Tri Draga Glamuzine
Beogradska izdavačka kuća “Rende” predstaviće 18. novembra u CZKD-u ljubavni roman “Tri” Draga Glamuzine, a specijalni gost na promociji, koju će voditi Ivica Prtenjača, biće i hrvatski pisac Igor Mandić, jedna od zvezda proteklog Sajma knjiga u Beogradu. Roman “Tri”, dobitnik nagrade T-portala za najbolji roman 2009. godine, pokazuje da ljubav ne postoji bez ljubomore, ali i da prekomerna ljubomora prerasta u opsesiju koja je sama sebi svrha, ukazujući i da prevara nije kad varaš partnera, nego kad lažeš da ne voliš nekog drugog.
Beogradska izdavačka kuća “Rende” predstaviće 18. novembra u CZKD-u ljubavni roman “Tri” Draga Glamuzine, a specijalni gost na promociji, koju će voditi Ivica Prtenjača, biće i hrvatski pisac Igor Mandić, jedna od zvezda proteklog Sajma knjiga u Beogradu.
Roman “Tri”, dobitnik nagrade T-portala za najbolji roman 2009. godine, pokazuje da ljubav ne postoji bez ljubomore, ali i da prekomerna ljubomora prerasta u opsesiju koja je sama sebi svrha, ukazujući i da prevara nije kad varaš partnera, nego kad lažeš da ne voliš nekog drugog.
Jedna od poruka romana Glamuzine je da se muškarci žene zato što se umore od traganja, a žene se udaju, jer veruju u ljubav - u braku se i jedni i drugi razočaraju i krenu da traže ono što misle da nisu našli. I zato bračni lanci ponekad budu toliko teški da dvoje ne mogu da ih nose - potrebne su tri osobe.
Glavni lik romana, Goran, novinar je prestižnog hrvatskog lista, koji je opsesivno vezan za svoju ljubavnicu i zato se ne ustručava da na bilo kom mestu materijalizuje svoju prekomernu strast: u kolima, parkovima, hotelskim sobama, kafićima, haustorima... On ne veruje u ljubav, ali veruje u izgovorene reči “volim te”.
Međutim, problem nastaje kada Goran otkrije da je energija njegove preljubničke strasti dar koji mu omogućava da oseti punoću života, ali i kazna zbog koje je opsesivno-kompulzivan, baš kao i njegova ljubavnica.
Strašna mešavina adrenalina i paranoje preti da uništi ne samo njihove, već i živote onih koji ih okružuju. Goranov strah od konkurencije prerasta u posesivnost koja ne poznaje granice morala i kultivisanosti. Jer, kod osetljivih osoba kao što je Goran, sposobnost samoposmatranja je slabija što je jače osećanje koje ga obuzima.
On se tokom celog romana bori sa nerealnom željom da bude “jedan i jedini”. A gde je preljuba, tu je i laž. Praćenje, proveravanje, zapitkivanje, laganje - sve su to manifestacije njegove ljubomore koja ima put, ali nema cilj. Goranova ljubavnica i on su “ljubomorni do zadnje kapi krvi, i ništa im nije važnije od toga, a ipak varaju jedno drugo, ali su zapravo odani, potpuno usmereni jedno na drugo”.
(SEEcult.org)