• Search form

08.05.2019 | 12:33

14. BINA - Pozitivno i aktivno

14. BINA - Pozitivno i aktivno

Beogradska internacionalna nedelja arhitekture (BINA) predstavlja 14. izdanjem aktuelne i vanvremenske primere delovanja u urbanističko-arhitektonskoj praksi koje karakteriše pozitivan i proaktivan pristup razumevanju i rešavanju prostornih problema, a i ove godine posebno je posvećena pitanjima ekologije, održivog razvoja i gradnje pametnih zgrada.

Program 14. BINA, na temu “Pozitivno/aktivno”, pruža uvid u vrednosti, savremena tumačenja i naznake mogućih novih namena arhitekture nastale u periodu modernizma, viđena očima Y generacije (milenijalci). Istovremeno, kroz različite formate (izložbe, predavanja, filmove i instalacije), BINA predstavlja savremenu arhitektonsku praksu koja nastaje u potpuno drugačijem društvenom, političkom i tehnološkom kontekstu, čije su osnovne karakteristike: brzina, diktat kapitala, fleksibilnost i transdisciplinarnost.

Kako biti profesionalan i ostvariti željene standarde, a istovremeno ostati veran etici struke - teme su o kojima će biti reči na 14. BINA, koju od 9. do 30. maja organizuju Društvo arhitekata Beograda i Kulturni centar Beograda.

Program 14. BINA podeljen je u pet celina, uz fokus na studijsku izložbu arhitekte Aleksandra Stjepanovića i njegove objekte dečje zaštite, školstva i visokog obrazovanja. Autori izložbe u galeriji Artget su Jelica Jovanović, Relja Ivanić i Marko Kažić, a prate je predavanja i šetnja kroz objekte tog značajnog arhitekte socijalističkih vremena.

U okviru tog programa, 10. maja u 18 sati na istom mestu biće održan razgovor na temu “Arhitektura Aleksandra Stjepanovića - Infrastruktura društva: stanovanje i prateće funkcije, objekti dečije zaštite, školstva i visokog obrazovanja. Mogućnost zaštite i sanacije objekata”. U razgovoru učestvuju arhitekta Aleksandar Stjepanović, Tanja Damljanović Konli i Ivana Vesković, a moderator je Jelica Jovanović.

BINA tradicionalno predstavlja gostujuće izložbe koje ove godine dolaze iz regiona i sa severa Evrope, budući da je ta manifestacija i u znaku ekologije, održivog razvoja i gradnje pametnih zgrada.

U okviru večeri svečanog otvaranja, u Likovnoj galeriji KCB-a biće otvorena izložba “Nova tradicija - Za stolom sa arhitekturom i umetnošću iz Južnog Tirola” kustosa Davida Kalasa i Lize Trokner. Dva dana kasnije od 18 sati na programu je stručno vođenje kroz izložbu, uz prisustvo kustosa, umetnika i arhitekata, učesnika ove grupne izložbe. Koncept izložbe, koju organizuje udruženje Südtiroler Künstlerbund uz podršku Austrijskog kulturnog foruma u Beogradu, počiva na čuvenom južnotirolskom gostoprimstvu i odražava njegov kulturni i višejezični karakter. Posetioci će moći da sednu za veliku trpezu gde će se služiti (prikazivati) arhitektonska i umetnička jela.

BINA tradicionalno predstavlja i presek arhitektonskih aktivnosti u periodu između dve manifestacije kroz prikaz arhitektonskih i urbanističkih konkursa i nagrade, a moće će da se pogleda u Likovnoj galeriji.

Izložba “Savremena danska arhitektura” Ministarstva spoljnih poslova Danske, Udruženja danskih arhitektonskih kompanija i Inicijative za dansku arhitekturu i dizajn biće otvorena 13. maja na platou ispred KCB-a, a istog dana u galeriji Artget na programu je serija predavanja Olge Popović Larsen i Jakoba Knudsena, koje moderira Aleksandra Stupar. Za 20. maj od 18 sati u Artgetu najavljena je još jedna serija predavanja uz učešće studija ADEPT i Jakoba Matsena iz Kopenhagena, i moderatorke Žakline Gligorijević. Programi se realizuju u saradnji sa danskom ambasadom u Beogradu.

U okviru programa Noći muzeja, 18. maja od 16 sati na Trgu Republike kod fontane najavljen je performans “Plastika nema granice” španskog kolektiva Basurama i Ide-Mari Korel u, saradnji sa galerijom Kolektiv. U okviru gostovanja španskih umetnika, biće održano i više različitih radionica.  Basurama i Ida-Mari Korel sarađuju na performansu sa haljinama od plastičnih kesa kao instalacijama. 

Basurama je umetnički kolektiv posvećen istraživanju, stvaranju u kulturi i prirodi i produkciji čija se praksa okreće oko odraza smeća, otpada i njihove ponovne upotrebe u svim njegovim oblicima i mogućim značenjima. Njihov cilj je da proučavaju te pojave svojstvene masovnoj proizvodnji realnog i virtuelnog smeća u potrošačkom društvu, pružajući različite tačke gledišta na ovu temu da bi generisati nove misli i stavove. Basurama i umetnica Ida-Mari Korel, poetesa/muzičarka i performerka koja se bavi istraživanjem i sučeljavanjem muzike, zvuka, umetnosti i transfera znanja u oblasti kulture, održivosti, aktivizma za masovne medije... sarađuju zajedno u performansu haljine-instalacije. Rad se bavi održivim razvojem i njegovom vezom sa globalnom masovnom potrošnjom, “plastika ponašanjem" i njenim efektima na gubitak individualnosti i tradicije, kao i na stvaranje globalne suprotnosti i pokreta kao što su jeftini masovni turizam i izbeglice.

