Važnost procedure za Kulturu
Ministarstvo kulture Srbije obezbedilo je 2010. godine šest miliona dinara za podršku projektima odobrenim na konkursima programa “Kultura 2007-2013” Evropske komisije, a ove godine nada se i većem iznosu, rekao je 5. maja ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković. Otvarajući u Domu omladine dvodnevni seminar o programu “Kultura 2007-2013”, koji Ministarstvo kulture organizuje sa Tačkom kulturnog kontakta (TTK) Srbije, Marković je istakao da put evropskih povezivanja podrazumeva dve ključne strane - ljude i proceduru.
Ministarstvo kulture Srbije obezbedilo je 2010. godine šest miliona dinara za podršku projektima odobrenim na konkursima programa “Kultura 2007-2013” Evropske komisije, a ove godine nada se i većem iznosu, rekao je 5. maja ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković.
Otvarajući u Domu omladine dvodnevni seminar o programu “Kultura 2007-2013”, koji Ministarstvo kulture organizuje sa Tačkom kulturnog kontakta (TTK) Srbije, Marković je istakao da put evropskih povezivanja podrazumeva dve ključne strane - ljude i proceduru.
“Ljude imamo, i sjajne i kvalitetne projekte”, rekao je Marković, dodajući da procedure, međutim, koje su spore, ali i presudne, predstavljaju mnogima problem.
“Vi ste ovde da vidite do koje mere je procedura važna”, rekao je Marković učesnicima seminara “Sve što ste hteli da znate... Kultura 2007-2013”, koji će pružiti kulturnim radnicima iz Srbije priliku da se iz prve ruke upoznaju sa programom “Kultura 2007-2013” i čuju iskustva uspešnih korisnika tog programa iz zemlje i regiona.
Marković je istakao i da je najbolje uloženi novac - novac u kulturi, ali je poručio i da se mora štedeti svaki dinar.
Srbija je od 2008. godine i početka formalnog učešća u programu “Kultura 2007-2013” imala 29 kulturnih institucija koje su uspešno aplicirale, među kojima su i državne institucije i nevladine organizacije, kao i deset izdavačkih kuća.
Seminar o tom programu EU namenjen je predstavnicima lokalnih samouprava, javnih institucija, nevladinih organizacija, menadžerima u kulturi i ostalim kulturnim radnicima koji se bave lokalnom kulturnom strategijom, upravljanjem projektnim ciklusom i menadžmentom u kulturi.
Tokom prvog dana seminara biće predstavljene osnovne informacije o samom programu “Kultura 2007-2013” i njegovom kontekstu u okviru nove kulturne strategije, kao i o strukturi, pravnoj osnovi, glavnim ciljevima tog programa, proceduri odlučivanja i razumevanja svih elemenata projektnog formulara, dok će drugi dan biti posvećen upoznavanju sa izazovoma budžetiranja projekata, pravljenjem uporedne analize finansijske i računovodstvene regulative EU sa nacionalnim regulativama Hrvatske i Srbije i raspoloživim izvorima finansiranja za Zapadni Balkan.
Predavači su stručnjaci iz Hrvatske, Slovenije, Makedonije, Belgije i Srbije.
Program “Kultura 2007-2013” u Srbiji, kao i u drugim zemljama koje su mu zvanično pristupile, implementira Kancelarija TTK, koja deluje na nacionalnom nivou.
Kancelarija TKK posvećena je otvorenom, pouzdanom i dostupnom načinu komunikacije, pomažući budućim aplikantima u popunjavanju kompleksne aplikacije Evropske komisije, nalaženju partnera projekta, kao i informacija o alternativnim izvorima sufinansiranja projekata.
Od kada je Kancelarija TTK uspostavljena, za pomoć i konsultacije pri apliciranju, javilo se više od 800 kulturnih delatnika, što pokazuje izrazitu zainteresovanost kulturnog sektora za učestvovanje u programima EU, kao i spremnost da se uz pomoć fondova EU realizuju partnerstva s organizacijama iz cele Evrope i time ravnopravno učestvuje u realizovanju kulturnih projekata od evropskog značaja.
Ministarstvo iskazuje podršku programu “Kultura 2007-2013” i kulturnom sektoru finansijskom participacijom u određenom procentu u odnosu na lokalni deo budžeta u projektima koji uspešno prođu strogu selekciju tog programa Evropske komisije.
Cilj programa “Kultura 2007-2013” je jačanje kulturnog identiteta kroz razvoj saradnje u oblasti kulture, između kulturnih delatnika i institucija, razmena umetničke produkcije i jačanje interkulturnog dijaloga.
Učesnici seminara “Sve što ste hteli da znate... Kultura”, kao i radionice “Projektni menadžment”, održane 4. maja u Zavodu za proučavanje kulturnog razvitka, izabrani su, inače, na osnovu konkursa koji je Ministarstvo raspisalo sredinom aprila, a prijavio se veliki broj zainteresovanih iz čitave Srbije.
Konkurs je organizovan u sklopu projekta “Transformator - Jačanje institucionalnih kapaciteta i kadrovskih potencijala za upravljanje u oblasti kulture u Srbiji”, koji je podržao Fond za otvoreno društvo.
Sajt TKK Srbije je www.ccp-serbia.org
(SEEcult.org)