Gotovo sve nagrade 20. JPF-a Kazimiru i Karolini
Predstava “Kazimir i Karolina” Ateljea 212 iz Beograda odnela je gotovo sve nagrade 20. Jugoslovenskog pozorišnog festivala “Bez prevoda” u Užicu, održanog pod sloganom "No pasaran?" koji je, kako je ocenio žiri, bio opravdan pratećim, ali ne sasvim i glavnim progamom.
U konkurenciji ukupno sedam predstava iz Hrvatske, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Srbije, žiri 20. JPF-a, kojim je predsedavao pozorišni kritičar i teatrolog prof. dr Ivan Medenica, dodelio je komadu “Kazimir i Karolina” Edena fon Horvata nagradu Ardalion za najbolju predstavu, kao i za režiju (Snežana Trišić), žensku ulogu (ravnopravno Jelena Đokić i Katarina Žutić), mušku ulogu (Nebojša Ilić), scenografiju (Darko Nedeljković) i kostimografiju (Maja Mirković).
Nagrade za najbolju predstavu, kostim i scenografiju dodeljene su većinom glasova, a ostale jednoglasno.
Jednoglasno je dodeljena i nagrada Ardalion za epizodnu ulogu – Vedranu Živoliću za ulogu u predstavi “Radni naslov Antigona” Zagrebačkog kazališta mladih iz Zagreba.
Nagrada Ardalion za najboljeg mladog glumca i nagrada Politike “Avdo Mujčinović” dodeljene su Jovani Gavrilović za ulogu u predstavi “Razbijeni krčag” Jugoslovenskog dramskog pozorišta. Specijalna nagrada Ardalion dodeljena je i autorskom timu predstave “Životinjska farma” Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca iz Rijeke, za scenski dizajn predstave u celini (scenografija - Andraš Urban, kostimografija-Bjanka Ursulov, muzika - Irena Dragović Popović, oblikovanje svetla - Dalibor Fugošić).
Žiri 20. JPF-a, foto: NP Užice
Za razliku od žirija, publici 20. JPF-a, održanog od 8. do 14. novembra, najviše se svidela predstava “Svrati, reče čovek ili San o zavičaju” domaćina JPF-a - Narodnog pozorišta Užice (ocena 4,64).
Pobednička predstava dobila je ocenu publike 3,96, a bolje od nje prošle su “Urnebesna tragedija” Crnogorskog narodnog pozorišta iz Podgorice (4,55), “Razbijeni krčag” JDP-a (4,53), “#radninaslovantigona” ZKM-a (4,38), “Životinjska farma” HNK Ivana pl. Zajca (4,15) i “Divlje meso” Narodnog pozorišta Sarajevo (4,03).
Budući da se treći put događaja da predstava “Kazimir i Karolina” dobija nagrade na festivalima u Srbiji, dok od publike dobija neke od najslabijih ocena, Medenica je rekao da to pokazuje da neke predstave stvaraju saglasje između stručnog žirija i publike, a neke ne.
Žiri je predložio organizatorima JPF-a da se ustanovi nagrada žirija publike, jer smatra da postojeća procedura glasanja nije transparentna i jasno postavljena.
“Ako se na nekoj predstavi odlučuje na osnovu 20 glasačkih listića, a na nekoj na osnovu 200, to ne mogu biti jasni kriterijumi”, rekao je Medenica, dodajući da je lični utisak žirija i da glasanje ne odgovara reakcijama publike.
Uoči saopštavanja odluka žirija, na konferenciji za novinare 14. novembra odata je minutom ćutanja pošta žrtvama terorističkih napada u Parizu i Bejrutu, uz konstataciju da je stvarnost, nažalost, potvrdila da je znak pitanja na sloganu 20. JPF-a “No pasaran?”, opravdan.
“Terorizam, različiti oblici fašizma, ugrožavanje ljudskih prava i života mogu i dalje da prođu na najstravičniji način”, rekao je Medenica, profesor na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu i novoimenovani umetnički direktor BITEF-a.
Žiri 20. JPF-a, u kojem su bili i reditelji Aleksandar Pejaković iz Banjaluke i Zlatko Sviben iz Zagreba, arhitekta scenograf Mia David Zarić i teoretičarka scenskog dizajna Tatjana Dadić Dinulović iz Beograda, konstatovao je da je ovogodišnji JPF “protekao na visini koja odgovara jubileju, i to kako organizaciono, tako i u pogledu programa kada se sagleda kao celina”, ali je izneo i zamerke na račun selekcije predstava za glavni program.
“Festival je za 20 godina postojanja uspeo da se izbori za status jednog od vodećih pozorišnih festivala u Srbiji i regionu, da opravda aktuelni koncept upoređivanja i dijaloga između pozorišnih poetika u srodnom jezičkom i kulturnom prostoru, da postane mesto susreta i saradnje umetnika regiona, te da izgradi i sačuva vernu publiku”, naveo je žiri, dodajući da je ovogodišnji slogan “Non pasaran?”, koji jasno problematizuje da li smo danas, zaista, spremni i sposobni da odbranimo ideale slobode, jednakosti, ljudskog integriteta..., opravdan u pratećem programu “Okupljani na Trgu partizana”, ali ne sasvim i u glavnom.
U pratećem programu, čiji je urednik bio reditelj Bojan Đorđev iz Beograda, publika je, kako je istakao žiri, mogla da vidi i čuje “nekoliko jasno osmišljenih i uspešno ostvarnih predavanja, performansa, predstava i izložbi”. Žiri je stoga podržao ideju da se u narednim godinama prateći programi dodatno razvijaju kako bi se privlačila nova publika, koja možda ima i nešto drugačija interesovanja, te izoštravao, problematizovao i dodatno profilisao koncept i/ili tema glavnog programa.
Žiri je ocenio i da je ove godine “prateći program više nego glavna, takmičarska selekcija odgovarao nazivu ‘Non pasaran?’, sa ili bez znaka pitanja”.
“Od selekcije sa ovakvim naslovom mogla se očekivati nešto veća provokativnost i smelost, pre svega, u umetničkom smislu, a i generalno, nezavisno od slogana, jasniji i izoštreniji kriterijumi koji se ne iscrpljuju samo u ravnomernoj zastupljenosti predstava iz vodećih pozorišta regionalnih centara”, naveo je žiri.
Žiri 20. JPF-a je naveo i da bi voleo da se na samom Festivalu, na razgovorima i u pratećim programima, biltenu i drugim aktivnostima - kako je to slučaj na drugim domaćim i stranim velikim festivalima, “malo izoštrenije, produbljenije, iz različitih uglova diskutuje o samoj selekciji glavnog programa i o opštim pozorišnim prilikama u regionu”.
Organizatori 20. JPF-a zahvalili su svim učesnicima, Ministarstvu kulture i informisanja Srbije, Gradu Užicu i prijateljima koji su finansijski podržali jubilarno festivalsko izdanje, publici, posetiocima sajta i Fejsbuk strane, te medijima koji su omogućili da se o JPF-u čita, čuje i vidi u regionu “Bez prevoda”.
(SEEcult.org)