Kvalitet pre brojeva
Venecijanski forum kustosa zemalja Centralno-evropske inicijative (CEI) “Kontinentalni doručak”, koji sedmi put za vreme Bijenala u Veneciji organizuje Trieste Conetmporanea, posvećen je ove godine važnosti istraživanja i predstavljanja eksperimentalnih umetničkih i kustoskih praksi, koje su ugrožene u vremenu ekonomske krize i zahteva za forsiranjem kvantiteta naspram kvaliteta.
Sedmi CEI Forum ukazuje temom “Pre brojeva” da u današnjem vremenu novi sistemi javnog finansiranja ne omogućavaju dovoljno sredstava za eksperimentalnu produkciju i sve više zahtevaju od sektora vizuelnih umetnosti da postane “industrijski efikasan”, odnosno sposoban da demonstrira svoju opravdanost kroz brojke. Javna budžetska sredstva, kako su naveli organizatori, koriste se tako najvećim delom za velike projekte i široka partnerstva, što neretko dovodi do situacije da se akteri umetničke scene moraju povinovati “vladavini” pravila koja se tiču “kvantiteta”, a koja su dodatno naglašavaju mediji i društvene mreže. To se odnosi, između ostalog, i na segment participacije, uključujući i broj publike.
Sedmi CEI Forum, koji se održava 8. maja u muzeju iz 18. veka Ca’ Rezzonico, obratiće stoga posebnu pažnju na potrebu kontinuiranog istraživanja u polju umetnosti i značaj eksperimentalnih umetničkih i kustoskih praksi, istakla je u najavi za taj skup predsednica Trieste Contemporanea Đulijana Karbi (Giuliana Carbi).
Učesnici Foruma razmotriće i srednjoročnu i dugoročnu perspektivu umetničke scene u Evropi, postavljajući pitanje da li bi aktuelna pravila finansiranja trebalo promeniti u cilju obezbeđivanja snažnije podrške za manje istraživačke projekte u kojima bi i nezavisne organizacije i znatno strukturisanije javne institucije mogle da testiraju nove estetske produkcione procese i njihov uticaj na savremeno društvo, kao i mogućnosti da se razviju u kritičke inkubatore imaginacije i inovacije za neku novu, buduću publiku i stvaran uticaj na njen razvoj.
CEI Forum okupio je stoga širok spektar stručnjaka – kustosa i umetnika, koji će naglasiti ključni značaj eksperimentalne produkcije u umetničkom sektoru i razmotriti načine na koje je moguće pospešiti njen kontinuirani razvoj.
Među učesnicima su kustosi pojedinih nacionalnih paviljona i umetnici koji se u njima predstavljaju, istoričari umetnosti, likovni kritičari, predstavnici nezavisnih umetničkih organizacija i institucija.
Iz regiona jugoistočne Evrope učestvuju, između ostalih, makedonski umetnik Jane Čalovski, koji sa Hristinom Ivanovskom predstavlja Makedoniju na 56. Bijenalu umetnosti, kao i kustoskinja makedonskog paviljona Bašak Šenova (Basak Senova) iz Turske, kustoskinja Kulturnog centra Beograda Zorana Đaković Miniti, direktor Galerije umetnosti u Splitu Branko Frančeski (Franceschi), kustoskinja Ana Peraica iz Splita, direktorka Instituta za savremenu umetnost u Zagrebu Janka Vukmir, kustoskinja slovenačkog paviljona Aurora Fonda…
Među učesnicima su i kustos Konstantin Akinša (Akinisha) iz Ukrajine, pomoćnica direktora Nacionalne galerije Square 500 u Sofiji Iara Boubnova, Barbara Fabro iz CEI, kustos Martin Fric (Fritz) iz Beča, direktor galerije Open Eye u Liverpulu Lorenco Fusi (Lorenzo Fusi), direktor moskovske Guelman galerije Marat Guelman, direktor Tranzit.cz u Pragu Vít Havránek, umetnica i kourednica projekta “Art Workers” Mina Henrikson (Minna Henriksson) iz Helsinkija, direktor Centra za savremenu umetnost Pavilion u Bukureštu Razvan Ion, kustoskinja i novinarka Alisa Ložkina (Lozhkina) iz Kijeva, direktor Centra za savremenu umetnost BM u Istanbulu Beral Madra, kustos Muzeja Sztuki u Lođu Daniel Muzicuk (Muzyczuk) i kustoskinja Anda Rotenberg (Rottenberg) iz Varšave.
Venecijancki forum kustosa organizuje Trieste Contemporanea Committee u saradnji sa CEI, u partnerstvu sa Institutom za savremenu umetnost u Zagrebu.
CEI Forum se bijenalnio održava u okviru vernisaža Bijenala savremene umetnosti već 14 godina, a posvećen je predstavljanju i razmeni kustoskog iskustva i znanja, uz fokus na određene aktuelne teme.
CEI je 2003. godine dala poseban status Venecijanskom forumu, koji je deo i evropske mreže “Kontinentalni doručak” koja je posvećena unapređenju i razvoju partnerskih projekata i izgradnji kapaciteta za razmenu programa u oblasti savremene umetnosti u zemljama centralne i istočne Evrope.
Pokrovitelji CEO Foruma su italijanska ministarstva spoljnih poslova i kulture i turizma, CEI, Region Veneto, gradske vlasti Venecije i Trsta, Gete institut u Trstu, International Venice Foundation, fondacija Musei Civici di Venezia...
(SEEcult.org)