• Search form

08.04.2010 | 02:56

7. BDF - Pokret beskonačan

Istaknute baletske i savremene plesne kompanije iz desetak zemalja, sa aktuelnim delima poznatih koreografa, počev od miljenika beogradske publike Maura Bigoncetija, preko Paola Ribeira, Ramija Bera, svestrane Blanke Li i talentovane predstavnice mladih umetničkih i plesnih snaga britanske scene Jasmin Vardimon, do čuvenog holandskog dvojca Emio Greko - Piter Šolten i svetskih premijera Baleta Ženeve, čine obiman i atraktivan program sedmog Beogradskog festivala igre (BDF), koji će biti održan od 9. do 23. aprila u Beogradu, a delom i u Novom Sadu, Nišu i Somboru.

7. BDF - Pokret beskonačan

Istaknute baletske i savremene plesne kompanije iz desetak zemalja, sa aktuelnim delima poznatih koreografa, počev od miljenika beogradske publike Maura Bigoncetija, preko Paola Ribeira, Ramija Bera, svestrane Blanke Li i talentovane predstavnice mladih umetničkih i plesnih snaga britanske scene Jasmin Vardimon, do čuvenog holandskog dvojca Emio Greko - Piter Šolten i svetskih premijera Baleta Ženeve, čine obiman i atraktivan program sedmog Beogradskog festivala igre (BDF), koji će biti održan od 9. do 23. aprila u Beogradu, a delom i u Novom Sadu, Nišu i Somboru.

Pod sloganom ”Pokret beskonačan”, 7. BDF će otvoriti u Sava centru italijanska trupa AterBalletto novim naslovima Bigoncetija, jednog od najpopularnijih i najprisutnijih savremenih koreografa na repertoaru svih poznatih baletskih kompanija u svetu.

Miljenik beogradske publike, od vremena kada se kao igrač pojavio u Sava centru u postavkama Amadea Amodia, do predstave “Mediteranea” u izvedbi Baleta milanske Skale, Bigonceti će predstaviti dva nova naslova iz bogatog opusa - ”Kao udisaj” i ”Zemlja”, koje potvrđuju zahtevnost i ultimativne standarde današnje igre, ali i posebnu, toplu atmosferu svojstvenu trupi i vokabularu koreografa.

Prvi deo rađen je na muziku Hendla, a drugi se bavi dijasporom Jevreja.

AterBalletto će 10. aprila izvesti u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu nesvakidašnji baletski projekat “Certe Notti” na muziku jednog od najpoznatijih italijanskih rok kompozitora i pevača Lućiana Ligabuea.

“Certe Notti” najavljen je kao naslov koji pomera plesne standarde, a koreograf obećava da će ta noć biti kao “hvatanje voza za koji ne znamo do kog mesta vodi, ali će to biti mesto naših mogućnosti i naših poraza, mesto naše osamljenosti i u isto vreme našeg zajedničkog učešća, ukratko - biće metafora scene, ili će možda scena biti metafora ove noći”…

Među 11 naslova osam celovečernjih produkcija nacionalnih baletskih kompanija i plesnih trupa iz Italije, Belgije, Velike Britanije, Kine, Francuske, Izraela, Portugala, Holandije i Švajcarske, na BDF (11. aprila u Operi i teatru Madlenianum) stiže iz londonskog Sadlers Velsa jedna od najtraženijih plesnih produkcija - “Bahok” u koreografiji Akrama Kana i izvođenju Nacionalnog baleta iz Pekinga.

Koreograf koji sarađuje sa zvezdama kao što je balerina Silvi Gijem ili glumica i oskarovka Žilijet Binoš, potvrđuje tom predstavom da “za nomade, dom nije adresa… dom je ono što oni nose sa sobom”.

U jednoj od savremenih globalizovanih, tranzitnih zona, susreću se različiti ljudi i pričaju životne svoje priče. Sve njihove priče su istovremeno jedinstvene i univerzalne. Iz koje god kulture da dolaze, one su nalik jedna drugoj… protkane istim temama, željama, usponima i padovima, verovanjima i strepnjama...

Predstava “Bahok” proglašena je 2008. najboljom produkcijom u časopisu “Dance”.

Niška publika videće 12. aprila predstavu “Majorka” portugalskog koreografa Paola Ribeira, namenjenu obožavaocima Šopenove muzike, a za klavirom će nastupiti vrhunski pijanista Pedro Burmester.

Ribeirovo ime vezuje se za Gulbenkijan Balet, a kada je ta legendarna kompanija prestala da postoji, osnovao je Kompaniju Paolo Ribeiro, kako bi dalje nastavio pravcem koji je učinio portugalsku savremenu igru poznatom. Predstava “Majorka” je plesni komad koji nema velike ambicije, već nudi opušteno uživanje za sve generacije.

