Sve spremno za 64. Sajam knjiga
Organizatori 64. Međunarodnog beogradskog sajma knjiga spremni su za više od 500 domaćih i stranih izlagača koji će se predstaviti od 20. do 27. oktobra na najvećoj manifestaciji te vrste u regionu, a najavili su i povećan broj programa i promocija, počev od tribine “Pravda za Nobela” o ovogodišnjoj dodeli Nobelove nagrade za književnost koja je izazvala burne reakcije u slučaju Petera Handkea.
Srpski pisac Milovan Vitezović, predsednik Udruženja književnika Srbije, zvanično će otvoriti 64. Sajam knjiga, uz egipatskog kolegu Haitima Alhaja Alija, predsednika Međunarodnog sajma knjiga u Kairu, koji će govoriti u ime Egipta – zemlje počasnog gosta, najavljeno je 17. oktobra na konferenciji za novinare u Skupštini grada Beograda.
Ambasador Egipta u Srbiji Amr Alguvejli najavio je da će otvaranju egipatskog štanda prisustvovati i ministarka kulture Egipta Ines Abdel Dajim. Na egipatskom štandu predviđen je i nastup Baletske kairske opere koja će 20. oktobra nastupiti i u Narodnom pozorištu.
Za 64. Sajam knjiga, pod sloganom “Pismo=Glava”, pripremljeno je 667 programa i promocija, što je 15 odsto više u odnosu na 2018. godinu, rekla je zamenica direktora Beogradskog sajma Gorica Škipina, ističući da će posetioci, pored kupovine knjiga po sajamskim popustima, moći da prisustvuju i izložbama, tribinama, kao i Festivalu stvaralaštva mladih na kojem će biti predstavljena dela umetnika mlađih od 30 godina iz raznih oblasti stvaralaštva.
Sajam knjiga 2018. Foto: SEEcult
Pored domaćih i pisaca iz regiona, na 64. Sajmu knjiga biće i gosti iz SAD, Turske, Rusije, Litvanije… istakla je članica Odbora te manifestacije Sanja Milić.
Među njima su Dejvid Van iz SAD, Nermin Jildrim iz Turske, Sergej Šargunov iz Rusije, Laura Sintija Černjauskajte iz Litvanije…
Sajam knjiga pridružiće se obeležavanju jubileja Danila Kiša, Milorada Pavića i Oskara Daviča, a kako je ranije najavljeno, biće i razgovora sa Emirom Kusturicom i drugim filmskim rediteljima o uticaju književnosti na njihov opus, zatim o književnom prevođenju, te o Slobodanu Jovanoviću, Isaku Samokovliji, pola veka od izvođenja mjuzikla "Kosa", umetnosti Branimira Džonija Štulića...
Posebno će biti obeleženo i osam vekova autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve.
Gradski sekretar za kulturu Ivan Karl podsetio je na značaj Sajma knjiga kao najvećeg i najmasovnijeg događaja u oblasti kulture u Beogradu i šire.
“Beograd na prostoru Zapadnog Balkana jeste najveća raskrsnica kulturnih dešavanja, a oktobar jeste period kada je na toj raskrsnici najveća gužva. Bemus se polako privodi kraju, Sajam knjiga treba da počne, kao i Beogradski džez festival, dok će se paralelno odvijati manifestacija Dani slobode kojom obeležavamo oslobađanje Beograda u Prvom i Drugom svetskom ratu”, naveo je Karl.
Karl je izrazio i nadu da će Sajam knjiga sledeće godine trajati dan duže, odnosno početi u subotu umesto tradicionalne nedelje, jer bi time bila obuhvaćena dva vikenda zarad ljudi izvan Beograda koji u velikom broju posećuju tu manifestaciju.
Tradicionalni Školski dan biće u četvrtak, 24. oktobra, uz poseban program u sali “Dobrica Erić”.
Prošle godine, na 63. Sajmu knjiga, nagrada za najboljeg izdavača ravnopravno je dodeljena novosadskoj kući Prometej i Službenom glasniku iz Beograda, a za izdavački poduhvat proglašena je knjiga “Crnjanski – biografija jednog osećanja” autora Mila Lompara, u izdanju Pravoslavne reči iz Novog Sada.
Pojedinačna ulaznica je 250 dinara, a kolektivna 150 dinara.
(SEEcult.org)