Kralj Petar Prvi u bioskopima
Istorijski filmski spektakl “Kralj Petar Prvi” o podvizima i stradanju srpske vojske za vreme Prvog svetskog rata, u režiji debitanta Petra Ristovskog, premijerno je prikazan 5. decembra u tri beogradske dvorane, a publici se poklonilo više od 30 članova filmske ekipe na čelu sa glavnim glumcem i ujedno producentom Lazarom Ristovskim.
Radnja filma, koji su pomogla ministarstva odbrane i unutrašnjih poslova, a kako je ranije izjavio Ristovski, ne bi ga bilo da se nije zauzeo predsednik države Aleksandar Vučić, odnosi se na period od početka Prvog svetskog rata, pa do povlačenja srpske vojske preko Albanije i događaja na Krfu.
Premijernim projekcijama u Sava centru, Kombank dvorani i bioskopu Cineplexx Ušće, nisu prisustvovali državni zvaničnici, za koje je dva dana ranije priređena projekcija zatvorenog tipa u Kombank dvorani.
Rađen budžetom od oko dva miliona evra, film “Kralj Petar Prvi” je za uslove srpske kinematografije primer visoke produkcije, sa velikim brojem masovnih scena, pirotehnike i snimanja iz vazduha.
Sadržajno, film je antiratni, što i sam kralj Petar Prvi naglašava, navodeći da rat predstavlja haos i bezumlje, te da samo izaziva stradanje.
Lazar i Petar Ristovski
Iako je Ristovski najavio film “u slavu Srbije i patriotskog osećanja srpskog naroda”, a snimljen je povodom stogodišnjice završetka Prvog svetskog rata, “Kralj Petar Prvi” ne poziva na patriotizam na patetičan način, već je više hronika prvih bitaka koja se završava stradanjem srpske vojske u povlačenju preko Albanije.
Prvi deo filma je ritmičniji, sa životnim scenama u kojima su se posebno istakli Milan Kolak (u ulozi dobrovoljca Marinka Spasojevića, jedinog seljaka kome je neki kralj podigao spomenik), Radovan Vujović (Života, arhetip žilavog srpskog seljaka, snalažljivog i vedrog duha) i dečak Ivan Vujić (kaplar Momčilo Gavrić, najmlađi oficir u Prvom svetskom ratu). Vojskovođe su manje zastupljene, a sam kralj prikazan je kao čovek iz naroda i za narod.
Film se završava u tragičnom tonu, uz filozofska razmišljanja kralja Petra Prvog o prirodi rata i slobode.
Lazar Ristovski je na crvenom tepihu izjavio da je "Kralj Petar Prvi” produkciono sigurno najzahtevniji srpski film ikada i da izgleda kao da je urađen budžetom od 20 miliona evra, a ne desetostruko manjom sumom.
"Ja i ekipa filma nismo želeli da snimimo dokumentarni istorijski film koji će biti istorijska čitanka, već smo napravili umetnički film koji je iznad toga što je dokumentarno", rekao je Ristovski i dodao da se su njegov dugogodišnji rad i strpljenje i te kako isplatili.
U glumačkoj ekipi su i Danica Ristovski kao Makrena Spasojević, Aleksandar Vučković (regent Aleksandar), Marko Todorović (princ Đorđe), te Branko Jerinić, Pavle Jerinić, Svetozar Cvetković, Goran Šušljik, Tihomir Arsić, Slobodan Ćustić, Tanasije Uzunović, Marko Baćović, Nebojša Kundačina i drugi.
Filmska ekipa, koju je činilo više od stotinu glumaca i 7.000 statista, snimala je više od šest meseci (ukupno 110 snimajućih dana) na autentičnim lokacijama i objektima po čitavoj Srbiji (na Staroj planini, Knjaževcu, Valjevu, Krupnju, Soko gradu, Beogradu, Somboru, Pančevu, Kosmaju, Sremskim Karlovcima), kao i na Krfu.
Mladi reditelj Ristovski, inače sin Lazara Ristovskog i Danice Ristovski, ujedno je i koscenarista, uz Vladimira Ćosića i Milovana Vitezovića, autora romana “Čarape kralja Petra” na kojem je taj istorijski spektakl i zasnovan.
Uporedo sa filmom snimana je i televizijska serija, ali njena radnja počinje u vreme dolaska kralja Petra na vlast 1903. godine, a kao i film, završava se Krfom.
Nakon Beograda, film “Kralj Petar Prvi” imaće premijere i u svim većim gradovima širom Srbije, počev od Novog Sada 6. decembra. Ekipa filma, kako je najavljeno, pokloniće se i publici u Nišu 7. decembra, dan kasnije u Kragujevcu, a potom u Kruševcu, Vrnjačkoj banji, Kraljevu, Gornjem Milanovcu, Smederevu i Požarevcu. U Užicu i na Zlatiboru publika će imati priliku da vidi film od 13. decembra, a potom će počesti da se prikazuje i u Pirotu, Lazarevcu i Vrbasu.
*Foto - promo
(SEEcult.org)