Gran pri 70. Martovskog festivala Lungulovu za YU grupu
Gran pri 70. Beogradskog festivala dokumentarnog i kratkometražnog filma – Martovskog festivala dodeljen je Darku Lungulovu za film “YU grupa – Trenutak sna”, koji je osvojio i strukovne nagrade za najbolju montažu i dizajn zvuka.
Najboljim dokumentarcem dužim od 50 minuta proglašen je “Muzej revolucije” Srđana Keče, a najbolji dokumentarni film do 50 minuta je “Rudarke” Marije Đoković i Nataše Janković. Najbolji domaći kratki igrani film je “Fitnes Džim” Ognjena Isailovića, dok je nagrada za najbolji međunarodni kratki film dodeljena poljskom “Kratka istorija nas” (A Brief History of Us) Etgara Kereta. Nagradu za animirani film osvojio je “ID” Ane Pakljanac, a “Povratak kući” Nikole Polića proglašen je najboljim u kategoriji eksperimentalni film/video art na svečanom zatvaranju 70. Martovskog fesativala 2. aprila u Domu omladine.
Darko Lungulov, foto: Kristina Lukić
Dokumentarcu Lungulova, koji je sniman sedam godina, pripala je i strukovna nagrada za montažu, koju je primio montažer Miloš Korać, te nagrada za najbolji zvuk/muziku, koju su dobili Miloš Drobnjaković i Ivan Uzelac, dizajneri zvuka. Strukovne nagrade dobili su i Nikola Spasić za najbolju režiju – za film “Kristina”, Dragan Vildović za najbolju kameru – za film “Prilagođeni” reditelja Dejana Petrovića, Ana Nedeljković, Nikola Majdak i Leon Vidmar za najbolju animaciju – za film “O novcu i sreći”, koji su Ana Nedeljković i Majdak režirali, te za najbolji scenario Šimun Šitum iz Hrvatske za film “Pogreb” (Sprovod), koji je i režirao.
Pobednički film 70. Martovskog festivala “YU grupa – Trenutak sna” istaknut je u obrazloženju međunarodnog žirija kao “metafora jednog prostora i vremena ali koji time nije nimalo izgubio od svoje ljudskosti i osjećajnosti”.
“Veliki, zreo film sa autentičnim herojima koje volimo, za koje strahujemo i u čijoj zasluženoj pobedi uživamo”, naveo je žiri, konstatujući i da je to film kojeg “ne bilo da nije muzike, ali koji je više od muzičkog filma”.
Miloš Drobnjaković, Darko Lungulov i Ivan Uzelac, foto: Kristina Lukić
Lungulovu je nagradu uručio predsednik žirija Joško Marušić, filmski reditelj, scenarista, animator, karikaturista i profesor iz Hrvatske, koji je sa kolegama (filmski reditelj, scenarista i producent Želimir Gvardiol iz Srbije, filmska i televizijska rediteljka, scenaristkinja i profesorka FDU Narcisa Darijević Marković iz Srbije, filmski i televizijski producent i profesor Aleš Pavlin iz Slovenije i filmski i televizijski reditelj, scenarista i profesor Pjer Žalica iz Bosne i Hercegovine, imao priliku da pogleda 101 film u takmičarskim programima.
Lungulov je, primajući Gran pri, rekao da su nagrade na jednom od najdugovečnijih filmskih festivala u Evropi i svetu “veliko, važno i dirljivo priznanje za dug i predan rad” na njegovom filmu.
“Sedam godina smo se borili, klesali filmski kamen i krčili šumu materijala i ideja dok nismo našli ravnotežu između intimne porodične priče i velikih tema, između prošlosti i sadašnjosti u našem filmu”, rekao je Lungulov. “Stoga sam zahvalan članovima žirija, čiji umetnički rad visoko cenim, što su to osetili i stavili nas u red takvih filmskih veličina kao što su Vlatko Gilić, Krsto Papić, Stole Popov, Bato Čengić, Puriša Đorđević, Dušan Makavejev, Predrag Golubović, Petar Lalović i mnogih drugih koji čine veliku istoriju ovog dragocenog festivala”, naglasio je Lungulov, čiji je dokumentarac o YU grupi imao emotivnu svetsku premijeru na nedavnom 51. Festu u Beogradu, a priča je o rok grupi koja je nadživela zemlju po kojoj je dobila ime, ali je i priča o porodici Jelić.
Darko Lungulov, foto: Kristina Lukić
Nagrađivani film Srđana Keče “Muzej revolucije”, čija je svetska premijera bila 2021. godine na IDFA, proglašen je najboljim dokumentarcem dužim od 50 minuta, uz obrazloženje žirija da je to “mračan film koji je opet pun svetlosti koji u njega unosi toplina i veličina njegovih junakinja”. Nagradu je primio Radiša Cvetković, asistent režije, a uručio ju je Pjer Žalica.
