(Ne)umoran Čak Beri
Rokenrol legenda Čak Beri (Chuck Berry) kolabirao je 1. januara na koncertu u Čikagu, zbog čega je skratio nastup, ali je odbio kasnije da bude smešten u bolnicu. Beri je, prema navodima američkih medija, pao na klavijature i nije se pomerao par minuta, ali se povratio ubrzo, nakon što mu je ukazana medicinska pomoć. Slavni 84-godišnji muzičar i jedan od pionira rokenrola, potom se izvinio obožavaocima što nema snage da nastavi nastup. Berijevi predstavnici za medije saopštili su 2. januara da je dobro i da se vratio kući u Sent Luis.
Rokenrol legenda Čak Beri (Chuck Berry) kolabirao je 1. januara na koncertu u Čikagu, zbog čega je skratio nastup, ali je odbio kasnije da bude smešten u bolnicu.
Beri je, prema navodima američkih medija, pao na klavijature i nije se pomerao par minuta, ali se povratio ubrzo, nakon što mu je ukazana medicinska pomoć.
Slavni 84-godišnji muzičar i jedan od pionira rokenrola, potom se izvinio obožavaocima što nema snage da nastavi nastup.
Berijevi predstavnici za medije saopštili su 2. januara da je dobro i da se vratio kući u Sent Luis.
Beri je ušao u Kuću slavnih rokenrola 1986. godine, a tvorac je rok klasika kao što su “Johnny B. Goode”, “Roll Over, Beethoven”, “Brown Eyed Handsome Man”, “Maybellene”, “Rock and Roll Music”...
Pola veka karijere obeležio je 2005. godine, kada je nastupio u Zagrebu, a kao predgrupa tada je nastupila beogradska grupa Partibrejkers.
Beri je tokom dugogodišnje karijere doživeo niz uspona i padova, a doživeo je mnogobrojne obrade svojih pesama od izvođača najrazličitijih stilova.
Dobitnik je Gremija za životno delo 1985.
Rođen kao Čarls Edvard Beri (Charles Edward) 1926, gitaru je naučio u tinejdžerskim godinama, iako je taj period bio pomućen boravkom u zatvoru zbog pokušaja pljačke. Po izlasku iz zatvora, neko vreme radio je za “Dženeral motors” (General), a potom i kao frizer.
Muzičku karijeru započeo je 1955. godine, kada je na preporuku Madija Votersa (Muddy Watersa), potpisao ugovor sa Chess Records. Već prvom pesmom “Maybellene” postigao je uspeh, a hitovima “Sweet Little Sixteen” i “Jonny B. Good” iz 1958. ostavio je neizbrisiv trag u muzičkoj istoriji.
Usledili su problemi sa zakonom, prema nekima izazvani činjenicom da je bio prvi tamnoputi pevač koji je stekao veliku popularnost kod američke bele populacije mladih. Proveo je početkom 60-ih 20 meseci u zatvoru, ali je u tom periodu Velika Britanija otkrila njegovu muziku, pa je i Stonsima (The Rolling Stones) i Bitlsima (The Beatles) bio veliki uzor.
Kao direktan uzor navodili su ga i Elvis Prisli (Presley) i Bič Bojs (Beach Boys).
Njegov sajt je www.chuckberry.com
(SEEcult.org)