. dodelila nagradu za film “Ja sam”.

Prema rečima ruskog filmskog kritičara Sergeja Lavrentijeva, Dorota Keđežavska “pravi filmove koji nas vraćaju u klasičnu poljsku filmsku školu... Veličanstveni poljski film nije mrtav! On živi u njenim kadrovima”.

Lavrentijev, istoričar umetnosti iz Moskve i jedan od osnivača novog talasa ruske filmske kritike, takođe je član žirija Exit Pointa.

Nekadašnji umetnički direktor Filmskog festivala u Sočiju i festivala Likovi ljubavi, kao i umetnički direktor festivala Ogledalo, posvećenog delu Andreja Tarkovskog, Lavrentijev je odličan poznavalac centralno i istočno evropskog filma.

U žiriju sekcije Exit Point biće i slovenački reditelj Igor Šterk, koji je već prvim filmom “Ekspres, Ekspres” osvojio brojne nagrade. Njegov poslednji film “9.06” višestruko je nagrađen na Festivalu slovenačkog filma.

Među članovima žirija biće i rediteljka Ana Maria Rosi iz Srbije, jedna od autorki regionalnog omnibusa “Neke druge priče”, koji je premijerno prikazan na Cinema City festivalu 2010. Dugogodišnja rediteljka “Hronike Bitefa” i emisije “Beokult”, ona potpisuje i scenario i režiju jedne od pet priča nagrađivanog filma “Neke druge priče”, koji se bavi temom materinstva na prostoru bivše Jugoslavije.

U žiriju sekcije Exit Point biće i glumca Visara Višku iz Makedonije, koga će publika moći da vidi i u filmu “Balkan Bazar” Edmonda Budine, koji će biti prikazan u okviru selekcije “Balkan Box”. Viška je dobitnik Zlatnog tigra na Roterdamskom filmskom festivalu, a nagrađen je i na festivalima u Sofiji i Monte Karlu.

Sekcija Exit Point predstavlja publici svake godine aktuelna, hrabra i drugačija filmska ostvarenja svetske kinematografije, a među njima su i laureati najznačajnijih svetskih filmskih festivala kao što su Kan, Berlin, Trajbeka i Sandens, od kojih mnogi imaju premijere u Srbiji.

Filmove Exit Point selekcije publika će imati priliku da pogleda u bioskopu Arena Cineplex - ovogodišnjoj centralnoj festivalskoj lokaciji.

Kao i prethodnih godina, pored Exit Point selekcije, okosnicu Cinema City festivala čine i druge dve takmičarske selekcije - Nacionalna klasa, koja predstavlja najaktuelnije domaće filmove i premijere i Up to 10.000 Bucks, izbor najboljih filmova snimljenih budžetom manjim od 10.000 dolara.

Cinema City uvodi i tri nove atraktivne filmske selekcije - “Nobarcode” predstaviće umetničke filmove koji se bave istraživanjem savremene kulture i sveta, dok će se u selekciji “360 stepeni” naći filmovi koje je volela publika velikih svetskih festivala. “Hungry Days” otvoriće dodatan prostor za afirmaciju mladih stvaralaca, prikazujući najbolje debitantske filmove iz celog sveta, prema izboru selektora Vladimira Perišića, reditelja filma “Ordinary People”.

Festivalski program čine i muzički, kratki, dečji, angažovani dokumentarni filmovi, najbolji filmovi iz regiona, kao omaži i retrospektive značajnih autora.

Deo festivalskog programa čine i radionice, simulacije, diskusije i master-klasovi, koji predstavljaju platforma za razvoj mladih filmskih autora.

Cinema City pokreće i festivalsku kampanju “Cinema now”, kroz koju će predstaviti mlade, kreativne i talentovane filmske autore, a više o kampanji i njenim najnovijim učesnicima moguće je naći na now.cinemacity.org

Cinema City je prošle godine posetilo čak 80.000 ljudi, a najboljim filmom u međunarodnom takmičarskom programu proglašen je “Zima do kostiju” američke rediteljke Debre Granik, dok je u domaćoj konkurenciji pobedilo ostvarenje "Žena sa slomljenim nosem” Srđana Koljevića, koji je dobio i nagradu publike za najbolji film, kao i nagradu akreditovanih kritičara i novinara za najbolji domaći film u konkurenciji.

Film “Četvrtak” Nikole Ljuce pobedio je u programu “Up to 10.000 bucks”.

Treći Cinema City predstavio je više od 120 filmova, odnosno više od 30 premijera u tri takmičarske i 11 revijalnih selekcija.

Publika je uživala i u gostovanju slavne glumice i pevačice Džulijet Luis, koja je otvorila filmski program i nastupila na Petrovaradinskoj tvrđavi.

Sajt festivala je www.cinemacity.org.

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Ovi crtezi su uradjeni u stilu visoke umetnosti
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r