• Search form

19.08.2019 | 14:23

Parada ponosa 15. septembra – Ne odričem se

Parada ponosa 15. septembra – Ne odričem se

Beogradska Parada ponosa biće održana 15. septembra pod sloganom “Ne odričem se”, a kao i proteklih godina, prethodiće jos niz programa u oblasti kulture i aktivizma kojima će biti ukazano na položaj LGBT zajednice.

Šetnja će početi 15. septembra u 17 sati na Slaviji, a biće završena koncertom u parku Manjež, prolazeći preko Ulice kralja Milana, te Trga Nikole Pašića, pored gradske i republičke skupštine, Ulicom kneza Miloša do zgrade Vlade Srbije, najavili su 19. avgusta organizatori, koji očekuju da će se i ovoga puta pojaviti premijerka Ana Brnabić, kao i ministri koji se bave pravima LGBT populacije.

Nedelja ponosa počinje već 9. septembra, a obuhvata oko 60 programa, počev od izložbe "Balkan prajd" sa fotografijama prajdova održanih u gradovima balkanskih zemalja koja će biti otvorena u Kulturnom centru "Grad".

Slogan “Ne odričem se” ima i ličnu i angažovanu notu, jer znači ne odreći se ličnih prava, vrednosti slobode i jednakosti, a odreći se homofobije i straha, rekao je predstavnik Inicijative mladih za ljudska prava Ivan Đurić u ime organizatora. “Ne odričemo se ljudi, ali ni vrednosti. Ne odričemo se slobode, ne odričemo se prava, ne odričemo se jednakosti. Odričemo se homofobije i straha u kojem nas teraju da živimo”, kazao je Đurić.

Jedna od majki koje su u okviru kampanje "Ne odričem se" javno podržale svoju decu kao pripadnike LGBT populacije, Gordana Perunović Fijat, pozvala je i druge roditelje, kao i prijatelje da učine isto u slavu različitosti.

Predstavnica organizacije "Da se zna" Dragoslava Barzut naglasila je važnost usvajanja krovnih zakona koji bi trebalo da unaprede položaj LGBT zajednice, uključujući zakone o registrovanju istopolnih zajednica i o rodnom identitetu.

Beograd će, inače, biti jedan od pet kandidata za Evroprajd 2022. godine, događaj koji se održava svake godine u nekom od evropskih gradova.

Učesnici Parade ponosa u Beogradu, održane 16. septembra bez incidenata, ponovo su zatražili od nadležnih zaštitu ljudskih prava LGBT osoba, sprečavanje i sankcionisanje nasilja nad njima i usvajanje više zakona kojima će biti sprečena diskriminacija i obezbeđena ravnopravnost sa ostalim građanima.

Prošle godine sa Parade ponosa ponovljeni su zahtevi za odgovornost države za zaštitu ljudskih prava LGBT osoba, sankcionisanje nasilja nad LGBT osobama i primenu Krivičnog zakonika u vezi sa zločinom iz mržnje, usvajanje zakona o rodnom identitetu, kao i o registrovanim istopolnim zajednicama, podsticanje objektivnog i nesenzacionalističkog izveštavanja o problemima LGBT osoba, te reformu sistema obrazovanja, uključujući uklanjanje diskriminatornih sadržaja iz udžbenika, kao i usvajanje zakona koji će, pored ostalih vidova vršnjačkog nasilja i uznemiravanja, prepoznati i sankcionisati i one slučajeve koji su učinjeni zbog seksualne orijentacije i rodnog identiteta žrtve.

Učesnicima Parade ponosa na početku šetnje pridružila se i premijerka Ana Brnabić, a prisustvovali su i ministri Branko Ružić i Zoran Đorđević, kao i gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić, te poverenica za ravnopravnost Brankica Janković, kao i američki ambasador Kajl Skot, francuski Frederik Mondoloni, norveška ambasadorka Arne Sane Bjornstad, šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici

Pod sloganom "Reci DA!", povorka je prošla centrom Beograda koji je policija blokirala od jutarnjih sati, uz zaustavljen saobraćaj i brojno prisustvo policije u okolnim ulicama. Prošetavši od Ulice kralja Milana, preko Terazija do Studentskog trga, učesnici su u popodnevnim satima nastavili druženje uz zabavni program.

Paradu ponosa organizovala je istoimena organizacija koja se bavi ljudskim pravima LGBT+ zajednice u Srbiji, a suorganizatori su Civil Rights Defenders, Udruženje Da Se Zna!, Inicijativa mladih za ljudska prava, Gayten LGBT, Grupa “Izađi” i Hartfeakt.

Krajem juna održana je i takođe već tradicionalna parada “Ponos Srbije”, čiji su učesnici ponovili u Pionirskom parku zahteve za unapređenje položaja LGBTI zajednice. U znaku 50-godišnjice Stounvolske pobune u Njujorku, učesnici pete parade “Ponos Srbije”, održane pod sloganom “Borba još uvek traje – pridruži se!”, prošetali su se i beogradskim ulicama, instisirajući na hitnom pravnom regulisanju istopolnih partnerstava, sistemskoj depatologizaciji trans identiteta i povećanju dostupnosti hormonske terapije, senzibilizaciji zaposlenih u javnim institucijama za rad sa LGBTI osobama i povećanju budžetskih davanja za rad LGBTI organizacija civilnog društva.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r