• Search form

08.10.2021 | 16:02

Sećanje na umetnost Roberta Smitsona

Sećanje na umetnost Roberta Smitsona

Grupa za sećanje na umetnost Roberta Smitsona predstavlja od 9. oktobra u Centru za kulturnu dekontaminaciju izložbu "Neodređena izvesnost i određena neizvesnost", koja je početak izložbe nazvane "Usponi i padovi, domašaji i promašaji... i ono što smo zaboravili", a nastavak je istraživanja o okolnostima održavanja Smitsonove retrospektive u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu 1983. godine (Uticaji i ne-uticaji: Rekolekcije i refleksije izložbe Roberta Smithsona).

Povodom te izložbe, okupljena je grupa koja je se seća ove izložbe i za koju je Smitson jedna od najuticajnijih figura u savremenoj umetnosti. Iako je opseg Smitsonovog uticaja na ovdašnju scenu bio srazmerno mali, ova izložba pronalazi u njegovom radu i mišljenju - a pre svega u njegovoj dijalektici “lokacije” i “ne-lokacije”, kao i u njegovom istraživanju entropije - mentalnu i materijalnu tačku oslonca i razlog za intervenciju u savremenosti.

Izložba u CZKD-u se sastoji, kako iz fizičkih radova nastalih za tu priliku, tako i iz prikupljene dokumentacije iz arhiva MSUB-a, a u njoj učestvuju: diSTRUKTURA, Darija Radaković, Škart, Slobodan Trajković, Branislav Dimitrijević i Ana Miljanić.

Izložba "Usponi i padovi, domašaji i promašaji...i ono što smo zaboravili" posvećena je kompleksnosti i kontradikcijama političkih, ekonomskih i kulturnih odnosa SAD i Jugoslavije/Srbije, sagledanim kroz umetničke i kulturne saradnje, razmene i uticaje. U centru pažnje je sedam rаzličitih disciplinа ili kulturnih pоlја posmatranih krоz istоriјskе studiје slučаја u domenu sаvrеmеnе umеtnоsti, stripa, pozorišta, muzike, urbanizma, filmа i poezije, kao i prezentacija na temu prvih uticајa аmеričke pоpulаrnе kulturе u rеgiоnu i u svetu.

Izložba nastaje kao završna faza višegodišnjeg istraživačkog projekta koji okuplja brojne stručnjake i praktičare, naučnike i umetnike iz zemlje i sveta.

Raznoliki disciplinarni pristupi i diskusije pružaju podršku empirijskim istraživanjima i oživljavanju interesovanja kako za poznate, tako i za nove (tj. zaboravljene) priče koje su dokaz razmene i međusobnih umetničkih i kulturnih uticaja u vremenima uspona i padova zvanične saradnje. Istraživanje je tako usmereno i na neformalne mreže, andergraund pokrete i lične veze – stvarajući nove genealogije i priče o tim odnosima.

Prva faza istraživanja prikazana je na sajtu upsdownshighslows.com, gde se nalazi više informacija o studijama slučaja, kao i video snimci prezentacija i diskusija vođenih u periodu od maja do juna 2020. godine.

Prateći program izložbe obuhvata razgovor i predstavljanje materijala istraživanja strip segmenata projekta 13. oktobra, uz učešće dva glavna aktera studije slučaja – strip-autora Saše Rakezića alias Aleksandra Zografa i Danila Miloševa Wostoka, kao i autorke istraživanja Marije Samardžić.

Za 15. oktobar najavljeno je vođenje i otkrivanje novih prostora postavke u odnosu na pozorišne beze američke i jugoslovenske/srpske avangardne scene, uz učešće autorke istraživanja prof. dr Milene Dragićević Šešić. Paralelno, autori istraživanja Miloš Stošić, Srđan Kuzmanović i Ljubica Slavković predstavljaju izložbenu postavku u oblasti muzike i prateći program – fanzin publikaciju i specijalno izdanje novosadskog fanzina Out of the Darkness, upriličenog za prilike izložbe i istraživanja.

Stručno vođena šetnja gradom (od CZKD-a do Savskog amfiteatra) najavljena je za 16. oktobar u podne, kada će koautorka istraživanja u oblasti urbanizma Jelica Jovanović predstaviti perspektive i zaključke u okviru postavke izložbe nastale u dijalogu sa autorkom Nikom Grabar.

Za 22. oktobar najavljene su filmske projekcije i razgovor Grega de Kjura sa Božidarom Zečevićem i Mikijem Stojanovićem o američkoj i jugoslovenskoj/srpskoj filmskoj avangardi, a 23. oktobra kroz izložbu će voditi kustosi Ana Miljanić, direktorka CZKD-a, i istoričar umetnosti Branislav Dimitrijević, dok će 27. oktobra – u kontekstu predstavljanja istraživanja u oblasti poezije, istraživačica Dubravka Đurić predstaviti sa kourednicom Biljanom D. Obradović najnoviji broj Atlantic Review časopisa, uz performans Katalin Ladik, kao čin zatvaranje izložbe.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r