• Search form

15.10.2024 | 21:12

Konkurs za predstavnika Srbije na 19. Bijenalu arhitekture u Veneciji 2025.

Ministarstvo kulture Srbije i Muzej primenjene umetnosti (MPU), u saradnji sa Udruženjem arhitekata Srbije (UAS), raspisali su Konkurs za idejno rešenje projekta koji će predstavljati Srbiju na 19. Međunarodnoj izložbi arhitekture Bijenala u Veneciji 2025. godine.

U ime Ministarstva kulture, MPU u saradnji sa UAS, objavio je javni otvoreni poziv za učešće na Konkursu za izbor idejnog rešenja projekta  koji će predstavljati Srbiju na 19. Bijenalu arhitekture u Veneciji od 10. maja do 23. novembra 2025. godine u paviljonu Srbije.

Konkurs je po vrsti: otvoren; prema zadatku: idejni; po obliku: jednostepeni  i prema načinu predaje: neanoniman.

Od učesnika konkursa očekuje se koncept postavke i sadržaj izložbe - idejno rešenje predočeno u kratkoj narativnoj i ilustrovanoj formi. Nakon pregleda svih pristiglih radova na konkurs, žiri (Stručni savet i komesar) će izdvojiti uži izbor koji čini do pet radova, koje će autori uživo predstaviti. Iz ovog užeg izbora, žiri će doneti konačnu odluku o projektu koji će predstavljati Srbiju na 19. Bijenalu arhitekture.

Cilj konkursa je izbor idejnog rešenja autora/autorskog tima, odnosno nacionalnog predstavnika Srbije na 19. Bijenalu arhitekture u Veneciji.

Umetnički direktor - kustos predstojećeg Bijenala arhitekture u Veneciji, Karlo Rati (Carlo Ratti), arhitekta i inženjer, postavio je temu Bijenala: “Inteligencija. Prirodna. Veštačka. Kolektivna” (Intelligens. Natural. Artificial. Collective)

“U cilju ponovnog uvođenja stepena koordinacije i koherentnosti sa temom glavne međunarodne izložbe među nacionalnim paviljonima, kustos podstiče zemlje učesnice da se pozabave zajedničkim zahtevom Jedno mesto, jedno rešenje, pokazujući kako lokalna genijalnost može da odgovori na egzistencijalni izazov našeg vremena koji se može rešiti samo na kooperativan način, odražavajući mnoštvo pristupa. Ako svaka zemlja donese po jedan uspeh, zajedno možemo da sastavimo globalni alat za prilagođavanje budućnosti”, naveo je Rati.

Kao i obično, 19. Bijenale arhitekture u Veneciji će predstaviti nacionalna učešća sa sopstvenim izložbama u paviljonima u Đardinima i u Arsenalima, kao i u istorijskom centru Venecije.

Savet podstiče i ohrabruje multimedijalni, interdisciplinarni i transdisciplinarni pristup temi i zalaže se da predstavljanje Srbije na 19. Bijenalu arhitekture, bude podsticaj za generisanje novih i afirmaciju postojećih istraživanja na poljima arhitektonske teorije i prakse, kao i kritičko promišljanje.

Na konkurs se mogu prijaviti pojedinci i interdisciplinarni timovi svih profila.

Svaki tim ima obavezu da imenuje jednog odgovornog predstavnika tima. Predstavnik autorskog tima mora imati državljanstvo Srbije, dok pojedini članovi autorskog tima mogu biti i lica koje nisu državljani Srbije.

Jedan tim može učestvovati na ovom konkursu samo sa jednim predlogom. Jedno lice može učestvovati na ovom konkursu samo u jednom timu.

Izabrani nacionalni predstavnik (pobednik konkursa) je u obavezi da proces realizacije izložbe sprovede kao pravno lice (udruženje građana, DOO, preduzetnik i drugo). Ovo pravno lice će u ime izabranog autorskog tima potpisati ugovor sa MPU, kojim će se definisati međusobna prava i obaveze u toku realizacije projekta.

Predajom rada učesnici prihvataju propozicije ovog konkursa. Konkursni radovi koji ne budu ispunili konkursne uslove neće se uzeti u razmatranje.

