Kilian na početku 26. TSP-a
Čuveni Holandski plesni teatar (NDT) otvara 25. maja 26. Tjedan suvremenog plesa (TSP) u Zagrebu, koji će predstaviti do 3. juna rekordan broj domaćih produkcija, uz 15 gostujućih predstava iz devet zemalja, od kojih se većina bavi ispitivanjem identiteta, procesa njegovog nastanka i mestom plesa u vremenu novih tehnologija.
Čuveni Holandski plesni teatar (NDT) otvara 25. maja 26. Tjedan suvremenog plesa (TSP) u Zagrebu, koji će predstaviti do 3. juna rekordan broj domaćih produkcija, uz 15 gostujućih predstava iz devet zemalja, od kojih se većina bavi ispitivanjem identiteta, procesa njegovog nastanka i mestom plesa u vremenu novih tehnologija.
TSP će prvi put biti održan delom i u Rijeci, a početak festivala praćen je i otvaranjem dugoočekivanog zagrebačkog Plesnog centra (PCZ) u adaptiranim prostorima nekadašnjeg bioskopa Lika, u kojem će tokom festivala biti održan niz pratećih programa - filmskih projekcija, radionica, razgovora s umetnicima, ali i koprodukcijski forum, na kojem će se domaća plesna scena predstaviti predstavnicima stranih festivala i produkcijskih kuća koji stižu u organizaciji Hrvatskog instituta za pokret i ples (HIPP).
NDT se vraća u Zagreb nakon 18 godina i debija na 8. TSP-u, i to baš u sezoni kojom slavi 50 godina postojanja, a predstaviće se 25. i 26. maja u Hrvatskom narodnom kazalištu koreografijama “Gods and Dogs” svog dugogodišnjeg umetničkog direktora, slavnog Jiržija Kiliana (Jiří Kylián) i “Subject to Change” aktuelnog kućnog koreografskog dua - Pola Lajtfuta (Paul Lightfoot) i Sol Leon.
Organizatori 26. TSP-a najavili su i najnoviju predstavu švajcarskog koreografa Gillesa Jobina “Black Swan”, koji je gostovao još na 17. izdanju zagrebačkog festivala, a među povratnicima, na zahtev publike, najavljen je i Paolo Ribeiro iz Portugala, koji se u diptihu “Masculine / Feminine” bavi i rodnim identitetom.
Biće izvedena i austrijsko-švajcarska koprodukcija “Rodeo Rev” Claire Granier, kao i belgijska “Look mummy, I’m dancing” Vanesse Van Durme, dugogodišnje saradnice Alaina Platela.
Najavljena je i jedna od ikona svetske mimske scene Karina Holla, koja će se predstaviti autobiografskim naslovom “Being Hurt Being Blešed”, dok će se hrvatska umetnica Jasna Vinovrški, koja živi i radi u Berlinu, predstaviti dvodelnim projektom “Under Construction”, kojim istražuje identitet interpretacije i razliku između pojedinih izvedbi određene predstave.
Identitetom će se baviti slovenačka produkcija “Being Blanka”, u koreografiji Gorana Turnšeka, posvećena hrvatskoj atletičarki Blanki Vlašić.
Trendom multidisciplinarnog i multimedijalnog koreografskog rada, koji preispituje vlastitu, ali i plesnu poziciju u vremenu i okruženju novih tehnologija, baviće se triptih “Love Me” australijske dobitnice prestižne nagrade Besi, Lucy Guerin, kao i “Silent Body” slovenačke umetnice Snježane Premuš, te atraktivni “Mennono” francusko-mađarskog koreografa Pala Frenaka i “Staging Reality” belgijskog koreografa hrvatskog porekla Michaela Lazica, nastao u rezidincijalnom programu Troubleyna čuvenog Jana Fabrea.
Raznovrstan pregled domaće plesne scene osmišljen je iz dva dela, od kojih jedan čini već tradicionalna Hrvatska koreografska platforma, čiji će se učesnici naći u konkurenciji za prošle godine ustanovljenu produkcijsku podršku HIPP-a.
Drugi deo je program Panorama, u okviru kojeg će biti premijerno izveden projekat “The Store” zagrebačkog kolektiva Sodaberg (Marjana Krajač, Iva Korenčić, Nina Kurtela), kao i ambijentalni “Prolaz” Vesne Mimice.
U okviru TSP-a, 27. i 28. maja biće održana i radionica “Ko se boji savremenog plesa” ili “Otvoreno gledanje”, koja će biti otvorena za publiku, a cilj je da razmotri na koji način gledaoci prilaze plesnom delu, šta od njega očekuju i s kojim se problemima suočavaju pri percepciji.
U okviru 26. TSP-a, biće održana i dva međunarodna projekta koje HIPP realizuje uz pomoć Evropske kulturne fondacije (ECF).
Prvi je Dance Exploration Beyond Front@, koji podstiče i podržava produkciju i prezentaciju savremenog plesa za umetnike i publiku u graničnim područjima severoistočne Hrvatske, jugoistočne Austrije, sjeveroistočne Slovenije i zapadne Mađarske. Zahvaljući tom evropskom projektu, HIPP će omogućiti migraciju publike iz niza regionalnih centara u Zagreb i Rijeku na predstave 26. TSP-a.
Evropski program je i Dance Communication Lab (DCL), osmišljen radi podsticanja saradnje profesionalnih plesača i umetnika drugih disciplina (arhitekte, dizajneri, likovni umetnici, muzičari…), a čiji su rezultat interkulturalne večeri savremenog plesa i improvizacije.
Realizaciju 26. TSP-a omogućili su Ministarstvo kulture Hrvatske, Grad Zagreb, Ured za kulturu Grada Rijeke, Županija primorsko-goranska, holandska ambasada u Zagrebu, Grad Hag i portugalski Institut Camoes.
Sajt TSP-a je www.danceweekfestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)