Autor Metastaza u Beogradu
Roman Ive Balenovića “Metastaze” (Red Box, 2008), prema kojem je snimljen istoimeni film hrvatskog reditelja Branka Šmita - pobednik ovogodišnjeg Festa u Beogradu, biće predstavljen 29. marta u beogradskom Studentskom kulturnom centru (SKC). Balenović će potpisivati knjige u knjižari “Delfi”, a u razgovoru o njegovoj knjizi od 19.30 sati u Maloj sali učestvovaće I Vladislava Vojinović, koscenaristkinja filma.
Roman Ive Balenovića “Metastaze” (Red Box, 2008), prema kojem je snimljen istoimeni film hrvatskog reditelja Branka Šmita - pobednik ovogodišnjeg Festa u Beogradu, biće predstavljen 29. marta u beogradskom Studentskom kulturnom centru (SKC).
Balenović će potpisivati knjige u knjižari “Delfi”, a u razgovoru o njegovoj knjizi od 19.30 sati u Maloj sali učestvovaće I Vladislava Vojinović, koscenaristkinja filma.
Balenović (41) je po zanimanju lekar, specijalista ginekologije i porodiljstva, a pod pseudonimom Alen Bović objavio je u zagrebačkoj izdavačkoj kući “Konzor” roman prvenac “Metastaze”, štampan u tri izdanja i adaptiran za pozorište i film.
Predstava prema tom romanu, u izvođenju teatra “Kerempuh”, proglašena je pred dve godine najboljom hrvatskom pozorišnom predstavom na Marulićevim danima, a igrani film je dobio Zlatnu arenu na Filmskom festivalu u Puli 2009.
U Zagrebu mu je upravo izašao drugi roman “Ljudožder vegetarijanac”, u izdanju kuće “Jesenski i Turk”, koji se bavi korupcijom i kriminalom u zdravstvu.
Beogradski izdavač Red Box će taj naslov objaviti u aprilu ove godine.
Uspešni Balenovićev roman prvenac govori o metastazama u društvu (metastasis; promene, premeštanja), pojmu koji je u medicini vezan za
premeštanje žarišta zloćudne bolesti.
“Metastaze” su snažna kritika društva. Radi se o stvarnosnoj prozi koja plastično opisuje bolesti sistema koje većina nas ne želi da vidi.
U društvu nastaju metastaze kad se neke zloćudne pojave i događaji poput rata, korupcije i kriminala ne tretiraju na istinit i pravedan način, nego služe za lažne ideološke i političke borbe i medijskom manipulacijom metastaziraju do granica apsurda i društvenog ludila.
Ljudi sa margina društva, poniženi, obespravljeni i zaboravljeni, ne snalaze se u tom metežu koji se stručno zove tranzicija, a koji se cinično prikazuje kao istorijski napredak.
U takvom okruženju, obrazovanje, kultura i umetnost postaju prepreka ukoliko nisu uključeni u korupcijsku logiku. Knjiga prati sudbinu likova slučajno zatečenih 2005. u jednom zagrebačkom kvartu između Save i pruge koji se nimalo ne razlikuje od bilo kojeg perifernog evropskog gradskog kvarta. Likovi su lokalni bedblubojsi i alkoholičari, zavisnici od droge i učesnici rata s viškom adrenalina i nezadovoljstva u krvi, stalni gosti sportskih kladionica, životom izmučene žene svih generacija, očevi porodica bez autoriteta...
Pojedini kritičari proglasili su “Metastaze” hrvatskim “Trainspottingom”.
Reditelj Branko Schmidt, koji je dobio “Politikinu” nagradu “Eritrocit” na 38. FEST-u za “Metastaze”, rekao je da bi takva priča bila realistična zapravo u bilo kojoj nedovršenoj demokratiji, odnosno zemlji u tranziciji, samo sa drugim likovima.
Prema rečima Šmita, i drugi reditelji su se otimali za autorska prava za ekranizaciju tog dela, a on je uspeo da ih dobije, jer je producent Stanko Babić obezbedio potrebna sredstva. Scenario je napisao Ognjen Sviličić, jedan od najboljih hrvatskih scenarista koji je poznat i kao reditelj filmova "Oprosti za kung fu" i “Armin”.
Prema rečima Šmita, kada se saznalo da će on režirati “Metastaze”, pojavile su se kritike u medijima, a optuživali su ga, između ostalog, i da je režimski reditelj i da je prestar za takvu priču.
Navodeći da je bio iznenađen tolikom količinom negativne energije, Šmit
je rekao da misli da je delom na to uticala i ljubomora kolega koji nisu uspeli da dobiju prava za scenario.
Znak da će “Metastaze” dobro proći u bioskopima bilo je to što se pozvani političari nisu pojavili na premijeri, rekao je Šmit, dodajući da se njegov film upravo i bavi lošim rezultatima njihovog rada, odnosno rezultatima njihovog nerada.
S obzirom da je prilikom snimanja “Metastaza” sarađivao i sa članovima Bad Blue Boysa, Šmit je za njih rekao da su zapravo veoma zahvalni saradnici, jer su organizovani gotovo kao vojska, slušaju naređenja, a i radili su za sendvič i pivo.
Gost FEST-a bio je i glumac Rene Bitorajac, poznat ovdašnjoj publici i po ulogama u TV serijama, a za ulogu ratnog veterana u “Metastazama”, odnosno “intenzivnu i dinamičnu kreaciju kojom je u nepopustljivom tempu dočarao nemir i brutalnost lika”, dobio je Zlatnu arenu u Puli.
Žiri Pulskog festivala istakao je za "Metastaze" da je reč o “osobitoj psihološkoj studiji grupe urbanih marginalaca obeleženih brojnim ožiljcima“ hrvatske zbilje, koju odlikuje besprekorni osećaj za organizaciju kadra i scene kojima je ostvario uverljivo prožimanje dokumentarističkih i igranih komponenti.
Šmitov film, snimljen u koprodukciji sa Srbijom i Bosnom i Hercegovinom, bio je jedini u konkurenciji 56. Pule koji je prethodno već prikazan u bioskopima, privukavši do tada oko 30.000 gledalaca.
V.T. / SEEcult.org