Kao poseban događaj BDF-a najavljena je predstava “Ulica Vandenbranden broj 32.”, potpuno nov naslov sa repertoara poznate belgijske plesne trupe Peeping Tom. Nesvakidašnji projekat, koji govori o ličnom izboru, trenutku i sposobnosti donošenja odluke, koji mogu odrediti čitav ljudski život, biće izveden 13. aprila u Beogradskom dramskom pozorištu.

Delo je zanimljivog umetničkog tima, predvođenog Gabrijelom Karizo (Gabriela Carrizo) i Frenkom Šartijeom (Franck Chartier), koji je prisutan već duži niz godina na svim značajnim scenama, plesnim i pozorišnim festivalima u svetu.

Reč je o internacionalnoj koprodukciji (sa Holandijom, Švajcarskom, Francuskom, Slovenijom...), koja objedinjuje pozorišnu igru, vizuelni performans, pa čak i operu.

BDF od osnivanja predstavlja izraelsku scenu, a 15. aprila u Sava centru, nastupiće poznata trupa Kibbutz Dance Company, koja je pre nekoliko godina otvorila BITEF.

Koreograf Rami Ber (Be’er) vraća se novim naslovom “Na pojavu sunca”, predstavom inspirisanom tekstovima iz “Vojceka”, koja je prava mera za sve koji su odani intenzivnom plesnom izrazu, neponovljivoj energiji i punoći koreografskoj jezika, aktivno i atraktivno osmišljenoj sceni i kostimu, ali i dizajnu svetla, najavili su organizatori.

Samo dan kasnije, 16. aprila, Kibbutz Dance nastupiće u Narodnom pozorištu u Somboru predstavom “Kef-Kafim”, čiji naziv znači “dobar provod”, a mešavina je pokreta, energije, ritma, virtuoznosti i poezije.

Za 17. april u Madlenianumu najavljena je Kompanija Blanke Li (Blanca), koja je otvorila nedavno Festival u Monpeljeu i sezonu Teatra Champs-Elysees u Parizu predstavom “Vrt uživanja”, ponovo uspevši da oduševi, zaintrigira, povede, zavede i podeli publiku i kritiku. Glumica, igračica, koreograf i filmski reditelj, Blanka Li je ostvarila veliki broj izuzetnih projekata sarađujući sa Viktorijom Abril, Danijelom Tompsonom ili Kristijanom Lakroa.

Darujući pokret istoimenoj slici Hijeronimusa Boša, “izraz mestu gde se pakao stapa sa rajem, satira sa moralnošću, gde opsednutost gresima i spasenjem dostiže nezadrživu snagu”, lepa i intrigantna koreografkinja obećava zanimljiv događaj i na 7. BDF-u.

U toj produkciji Blanke Li, iza bogate tematike, španskog temperamenta, izuzetno veselog kolorita i dinamičnih momenata, krije strašna sudbina ljudskog roda.

Na BDF-u prvi put gostuje i Kompanija Jasmin Vardimon, jedne od najtalentovanijih predstavnica mladih umetničkih i plesnih snaga Sadlers Velsa i britanske scene uopšte, koja će predstaviti delo “Justicija” (rimska boginja pravde i pravednosti) - prvu plesnu krimi priču.

Reč je o delu koje kombinuje plesni teatar i filmsku dinamiku, u koreografiji i scenografiji koje su odnele najprestižnije nagrade u Velikoj Britaniji, a biće izvedeno 19. aprila u Sava centru za smanjen kapacitet gledališta.

Predstava “Justicija” je energična produkcija na bini koja se okreće, a pokušava da otkrije tajnu ubistva.

“Pakao” je naziv jedne od najnovijih postavki čuvenog holandskog dvojca Emio Greko - Piter Šolten, a biće izveden 21. aprila u Jugoslovenskom dramskom pozorištu.

Predstava amsterdamskog AC-a prikaz je savremenog sveta, nametnute estetike, preživljavanja života iz pozicije različitih i do tragične karikature dovedenih likova, uz muziku 80-ih i nagli skok do Betovena i nazad.

Za završnicu BDF-a 23. aprila u Sava centru najavljeno je prvo gostovanje Baleta Ženeve u Srbiji, jedne od vodećih evropskih kompanija koja je osnovana još u 19. veku, a predstaviće program koji se sastoji od tri svetske premijere.

Publika će moći da pronikne u veze između vazdušastog univerzuma Sabura Tešigavare (Teshigawara) “Raj” (Para-Dice), barokni trans Adonisa Foniadakisa “Prema želji” (Selon Desir) i kulturalni unakrsni front koji zastupa Sidi Larbi Šerkauji (Cherkaoui) “Daleko” (Loin).

Sva tri koreografa dele estetiku u okviru koje spiritualnost ima važnu ulogu, a zajedničko im je i što postavljaju ljudskost na centralno mesto u kreativnom procesu.