Domaća premijera Kečinog “Muzeja revolucije” bila je na otvaranju 15. Beldocsa 2022. godine, na kojem je nagrađen za najbolju kameru. Prethodno je otvorio početkom decembra 2021. godine 19. Human Rights Film Festival (HRRF) u Zagrebu, a u međuvremenu je osvojio, između ostalog, i Srce Sarajeva za najbolji dokumenatac na 28. Sarajevo film festivalu.
Nagrada 70. Martovskog festivala za najbolji dokumentarni film do 50 minuta dodeljena je ostvarenju “Rudarke” rediteljki Marije Đoković i Nataše Janković, uz obrazloženje žiurija da se “bave važnom i zanimljivom temom pričajući nam snažnu priču o herojstvu (možda poslednjih) heroina koje rade težak posao pod zemljom”. “U tami rudnika otkrivaju nam razmišljanja o najdelikatnijim problemima svojih junakinja, o feminizmu, jednakosti, podelama uloga…”, istakao je žiri, u čije je ime nagradu uručio rediteljkama Želimir Gvardiol.
Najboljim domaćim kratkim igranim filmom proglašen je “Fitnes Džim” Ognjena Isailovića, u kojem “ispod tegova i glasne muzike tinja haos jednog mladog čoveka koji se našao u novom životnom razdoblju u kome se ne snalazi”. “Kroz nemir, strepnje, htenja i nesnalaženja, vrlo preciznim rediteljskim postupkom i izvrsnom glumačkom igrom vode nas autori ovog filma. Otkrivamo krhkog junaka sakrivenog ispod nabildovanog tela. Precizno i emotivno od prvog kadra”, istakao je žiri, a nagradu je Isailoviću uručila Narcisa Darijević Marković.
Narcisa Darijević Marković i Ognjen Isailović, foto: Stanislav Milojković
Nagrada za najbolji međunarodni kratki film dodeljena je animiranom ostvarenju “Kratka istorija nas” izraelskog reditelja Etgara Kereta paru koji je toliko dugo zajedno da je gotovo postao jedno. Žiri je istakao da je reč o izuzetnom ostvarenju u kojem originalna i uverljiva priča organski podstiče dramaturgiju vođenu izvrsnom, bogatom, i samosvojnom animacijom, stilizovanom kroz dinamičnu igru linija i krokija od prvog pa do poslednjeg kvadrata filma.
Nagrada će biti naknadno uručena, zbog nemogućnosti autora da prisustvuje dodeli 70. Martovskog festivala.
Nagrada za najbolji animirani film dodeljena je Ani Pakljanac za “ID”, a žiri je istakao impresivnu likovnost u 3D animaciji, kojom je opisan dramatičan i teskoban put glavnog lika kroz iskušenja i lavirinte života. “Dizajn ambijenata skladno je kreiran s karakterom glavnog lika generisanog hiperrealističnom stilizacijom iz predloška glumačke kreacije”, naveo je žiri, a nagradu je rediteljki uručio umetnički direktor Martovskog festivala Dejan Dabić.
Dejan Dabić i Ana Pakljanac, foto: Stanislav Milojković
Nagrada za eksperimentalni film/video art dodeljena je Nikoli Poliću za “Povratak kući”, u kojem je jednostavnim rediteljskim sredstvima, opservacijski i nenametljivo ispričao priču o egzistencijalnim problemima junaka. “Posmatrajući zbivanja na platnu, gledalac počinje da postavlja pitanja sebi gde su se izgubili planovi koje smo imali za budućnost i gde je taj mogući ‘povratak kući’, tj. samom sebi”, istakao je žiri. Nagradu je Poliću uručio Aleš Pavlin.
Pored glavnih nagrada, žiri 70. Martovskog festivala dodelio je i dva specijalna priznanja - filmu “Čuvam te” rediteljke Mimi Vlaović, snažnom i emotivnom filmu koji nas "vraća u prošlost a ujedno govori i o sadašnjosti i budućnosti mlade generacije ljudi", te filmu “Bez” reditelja Luke Papića, dokumentarnoj avanturi duha "u potrazi za identitetom čoveka i zemlje po kojoj hoda i u kojoj živi". Priznanje je primio od Dejana Dabića umetnik Aleksandar Denić, glavni protagonista Papićevog filma, koji je osvojio, inače, Gran pri 15. Beldocsa 2022.
Dejan Dabić i Aleksandar Denić, foto: Stanislav Milojković
Kompanija Living Pictures dodelila je nagradu za kolorkorekciju i postprodukciju reditelju Nenadu Pržulju za “Moj crveni film”, uz obrazloženje da je “ciničan, samoironičan, ujedno pun života i humora”, te da autor pokušava za sebe da pronađe odgovore na pitanje šta je seks, a šta je ljubav, da li su oni odvojeni ili nisu.
*Naslovna fotografija: Stanislav Milojković
(SEEcult.org)