Peeping Tom ponovo na Beogradskom festivalu igre
Internacionalna trupa Piping Tom iz Brisela, koja već četvrti put učestvuje na Beogradskom festivalu igre (BFI), izvešće 9. i 10. aprila u Madlenianumu predstavu „Diptih: Vrata koja nedostaju i Napuštena soba“, prema konceptu i u režiji Gabrijele Karizo i Franka Šartijea.
Predstavu izvodi osmoro igrača, odabranih na audiciji između čak 2.000 prijavljenih iz celog sveta, a troje od njih - Loren Langloa, Panos Malactos i Fani Sage, predstavili su „Diptih“ novinarima 8. aprila u Nacionalnoj fondaciji za igru u Beogradu, ističući da Karizo i Šartije nastoje da „uđu u um“ izvođača kako bi prikazali ono skriveno unutar čoveka, skrivene želje, sećanja... Prizori, kako su naveli, teku od čiste slike do duboke emocije, predstavljajući vrlo različite, ali precizno date karaktere i likove. To zahteva veliku kako fizičku tako i mentalnu koncentraciju od izvođača, koji takođe učestvuju u kreiranju prostora i živog zvuka.
Obe priče iz „Diptiha“ odlikuje i specifična scenografija koja odaje utisak filmskog seta i menja se tokom predstave, što je zaštitni znak trupe koju su Karizo i Šartije osnovali 2000. godine.
Foto: Virginia Rota
Nova predstava premijerno je izvedena prošlog leta na festivalu GREK u Barseloni. „Blještavo, ekstravagantno iskustvo“, „nadrealni triler“, „halucinantno putovanje“ – neke su od ocena inostranih kritičara.
Gledaoci diptiha „Vrata koja nedostaju” i „Napuštena soba” zatiču likove u prostorijama iz kojih se ne može pobeći, navedeno je u programu predstave. Lutajući tajanstvenim i zastrašujućim lavirintom, u potrazi za idealom, oni su poneli san i nadu. Njihov život se odvija između stvarnosti i zamišljenog, dok im prirodne sile nameću neizvesnu sudbinu. Gabrijela Karizo i Frank Šartije stvaraju uznemirujući, mračan i zatvoren svet - tipičan rukopis trupe Peeping Tom, istovremeno postavljajući u središte komada jedinstven, ekstremni jezik pokreta i izvođenja. Karizo i Šartije teže da prekinu nit vremena, mešajući prošlost, sadašnjost i budućnost. U tom smislu su pamćenje i predskazanje veoma važni. Sećanja često nisu doslovna reprodukcija prošlosti, ali se oslanjaju na konstruktivne procese sklone greškama i izobličenjima. Mislimo da se pravilno sećamo, a onda se ispostavi da smo oblikovali priču kakvom je vidimo u sadašnjosti ili čak u budućnosti. Sadašnji i budući događaji u stanju su da utiču na prošlost, naša sećanja i našu sposobnost sećanja. Svaki deo diptiha ima jedinstvenu postavku i pokreće filmski set.
“Vrata koja nedostaju” nalaze se u sobi ili hodniku ispunjenom prolazima koji se nikada neće otvoriti. Radnja „Napuštene sobe” smeštena je u brodsku kabinu i fokusira se na unutrašnje stanje aktera. Scenske promene odvijaju se pred očima publike i postaju deo predstave, ostavljajući utisak žive filmske montaže.
Foto: Maarten Vanden Abeele
Trupa Peeping Tom je do sada na BFI-ju prikazala predstave „Ulica Vandenbranden br. 32“ i „Izdaje se“, kao i „Otac“, koja je realizovana u saradnji s čuvenim Holandskim teatrom igre (NDT).
Od jedne ad hoc grupe koja se okupila oko produkcije Alena Platela, Peeping Tom je za manje od deset godina izrastao u kompaniju nacionalnog i međunarodnog renomea. Trilogija „Bašta“ (2001), „Salon“ (2004), „Suteren“ (2007), i predstave „Ulica Vandenbranden 32“ (2009) i „Izdaje se“ (2011), nastale su kao internacionalne koprodukcije, koje su mediji i publika prihvatili sa oduševljenjem.
Okupljena oko svojih umetničkih direktora, Gabrijele Karizo i Franka Šartijea, trupa Peeping Tom okuplja različite umetnike. Širok spektar njihovih interesovanja zajedno sa osobenošću igrača, donosi posve originalni, multi-disciplinarni koreografski jezik. Uzevši u obzir plesnu prošlost, pokret i slika su najznačajnija sredstva kojima se publika uvlači u intimnost scenskog prostora. Karizo i Šartije definišu ovu intimnost kao prikazivanje i uvećavanje onoga što je nevidljivo, onoga što na prvi pogled deluje beznačajno, ili je porečeno i skriveno, a istovremeno suštinski značajno. Stanje ljudi je srž umetničkog pravca trupe Peeping Tom. Njihove predstave se bave paralelnim svetovima, isprekidanim univerzumom, u kome je uobičajena logika vremena, prostora i atmosfere poremećena.
(SEEcult.org)