Prilikom izbora predloga koncepta postavke i sadržaja izložbe, žiri će izvršiti ocenu pristiglih predloga na osnovu sledećih kriterijuma:

·    relevantnost i prilagođenost projekta zadatoj temi;
·    originalnost i opravdanost cilja projekta u problematizaciji zadate teme;
·    inovativnost predloga u odnosu na aktuelni arhitektonski diskurs;
·    odnos predloga sa kontekstom aktuelnih lokalnih društvenih okolnosti;
·    kvalitet reprezentacije, vizuelni i komunikacijski potencijal;
·    kvalifikacije tima i kvalitet predloga vezanih za realizaciju izložbe u skladu sa vremenskim rokovima i budžetom;
·    ekonomičnost i racionalnost predloženog projekta;
·    jasnoća, preciznost i kvalitet predloženog rešenja.

Žiri preporučuje da navedene kriterijume autori u svojim radovima primenjuju kroz sledeća tri nivoa projekta:

·    čitljivost osnovne poruke sadržaja izložbe,
·    pojavnost postavke,
·    dubinu tematizacije izložbe u celini.

Žiri će na osnovu predočenih kriterijuma izvršiti ocenu pristiglih predloga i izabrati do pet najbolje ocenjenih radova čije autore će pozvati na prezentaciju rada, u skladu sa ovim raspisom. Prezentacija će se realizovati u prostorijama UAS u Beogradu (Kneza Miloša 7a, III sprat).

U konkursnom radu traži se sažet i na jasan način predočen predlog koncepta postavke i sadržaja izložbe u paviljonu Srbije u Veneciji.

Konkursni rad čine:

·    štampani elaborat sa tekstualnim i grafičkim prikazom projekta;
·    prijava na Konkurs;
·    elaborat i dodatni prilozi u elektronskoj formi.

Elaborat se sastoji od tekstualnog i grafičkog dela koji čine jedinstvenu celinu i dostavljaju se u formi povezane sveske (zajedno tekstualni i grafički deo), na A3 formatu horizontalne orijentacije, štampanih obavezno u osam istovetnih primeraka. Naslovna strana elaborata mora imati u gornjem desnom uglu predlog naslova projekta, a u donjem desnom uglu spisak učesnika, sa naznakom ko je odgovorni predstavnik tima, mesto i godinu.

Tekstualni deo elaborata čini apstrakt projekta maksimalne dužine 250 reči i obrazloženje koncepta, do hiljadu reči, kao i kratke biografije članova tima.

Tekstualno obrazloženje koncepta treba da sadrži:
·    koncizan i jasan opis predloženog projekta i njegov odnos prema temi predstojećeg Bijenala;
·    koncizan i jasan opis koncepta postavke i sadržaja izložbe;
·    jasan pregled i opis metodologije razvoja projekta, sa očekivanim rezultatima;
·    predlog naslova i podnaslova projekta, a u relaciji sa temom predstojećeg Bijenala “Inteligencija. Prirodna. Veštačka. Kolektivna”.

Grafički deo se prilaže u maksimalnom obimu do pet horizontalnih listova A3 formata. Autor/autorski timovi imaju slobodu da sami definišu stil i sadržaj grafičkog dela elaborata. Ipak, u grafičkom delu očekuje se koncept prostorne organizacije postavke i konceptualni prikaz vizuelnih kvaliteta postavke.

Ukoliko je karakter predloženog rešenja takav da su za afirmativan prikaz rešenja potrebni i drugi vidovi prezentacije, osim grafičke i tekstualne, učesnicima se daje mogućnost da dostave i dodatne priloge u elektronskoj formi.

Prijava na konkurs dostavlja se u analognoj formi u vidu popunjenog formulara prijave na konkurs.

Elektronska forma rada sadrži sve analogno dostavljene priloge: elaborat u PDF formatu (formiran kao jedan fajl) u rezoluciji 150dpi, eventualne dodatne priloge i elektronsku verziju popunjene prijave na konkurs. Elektronska forma rada, sa svim navedenim prilozima zajedno, ne sme biti veća od 100mb.

Konkursni radovi i prilozi se ne vraćaju.