Fonjiadakis nas prenosi u vihor barokne virtuoznosti, Tešigavara nudi svetliju spiritualnost, delikatno nepomičnu u vazduhu, a Šerkauji nagoni na ražmisljanja na temu identiteta i predrasuda, obećavajući ljudski put, topao i povremeno zabavan…

Slogan ovogodišnjeg BDF-a, odnosno poruka selektorke Aje Jung, ističe beskonačnost pokreta.

“Udisaj prve ljubavi, osećanje straha, shvatanje pripadnosti, usamljenost u grupi, putovanje u nepoznato, toplina doma, bezbrižnost detinjstva, traganje za pravdom, neponovljiv san…I sve je to Igra. Satkana od vazduha. Pokret beskonačan”, istakla je u programu Aja Jung,
beogradska balerina i koreografkinja koja je i selektorka BDF-a.

Prateći program 7. BDF-a obuhvata, između ostalog, i izložbu fotografija
Nebojše Babića “Srbija u igri”, koja je već bila otvorena u Galeriji Progres, a gostuje i u foajeu SNP-a i potom u somborskom Narodnom pozorištu do kraja aprila.

Osim beogradskih vlasti, sedmi BDF podržalo je i Ministarstvo kulture Srbije, a programe u Vojvodini i pokrajinska vlada i Grad Novi Sad.

Glavni sponzor je treći put zaredom kompanija Vip.

BDF je osnovan na inicijativu Međunarodnog saveta za igru CID UNESCO iz Pariza - da bi predstavio značajna stremljenja savremene igre, a etablirao se kao događaj koji je uspostavio i potvrdio visoke umetničke standarde, ali i osnažio komunikaciju sa domaćom i inostranom kulturnom javnošću.

BDF je 2006. dobio Prestižnu nagradu Evropske inicijative i Fonda “Jelena Šantić” (2006), te priznanje UNESCO-a u vidu titule vodećeg plesnog projekata u regionu Jugoistočne Evrope (2006), a 2007. primljen je u Svetsku plesnu alijansu.

Posećenost predstava i formiranje nove publike, pozitivne kritike i prisustvo u lokalnim i inostranim medijima, informativni i edukativni sadržaji namenjeni domaćoj plesnoj zajednici, popularizacija savremene igre u regionu, kao i mogućnost da plesna umetnost nađe put do najšire publike emitovanjem programa na televiziji, samo su neki od rezultata koji određuju kreiranje programa.

Tokom prethodnih godina pred festivalskom publikom su se predstavili: Balet Marijinskog teatra iz Sankt Petersburga koreografijama Žorža Balanšina, Balet pariske Opere postavkama Vilijama Forsajta, Rudolfa Nurejeva i Morisa Bežara, Nacionalna plesna kompanija iz Madrida kreacijama čuvenog Nača Duata, Holandski plesni teatar I i II koreografijama Jiržija Kilijana, Pola Lajtfuta i Sol Leon, Kulberg balet postavkama Matsa Eka i Johana Ingera, Balet milanske Skale postavkom Maura Bigoncetija, Balet Monte Karla postavkoma Žan Kristof Majoa...

Značajna su bila i gostovanja nacionalnih baleta iz Sofije (Žorž Balanšin, Mario Piaca), Soluna (Konstantinos Rigos), Atine (Rej Bara), Liona, Skoplja, Maribora (Edvard Klug), Praga (Icak Galili, Petr Zuska), Bijarica (Tijeri Malanden), Tulze (Načo Duato, Tvajla Tarp), Marseja (Frederik Flaman i Zaha Hadid), Sao Paola.., plesnih kompanija Shen Wei Dance Arts, Inbal Pinto Dance Company, Henri Oguike Dance Company, Wayne McGregor |Random Dance, Emanuel Gat Dance, Conny Janšen Danst.., kao i nastupi i postavke Jasmin Goder, Đilijerme Botelja, Filipa Sera, Laure Balis, Amande Miler, Havijera de Frutosa, Ismaela Iva, Talie Paz, Bernarda Montea, Gaja Vajzmana, Andonisa Foniadakisa, Enrikea Rodovalja, Kristijana Špuka...

Neke od predstava su uspešno gostovale i u Novom Sadu, Nišu, Kruševcu, Užicu...

Jedan od izuzetnih događaja u organizaciji BDF-a bilo je i gostovanje slavnog Mihaila Barišnjikova i Ane Lagune u maju 2009. u SNP-u, s postavkama Matsa Eka, Bendžamina Milepjea i Aleksaja Ratmanskog.

Karte za 7. BDF u prodaji su još od kraja januara na blagajnama kuća u kojima će predstave biti igrane.

Prema navodima Aje Jung, BDF je postao referentan u evropskim i svetskim okvirima kao najmarkantniji presek plesnog savremenog stvaralaštva, a najavili su ga i mediji u Londonu, Parizu, Rimu, Njujorku, Kini, Koreji...

Sajt BDF-a je www.belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r