• Search form

20.03.2009 | 17:11

Crna Gora ka Frankofoniji

Crna Gora želi da postane član međunarodne organizacije Frankofonije, pa će do sledeće godine uputiti i zvaničan zahtev i dosije za uključivanje u tu veliku porodicu zemalja koje promovišu francuski jezik i kulturu, najavile su crnogorske vlasti.

Crna Gora ka Frankofoniji

Crna Gora želi da postane član međunarodne organizacije Frankofonije, pa će do sledeće godine uputiti i zvaničan zahtev i dosije za uključivanje u tu veliku porodicu zemalja koje promovišu francuski jezik i kulturu, najavile su crnogorske vlasti.

Pomoćnik ministra inostranih poslova Crne Gore Milorad Šćepanović, otvarajući Dane frankofonije u Crnoj Gori, rekao je da se ta namera njegove zemlje temelje na odlučnosti da deli, razvija i unapređuje vrednosti koje su zajedničke svim demokratskim društvima, a posebno mesto u tome ima zalaganje za širenje znanja o francuskoj kulturi i francuskom jeziku u Crnoj Gori, koji su deo crnogorske kulturne baštine.

“U tom kontekstu predano radimo da do sledećeg Samita frankofonije Crna Gora podnese svoj zahtev i dosije koji će nas uvrstiti u veliku porodicu zemalja koje poštuju i razvijaju sve one vrednosti na kojima počiva i crnogorsko društvo”, rekao je Šćepanović, saopštila je crnogorska vlada.

Međunarodni dan frankofonije, 20. marta, koji se u Crnoj Gori slavi od 2005. godine, postao je tradicionalno okupljanje ljubitelja i poklonika francuskog jezika i kulture i kulturnih vrednosti zemalja frankofonskog područja, istakao je Šćepanović.

Prema njegovim rečima, Crna Gora baštini tradicionalno istorijske veze, prvenstveno s Francuskom, ali i drugim zemljama zajednice frankofonije, što je značajno oblikovalo ljude i događaje, uticalo na formiranje institucija i doprinelo uspostavljanju sistema vrednosti i normi crnogorskog društva.

“Crna Gora se prepoznaje u svim vrednostima koje promoviše Međunarodna organizacija Frankofonije i podržava napore zemalja članica koji su usmereni ka očuvanju kulturnih različitosti i promociji francuskog jezika”, naglasio je pomoćnik ministra.

Navodeći da su kulturna raznolikost, interkulkturalni dijalog i ekonomski uticaj kulture postali najvažnije teme u delokrugu aktivnosti Evropske unije, Šćepanović je istakao i da je uspostavljanje interkulturalnog dijaloga jedan, ako ne i najznačajni korak, stvaranja još čvršćeg zajedništva među narodima, kako bi se ojačao suživot različitih kulturnih identiteta i verovanja, istakla zajednička baština, ali i istovremeno priznale različitosti individualnih i lokalnih iskustava.

Šćepanović je preneo i uverenje vlade da će kandidatura Crne Gore za članstvo u Frankofoniji biti prihvaćena.

Sajt crnogorske vlade je www.vlada.me

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.