Učesnici konkursa dostavljaju predloge u zatvorenom omotu sa naznakom: “Za Konkurs - predstavljanje Republike Srbije na 19. Bijenalu arhitekture u Veneciji 2025”, najkasnije do 15. novembra 2024. godine do 15 časova, bez obzira da li se rad dostavlja neposredno ili putem pošte/kurirske službe.

Elektronska forma rada dostavlja se na na imejl adresu bijenale@u-a-s.rs najkasnije do 15. novembra 2024. godine do 15 časova, koristeći platformu WeTransfer.

Adresa za dostavljanje rada: Udruženje arhitekata Srbije - reprezentativno udruženje u kulturi, Kneza Miloša br. 7a, III sprat, 11000 Beograd

Konkursni rokovi

15. oktobar 2024. - Javni poziv za učešće na konkursu, objavljen na sajtu i društvenim mrežama MPU (ustanova-realizator), Ministarstva kulture Srbije, UAS - (ko-realizator) i u štampanom izdanju lista ”Politika”.

30. oktobar 2024. - Rok za postavljanje pitanja učesnika. Pitanja se postavljaju putem elektronske pošte na adresu bijenale@u-a-s.rs. Odgovori na pitanja će biti poslati elektronskom poštom učesnicima koji su postavili pitanja. Sva pitanja i odgovori biće objavljeni na sajtu MPU i UAS, nakon isteka ovog roka.

15. novembar 2024. do 15 časova - Rok za predaju.

18-22. novembar 2024. - Uži izbor od najviše pet autora/autorskih timova biće pozvano da prezentuje svoj projekat pred žirijem.

28. novembar 2024. - Rok za odluku žirija. Odluka žirija biće poslata putem elektonske pošte svim učesnicima konkursa. Rezultati javnog neanonimnog konkursa biće objavljeni na sajtu i društvenim mrežama MPU, Ministarstva kulture Srbije i UAS.

Drugi važni datumi vezani za realizaciju odabranog projekta biće naknadno definisani ugovorom o realizaciji projekta.

Žiri konkursa čine predsednik i članovi Stručnog saveta i komesar nastupa Srbije na 19. Bijenalu arhitekture u Veneciji 2025. godine, koji su imenovani Rešenjem Ministarstva kulture Srbije: komesar - Biljana Jotić, MA istoričar umetnosti i kustos, direktorka MPU u Beogradu; predsednik Stručnog saveta: dr Slobodan Jović, arhitekta, asistent sa doktoratom Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu i kustos MPU, članovi Stručnog saveta: dr Milena Kordić, arhitekta, vanredna profesorka Univerziteta u Beogradu – Arhitektonskog fakulteta, Milka Gnjato, arhitekta, ko-osnivač i kreativna direktorka studija “Zabriskie” iz Beograda, dr Dragana Konstantinović, arhitekta, redovna profesorka Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, dr Pavle Stamenović, arhitekta, docent Univerziteta u Beogradu – Arhitektonskog fakulteta, Danilo Dangubić, arhitekta, osnivač i direktor studija ”Danilo Dangubic Architects“ iz Beograda.

Autorska prava nad konkursnim radovima

Autor/autorski tim konkursnog rada je nosilac autorskih prava. Odnosi autora unutar autorskog tima regulišu se međusobnim dogovorom.

Smatra se da je svaki autorski tim koji učestvuje na ovom konkursu saglasan da Ministarstvo kulture Srbije, MPU i UAS, kao raspisivači ovog konkursa mogu neopozivo i bez naknade da koriste konkursni rad i materijal u svrhu promocije izložbe u paviljonu Srbije na 19. Bijenalu arhitekture, uz priznavanje autorstva autorima konkursnog rada.

Realizacija izabranog idejnog rešenja

Izabrano idejno rešenje biće osnov za realizaciju nastupa Srbije na 19. Bijenalu arhitekture u Veneciji 2025. godine.