Izložba “Nagrada Piranezi 2018”, nastala u saradnji sa Danima arhitekture u Piranu, biće otvorena 22. maja u Galeriji Kolektiv, nakon čega sledi i razgovor sa gostima iz Slovenije. Prestižna međunarodna arhitektonska nagrada Piranezi, koja se dodeljuje od 1989. godine, deo je međunarodne konferencije Piranski dani arhitekture (PDA). Posle duže pauze 2018. godine u jubilarnoj tridesetoj sezoni dodele nagrade Piranezi u nominaciju su uključeni radovi srpskih arhitekata izvedenih u poslednje dve godine. Selektor za Srbiju bio je slovenačko-srpski arhitekta Andrej Strehovec.

Svake godine BINA predstavlja arhitekte mlađe generacije.

Izložba “Ponesi svoj projekat” biće otvorena 16. maja u Skandinavskom paviljonu (FLU), a predstaviće projekte AKVS I URED studija. AKVS će svoje projekte prikazati iz perspective korisnika prostora fotografijama ili kompjuterskim simulacijama prostora. Na izložbi i pratećim predavanjima, odabrani projekti će biti sagledani kroz prizmu sedam tema koje usko određuju pristup arhitektonskom projektovanju u studiju – svetlost, vazduh, materijal, veza spolja–unutra, životni scenario, individualna interpretacija i neprekinuta putanja kretanja. Izložbom "Ponesi svoj projekat“ URED studio predstavlja rezultate interdisciplinarnog delovanja u arhitektonskoj praksi preko izvedenih projekata različitih tipologija, rekonstrukcije i adaptacije enterijera, konkursnih projekata i radionica.

Izložba “Moderni u Beogradu” biće otvorena 17. maja u 19 sati u Galeriji FLU i okupiće grupu arhitekata (Bekić Iva, Gajić Irena, Dukanac Dalia, Đorđević Stefan, Zlatković Snežana, Ješić Mirjana, Stojanović Hristina, Cigić Petar) sa posebnim interesovanjem i angažmanom u oblasti ilustracije, grafičkog dizajna i likovnih umetnosti.

Tim 14. BINA predstavlja i projekat Gradovi deljenja dvodnevnim programom – 17. maja biće organizovana panel diskusija “Prostori produktivnosti” u galeriji Artget, a učesnici su: Čuvari parka; Škograd; Novo kulturno naselje – Novi Sad; Svetlana Volic, FLU u Beogradu; Nana Radenković, Nova Iskra; Jovana Timotijević, Instituta za urbane politike i Platforma za teoriju i praksu društvenih dobara – Zajedničko.org, Tatjana Vukosavljević, BINA tim; Lusi Šeren Švajcarska; Zuzana Cermakova, Goethe Institut Prag, Češka i Roland Krebs, Superwien, Austrija. Razgovor moderira Ivan Kucina, programski direktor projekta Gradovi deljenja. Takođe, projekat Gradovi deljenja biće predstavljen 18. maja u 14.30 časova u Goethe-Institutu, a tom prilikom biće predstavljen projekat “Gradsko čvorište 2 – Multifunkcionalni krug” koji BINA realizuje u saradnji sa timom Škograd, Goethe-Iinstitutom Beograd i Osnovnom školom „Vlada Obradović Kameni” u naselju Ledine. “Gradsko čvorište 2 – Multifunkcionalni krug” je kolektivno zamišljena intervencija u školskom dvorištu – letnja učionica u otvorenom javnom prostoru naselja Ledine – čiji je cilj da unapredi kvalitet života u zajednici.

Kao i prethodnih godina, Beogradska Internacionalna Nedelja Arhitekture – BINA 2019, organizuje brojne šetnje po Beogradu i okolini, kao i dva specijalna izleta: u Novi Sad i Pančevo. Ove godine, BINA vas vodi kroz aleje Novog groblja, staro jezgro Zemuna, naselje Cerak vingoradi, zgrade Radio Beograda, Tanjuga,

Jugoslovenske udružene banke Huga Erliha, a upoznaće vas i sa ženama u arhitekturi između 1900. i 1960. godine, kao i jevrejskim nasleđem u Beogradu. Izlet u Novi Sad pod nazivom “Arhitekta Aleksandar Stjepanović – Prostori obrazovanja / Novi Beograd – Novi Sad” zakazan je za nedelju, 19. maj, dok će se poseta Pančevu organizovati 26. maja.

Manifestaciju BINA već četrnaest godina organizuje Društvo arhitekata Beograda i Kulturni centar Beograda, uz pokroviteljstvo Grada Beograda, Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, Inženjerske komore, Kreativne Evrope; i podršku Austrijskog kulturnog foruma, Ambasade Danske i Ambasade Finske i brojnih sponzora i medija.

*Foto: Relja Ivanić - BINA promo

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.