• Search form

06.07.2010 | 09:58

Ljubav i moda na SOFEST-u

Veliki filmski hit 60-ih “Ljubav i moda” Ljubomira Radičevića, s Bebom Lončar u glavnoj ulozi mlade Beograđanke na vespi, biće prikazan 6. jula u završnici 39. Filmskog festivala u Sopotu (SOFEST), nakon svečane dodele nagrada koje može dobiti sedam domaćih filmova.

Zvezda filma “Ljubav i moda” svečano je i otvorila 2. jula 39. SOFEST, koji je 50-godišnjici tog nekadašnjeg filmskog hita posvetio i ovogodišnji slogan - “Ljubav je u modi”.

Ljubav i moda na SOFEST-u

Veliki filmski hit 60-ih “Ljubav i moda” Ljubomira Radičevića, s Bebom Lončar u glavnoj ulozi mlade Beograđanke na vespi, biće prikazan 6. jula u završnici 39. Filmskog festivala u Sopotu (SOFEST), nakon svečane dodele nagrada koje može dobiti sedam domaćih filmova.

Zvezda filma “Ljubav i moda” svečano je i otvorila 2. jula 39. SOFEST, koji je 50-godišnjici tog nekadašnjeg filmskog hita posvetio i ovogodišnji slogan - “Ljubav je u modi”.

Sopotska publika premijerno će, zahvaljujući Jugoslovenskoj kinoteci, videti digitalizovanu kopija filma “Ljubav i moda”, koji je pre pola veka osvojio publiku širom bivše Jugoslavije, u vreme kada su se snimali uglavnom partizanski filmovi.

Film “Ljubav i moda” izazvao je pravu euforiju lakoćom, dopadljivošću i urbanim duhom beogradskog života, ne pretendujući da raspravlja o dramatičnim pitanjima društva, već je na lak način prikazivao bezbrižnu svakodnevicu mladih u Beogradu 60-ih. Lako filmsko štivo koje je doživelo neverovatan uspeh u bioskopima u bivšoj Jugoslaviji, a i šire gde je bio otkupljen, na primer u Rusiji.

Beba Lončar postala je neverovatna zvezda - sve devojke želele su da liče ili na nju, ili na Brižit Bardo. Kostimi Božane Jovanović koje je Beba nosila bili su pravi hit - o njima se dugo pričalo i po njima su se šile haljine za večernje prilike. Tada su se nosili žiponi sa fišbajnima, baletanke i konjski repovi. Posebna čar u filmu bile su vespe, koje su se tad pojavile u Beogradu.

Film je imao veliki uticaj na svakodnevicu mladih: na matineima (igrankama) muzičari su obavezno svirali pesme iz filma, a naročiti hit, sada već čuveni klasik, bila je pesma “Devojko mala” koju izvodio Đuza Stojiljković. Ona se čuvala za kraj.

Publika je film obožavala, ali je kod dela kritike dočekan na nož - smatran je ogledalom lošeg ukusa i površnosti, ali i da ima loš uticaj na omladinu, jer je nosio elemente zapadnjačke kulture i karakteristike novog građanskog života. Vlastima nije smetao, jer nije zadirao u politiku i društvene probleme, a pozivanje na sladak život nije se moglo proglasiti ideološkom greškom.

Dinko Tucaković smatra da “Ljubav i modu” treba gledati kao sociološki bum: “Ljuba Radičević je govorio da su u Rusiji, gde je film bio otkupljen, devojke nosile u bioskop blokove za skiciranje i sa ekrana precrtavale kostime. Mislim da su za uspeh filma bili presudni poznati pevači, komičari i prelepa glumica. Mislim da je bio koliko filmski, toliko i sociološki fenomen”.

U filmu se, pored Bebe Lončar, pojavljuju i Dušan Bulajić, Miodrag Petrović Čkalja, Mija Aleksić, Ljuba Didić i drugi. Muziku Darka Kraljića i Bojana Adamiča pevaju Ivo Robić, Gabi Novak, Vlastimir Đuza Stojiljković, kao i kvartet Predraga Ivanovića.

Takmičarski program 39. SOFEST-a predstavio je filmove “Žena sa slomljenim nosem“ Srđana Koljevića, koji je trijumfovao na festivalu Cinema City u Novom Sadu, a na programu je i 45. Karlovih Vara, u takmičarskom programu “Istočno od Zapada”. U konkurenciji SOFEST-a su i “Flešbek” Aleksandra Jankovića, "Plavi voz” Janka Baljka, “Motel Nana” Predraga Velinovića, omnibus “Neke druge priče” rediteljki iz regiona (Ana Marija Rosi, Ivona Juka, Hana Slak, Ines Tanović i Marija Džidževa), “Srpski film” Srđana Spasojevića i “Đavolja varoš” Vladimira Paskaljevića.

Nijedan od filmova u takmičarskom programu nije premijerno prikazan na SOFEST-u, a domaći filmovi snimljeni u proteklih godinu dana - “Medeni mesec” Gorana Paskaljevića, “Besa” Srđana Karanovića i “Kao rani mraz” Đorđa Balaševića, nisu učestvovali, jer nisu želeli da se nađu u takmičarskom programu, a SOFEST nema program van konkurencije.

O nagradama odlučuje žiri koji čine reditelj i snimatelj iz Ljubljane Karpo Aćimović Godina, glumac Vojislav Voja Brajović i reditelj i scenarista iz Beograda Miroslav Momčilović.

Veliku statuetu i 800.000 dinara za najbolji film dobiće vodeća produkcija tog filma, statuetu i 400.000 dinara najbolja režija, a statuetu i po 200.000 dinara najbolji scenario, najbolji glumac i najbolja glumica.

Žiri publike dodeliće najboljem filmu prema svom izboru statuetu “Sloboda” i 200.000 dinara. Za prikazivanje filmova na festivalu, producenti filmova koji su već prikazivani u bioskopima dobili su po 100.000 dinara, oni koji su premijerno prikazani na drugim festivalima po 150.000.

Budući da na 39. SOFEST-u nije bilo premijera, nijedan film nije dobio 200.000 dinara, koliko je bilo predviđeno u tu svrhu. Prošle godine na SOFEST-u, kada je u konkurenciji bilo devet filmova, Velika statueta dodeljena je producentima filma “Turneja” Gorana Markovića, dok je za režiju nagrađen Darko Lungulov za “Tamo i ovde”, a za najbolji scenario Miroslav Momčilović za film “Čekaj me, ja sigurno neću doći”. Nagradu za najbolju žensku ulogu dobila je Mirjana Karanović za “Tamo i ovde”, dok je Miloš Samolov nagrađen za ulogu u filmu “Čekaj me, ja sigurno neću doći”, koji je proglašen najboljim prema oceni publike, a dobio je i nagradu žirija FIPRESCI Srbija.

SOFEST se pod sadašnjim imenom održava od 1989. godine, a od 2007. je među manifestacijama od posebnog značaja za grad Beograd.

Sajt SOFEST-a je www.ffs.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r