• Search form

09.11.2009 | 00:14

Future Was Yesterday

Samoorganizovane umetničke prakse Ukrajine, nastale tokom i posle Narandžaste revolucije, predstavljaju se u Zagrebu izložbom “Future Was Yesterday”, koja uključuje i projekat “Patriotizam” kolektiva R.E.P. (Revolucionarni Eksperimentalni Prostor) koji pokušava da isprazni pojam patriotizma i oslobodi ga ksenofobnih i nacionalističkih konotacija. Time postaje prazna retorička forma u koju umetnici potom utiskuju novi, univerzalni sadržaj.

Future Was Yesterday

Samoorganizovane umetničke prakse Ukrajine, nastale tokom i posle Narandžaste revolucije, predstavljaju se u Zagrebu izložbom “Future Was Yesterday”, koja uključuje i projekat “Patriotizam” kolektiva R.E.P. (Revolucionarni Eksperimentalni Prostor) koji pokušava da isprazni pojam patriotizma i oslobodi ga ksenofobnih i nacionalističkih konotacija. Time postaje prazna retorička forma u koju umetnici potom utiskuju novi, univerzalni sadržaj.

Prvi deo izložbe “Future Was Yesterday” (Mlada umetnost Ukrajine. Koordinate generacije) otvoren je u Galeriji Studentskog centra, a “R.E.P.- Patriotizam” biće predstavljen od 9. novembra u Galeriji PM/HDLU.

Izložba “Future Was Yesterday” predstavlja radove nove generacije ukrajinskih umetnika, uglavnom rođenih 80-ih, koji su u nedostatku institucionalne podrške izabrali kolektivizam kao način ostvarivanja svojih ciljeva, te javni prostor kao mesto intervencije.

Prema navodima ko-kustoškinje Nataše Bodrožić, novu umetničku scenu Ukrajine, koja je počela da se oblikuje krajem 2004. i početkom 2005. godine, karakteriše insistiranje na samoobrazovanju, zauzimanje kritičkih pozicija u odnosu na zastareli sistem umetničke edukacije i akademske prakse, kao i na novonastale relacije određene razvojem umetničkog tržišta, prvenstveno u Kijevu, s Pinćuk art centrom kao njegovim središnjim mestom.

R.E.P. je umetnički je kolektiv iz Kijeva (Kseniya Gnylytska, Nikita Kadan, Zhanna Kadyrova, Volodymyr Kuznetsov, Lada Nakonechna, Olesia
Khomenko), osnovan krajem 2004. godine, koji je od početka usmeren na istraživanje sredstava komunikacije u javnom prostoru. Jezik "ulične demokracije" i predstavljanje zajednica u prostoru javnosti, postale su središnje teme rada tog kolektiva.

Prvi projekt R.E.P. kolektiva izveden je na ulicama Kijeva tokom "narandžastih" kretanja. Krajem 2005. godine, tokom predizborne kampanje, umetnici su preduzeli niz uličnih akcija u kojima, prisvajajući jezik političke agitacije, predstavljaju umetnost kao političku stranku koja se ravnopravno bori za podršku građana.

Slične su akcije nastavljene kroz 2006. godinu, pod zajedničkim nazivom “Intervencije”.

Drugi značajan projekt grupe R.E.P. je “Patriotizam”, koji je u isto vreme i proces, a čini ga skup grafičkih znakova koji odgovaraju različitim rečima i pojmovima, čijom se upotrebom grade vizuelne priče u formi zidnog slikarstva.

U “Patriotizmu” lokalna problematika postaje tema univerzalne komunikacije. Taj u osnovi "esperantski" projekt razvija ideju univerzalnog jezika i usmeren je na uklanjanje složenosti prevoda. Utopijski je orijentisan na razgovor o različitostima na zajedničkom jeziku.

Uz mural, umetnici uvek nude gledaocima i rečnik simbola i značenja.

“Patriotizam” grupe R.E.P. počiva na tradiciji monumentalne agitacije, ali bez hipnotičkog efekta. Gledaocu je potrebno neko vreme da bi "pročitao" i rekonstruirao značenje poruke.

Kustoškinja izložbe, osim Nataše Bodrožić, je i Ivana Meštrov, takođe iz udruge Slobodne veze koja je 2008. i početkom ove godine, tokom nekoliko studijskih putovanja u Ukrajinu, posetila Lavov, Odesu, Kijev i Harkov.

U integraciji s lokalnim umetnicima i kustosima različitih generacija, nastajao je novi projekat udruge Slobodne veze “Linije kretanja”, usmeren ka istraživanju kritičkih i eksperimentalnih praksi u zemljama bivšeg "istočnog bloka". Usvajajući dokumentaristički pogled putnika, koji posećuje ove prostore, pokušavajući zabeležiti barem neke od segmenata tih putovanja, namera je bila iscrtati jednu od mogućih mapa kretanja ka istoku, nakon što su nam kompasi, prethodno, gotovo po pravilu pokazivali na zapad.

U okviru programa Slobodne veze, u Zagrebu gostuje i deo kijevskog kolektiva R.E.P.

Deo izložbe u Galeriji SC otvoren je do 14. novembra, a izložbu u Galeriji PM (Meštrovićev paviljon) moguće je obići do 22. novembra.

Izložba “Future Was Yesterday” direktno se referiše na izložbu “Future is Now”, na kojoj su 1999. godine predstavljeni ključni umetnici 90-ih, prema kustoškoj koncepciji Tihomira Milovca i Branke Stipančić.

Izložbu su podržali Ministarstvo kulture Hrvatske, Evropska kulturna fondacija (ECF) i galerije SC i PM/HDLU.

Više o kolektivu R.E.P. na www.rep.tinka.cc

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r