Ulična umetnost globalno
Kompanija Google postavila je na internet više od 10.000 radova ulične umetnosti iz celog sveta, duplirajući postojeću arhivu i dodajući koordinate za tačne lokacije murala i grafita na svim kontinentima. Region jugoistočne Evrope ostao je, za sada, prilično praznjikav na mapi projekta Google Street Art, iako u gradovima u regionu postoji veliki broj murala, od kojih su neki stari i po nekoliko decenija.
Kompanija Google postavila je na internet više od 10.000 radova ulične umetnosti iz celog sveta, duplirajući postojeću arhivu i dodajući koordinate za tačne lokacije murala i grafita na svim kontinentima.
Region jugoistočne Evrope ostao je, za sada, prilično praznjikav na mapi projekta Google Street Art, iako u gradovima u regionu postoji veliki broj murala, od kojih su neki stari i po nekoliko decenija.
Zabeležena je jedino lokacija sela Jezerane u Ličko-senjskoj županiji u Hrvatskoj.
Na sajtu Google Street Art nedovoljno je predstavljena i ulična umetnost Afrike i Bliskog Istoka, kao i u slučaju ranijih sličnih inicijativa digitalizacije svetske kulturne baštine.
Cilj projekta je virtuelno očuvanje ulične umetnosti za koju je dokumentovanje ključno, jer na murale i grafite utiču često infrastrukturne i druge promene, ali i različita društvena i politička previranja, ratni sukobi, prirodne i druge katastrofe…
Sajt projekta Google Street Art nudi mogućnost učesca u audio vođenjima, a korisnici mogu pogledati i onlajn izložbe ulične umetnost u odabranim gradovima i saznati detalje o autorima.
Kulturne institucije, kao što su turski Pera muzej, ili hongkonški Institut za istraživanje umetnosti, ili projekti ulične umetnosti u Rimu, Parizu, Sidneju, Bangkoku… pružili su sopstvene zvanične kolekcije fotografija i video snimaka.
Korisnici interneta takođe mogu pokušati da doprinesu globalnoj mapi ulične umetnosti
(SEEcult.org)