Finansijska sredstva za izradu i produkciju izložbe u paviljonu Srbije u Veneciji iznose do 14.000.00,00 dinara. U okviru ovog budžeta, uz jasno definisanu specifikaciju troškova, autori/autorski timovi (podnosioci projekta) planiraju i realizuju sledeće aktivnosti:
•    Honorare autora i saradnika, troškove izrade idejnog rešenja i overu projekta od nadležnih organa u Veneciji, nadzor realizacije izložbene postavke, pripremu materijala (prezentacije, ilustracije, fotografije, crteži, multimedijalni sadržaji, tekstualni sadržaji i dr.) koji su sastavni deo izložbene postavke - ukoliko su predviđeni projektom izložbe.
•    Troškove za realizaciju izložbe - oprema postavke izložbe, rad na realizaciji postavke izložbe (sa materijalom, proizvodnjom, troškovi montaže i demontaže), transport postavke iz Srbije do paviljona Srbije u Đardinima u Veneciji, kao i transport iz Venecije do Srbije nakon demontaže.
•    Troškovi puta i smeštaja autorskog i produkcijskog tima prilikom izrade i demontaže postavke, kao i prilikom svih drugih poseta vezanih za postavku na Venecijanskom bijenalu (otvaranje paviljona i sl.)

Način i dinamika isplate sredstava podnosiocu projekta biće regulisani posebnim ugovorom između MPU i izabranog predstavnika (pravno lice sa sedištem na teritoriji Republike Srbije).

Svi ostali predviđeni troškovi, troškovi održavanja objekta paviljona, dežurstava u paviljonu, izrade publikacije i ostalog promotivnog materijala, troškovi svečanog otvaranja paviljona, troškovi putovanja i smeštaja Komesara i članova Saveta, i dr. planirani su iz budžeta kojim raspolažu ustanova-realizator (MPU) i/ili ko-realizator (UAS).

Prava i obaveze izabranog nacionalnog predstavnika

Sva autorska prava zadržava autor konkursnog projekta. Autor ili autorski tim, odnosno podnosilac projekta, dužni su da poštuju uslove raspisanog konkursa, kao i obaveze oko realizacije projekta nakon završetka konkursa. Podnosilac projekta, u ime autora ili autorskog tima, mora biti pravno lice sa sedištem u Republici Srbiji, sa kojim se potpisuje ugovor o prenosu sredstava, koji zastupa autorski tim.

Autori  ili autorski timovi, takođe, treba da odaberu jednog predstavnika za sve kontakte oko realizacije projekta – nosilac projekta (kontakt osoba). Odabrani autor ili autorski tim mora da se uklopi u finansijski plan i dinamiku realizacije koju određuje MPU kao realizator.

S obzirom na to da su prema ”Proceduri za učešće nacionalnih učesnika”, za sadržaj i realizaciju izložbe u nacionalnim paviljonima odgovorni isključivo komesar i Stručni savet, izabrani nacionalni predstavnik je obavezan da uvaži eventualne smernice, primedbe i sugestije Stručnog saveta i komesara.

Izabrani nacionalni predstavnik dužan je da, u saradnji sa MPU, komesarom i Stručnim savetom, obradi materijal svog rada za zvaničnu promociju 19. Bijenala arhitekture 2025. godine i to:

·    materijal za medije;
·    materijal za zvanični katalog Bijenala (predviđen broj strana);
·    materijal za zvanični vebsajt;
·    drugi promotivni materijal.

Izabrani nacionalni predstavnik će raditi zajedno sa MPU, odnosno komesarom, Stručnim savetom i UAS, kao odgovornim i ovlašćenim učesnicima od strane Ministarstva kulture Srbije, na realizaciji, produkciji i postprodukciji projekta koji je predmet raspisa.

Izabrani nacionalni predstavnik je saglasan da će učestvovati u medijskoj kampanji i promociji izložbe.

Izabrani nacionalni predstavnik je u obavezi da realizuje svoj projekat u dogovorenom roku.

Nakon izbora projekta, potpisaće se poseban ugovor kojim se regulišu vlasnički i autorski odnosi, prava i obaveze između autora (pravnog lica koje ga zastupa) i ustanove – realizatora.

Prilozi raspisa konkursa

Prilog A: Formular prijave na konkurs
Prilog B: Tematizacija umetničkog direktora - kustosa Bijenala (srpski i engleski jezik)
Prilog V: Planovi paviljona i foto dokumentacija paviljona Srbije u Veneciji

U slučaju spora nadležna je arbitražna komisija UAS. U drugom stepenu nadležno je Ministarstvo kulture Srbije.  U trećem stepenu nadležan je Osnovni sud u Beogradu.

(SEEcult.org)

digitalizacija, ubsm
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.