• Search form

26.11.2019 | 10:47

Zahtev za nastavak dodele nacionalnih penzija u kulturi

Zahtev za nastavak dodele nacionalnih penzija u kulturi

Reprezentativna umetnička udruženja u kulturi zatražila su od Vlade Srbije da počne da primenjuje zakonske odredbe o dodeli priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, odnosno kulturi nacionalnih manjina.

Podsećajući da član 14. Zakona o kulturi reguliše dodelu priznanja Vlade Srbije za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, odnosno kulturi nacionalnih manjina, 19 reprezentativnih umetničkih udruženja navelo je u dopisu da se nova priznanja ne dodeljuju od decembra 2013. godine, kada ih je tadašnji ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac obustavio, te da do danas nije uspostavljen sistem za njihovo ponovno dodeljivanje. “Sve ovo neopravdano dugo traje. Da li naša država smatra da u Srbiji više nema vrhunskih doprinosa u umetnosti i poručuje da nema umetnika i stručnjaka u kulturi koji zavređuju Priznanje?”, upitala su reprezentativna umetnička udruženja u dopisu poslatom predsedniku Aleksandru Vučiću, premijerki Ani Brnabić, ministru kulture i informisanja Vladanu Vukosavljeviću i predsedniku SANU akademiku dr Vladimiru Kostiću.

Foto: Trang Le - Pixabay

Udruženja u kulturi traže da “Republika Srbija nastavi da prepoznaje, adekvatno vrednuje i nagrađuje  umetnike koji svojim darom, delom i stvaralaštvom doprinose kulturnom razvitku zemlje, njenom prosperitetu i ugledu i koji su ta priznanja nesumnjivo zaslužili”, navedeno je u dopisu koji je dostavljen i medijima.

Zahtev su potpisali predstavnici Udruženja dramskih umetnika Srbije, Saveza dramskih umetnika Vojvodine, Udruženja filmskih glumaca Srbije, Udruženja baletskih umetnika Srbije, Udruženja književnika Srbije, Društva književnika Vojvodine, Udruženja dramskih pisaca Srbije, Srpskog književnog društva, Udruženja književnih prevodilaca Srbije, Srpskog PEN centra, Udruženja kompozitora Srbije, Udruženja muzičkih umetnika Srbije, Udruženja kompozitora Vojvodine, Udruženja muzičara džeza, zabavne i rok muzike Srbije, Udruženja likovnih umetnika Srbije, Udruženja likovnih umetnika primenjene umetnosti i dizajnera Srbije, Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine i Udruženja likovnih umetnika primenjene umetnosti i dizajnera Vojvodine.

Priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, odnosno kulturi nacionalnih manjina bila su, inače, predmet burne rasprave prilikom izmena i dopuna Zakona o kulturi u februaru 2016. godine, kada je, uprkos protivljenju tadašnjeg ministra Tasovca, ostala zakonska mogućnost dodele novih priznanja, popularno zvanih nacionalnih penzija. Iako je i parlamentarna većina bila za predlog o ukidanju dodele nacionalnih penzija, preokret se dogodio nakon apela tadašnjeg premijera Aleksandra Vučića i njegovog kratkog obrazloženja da “više vredi jedna Milena Dravić nego 30-40 grešaka koje su napravile prethodne vlade”.

Tako je umesto brisanja člana o dodeli priznanja za vrhunski doprinos kulturi - za šta se ministar Tasovac zalagao od početka javne rasprave 2014. godine, izmenjeni Zakon o kulturi navodi da Vlada Srbije, izuzetno, može dodeliti priznanje u vidu doživotnog mesečnog novčanog primanja umetniku, odnosno stručnjaku u kulturi, za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, odnosno kulturi nacionalnih manjina”. To priznanje se dodeljuje umetniku koji je ostvario pravo na penziju, a lično je i neprenosivo pravo, isplaćuje se iz budžeta i na način koji će utvrditi vlada. U slučaju dodele priznanja pripadniku nacionalne manjne, predlog može podneti i nacionalni savet nacionalne manjine.

Dosadašnji dobitnici zadržali su pravo na mesečni novčani iznos tog priznanja, koje je izazivalo kontroverzne reakcije proteklih godina kako zbog pojedinih ličnosti koje su ga dobile, tako i zbog onih koje su izostale, a što je i bio jedan od argumenata ministra kulture za ukidanje.

Aktuelno Ministarstvo kulture i informisanja organizovalo je protekle godine više javnih rasprava o sudbini priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj, odnosno kulturi nacionalnih manjina.

Predlogom zakona o budžetu za 2020. godinu, inače, za isplatu tih priznanja predviđeno je 224 miliona dinara, koliko je bilo i 2019. godine.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r