• Search form

23.01.2015 | 22:17

Pomak sa mrtve tačke

Pomak sa mrtve tačke

Rekonstrukcija zgrade Muzeja grada Beograda u Resavskoj mogla bi konačno da počne 2016. godine – deset godina nakon što je Ministarstvo odbrane ustupilo to zdanje kako bi MGB prvi put imao odgovarajući prostor za izlaganje vrednih eksponata, prikupljanih više od jednog veka.

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali najavio je 23. januara da će projekat za rekonstrukciju zgrade u Resavskoj 40b biti završen do kraja februara, te da bi do kraja 2015. trebalo da bude izglasan pobednički rad, preneo je Beoinfo. Mali je prilikom posete MGB dodao da bi radovi mogli da krenu 2016. godine, kada za to budu obezbeđena finansijska sredstva.

“Kultura ne sme da čeka i zato mislim da je posebno važno da vidimo na koji način kulturni objekti u gradu mogu da poboljšaju svoju ponudu i uslove u kojima rade”, rekao je Mali u razgovoru sa direktorkom MGB Tatjanom Korićanac.

Gradonačelnik je rekao i da će se gradske vlasti, s obzirom na veoma loše stanje depoa i zbirki, potruditi da im nađu privremeni prostor. Obećao je i da će gradske vlasti pomoći da se Zavičajni muzej u Zemunu, koji je bio zatvoren 15 godina, u najkraćem periodu najzad otvori za posetioce.

Direkotorka MGB rekla je da je taj kompleksni muzej jedinstven u Srbiji i da je poseta Malog, koju je nazvala istorijskom, od velikog značaja, jer je prvi susret već dao konkretne rezultate.

U bivšoj vojnoj zgradi u Resavskoj, koju je Ministarstvo odbrane ustupilo Muzeju grada 2006. godine, prošle jeseni održan je 55. Oktobarski salon, koji je organizovan u tom zdanju i 2010.

Kada je 2006. godine potpisan ugovor o ustupanju zgrade u Resavskoj Muzeju grada, tadašnji gradonačelnik Nenad Bogdanović rekao je da će u to zdanje biti uložena značajna sredstva, jer mora reprezentovati Grad i njegov muzej u pravom svetlu.

Tadašnji direktor republičke Direkcije za imovinu Milan Tomić rekao je da “bez kulture nema ni države ni nacije” i izrazio uverenje da je zgrada u Resavskoj predata u dobre ruke i da će to biti “beogradski Luvr”. I tadašnji ministar odbrane Zoran Stanković rekao je da će zgrada u resavskoj biti “ukras Beograda”, ističući da je interes Beograda iznad interesa svakog pojedinca.

Muzej grada Beograda osnovan je 1903. godine, a danas obuhvata oko 20 legata, te Konak kneginje Ljubice, muzeje Ive Andrića, Paje Jovanovića, Jovana Cvijića, Tome Rosandića i Banjičkog logora, te Arheološko nalazište u Vinči, Zbirku ikona Sekulić i Zavičajni muzej Zemuna.

Osnovan je 15. oktobra 1903. godine odlukom tadašnje Beogradske opštine da se za Opštinski muzej, kako je tada nazvan, odvoji jedna soba u Narodnom muzeju kako bi se otkupljeni predmeti izložili javnosti.

Muzej grada najpre je radio u prostorijama Beogradske opštine u Uzun Mirkovoj 1, a početkom se 30-ih godina XX veka preselio se u Ulicu kralja Petra 26. Posle čestih selidbi u zgrade zakupljene na određeno vreme i adaptirane za potrebe gradske Biblioteke i Muzeja, otkuplјena je trospratna stambena zgrada sa mecaninom i podrumskim prostorijama u Ulici kneginje Ljubice 1 (sada Zmaj Jovina 1), u kojoj se i sada nalazi administrativno sedište MGB. Kuća je bila vlasništvo pravnika i književnika Aleksandra Vuča.

Gradski muzej je 1945. dobio naziv Muzej grada Beograda.

Nakon ratnih godina, kako je navedeno na muzejskom sajtu, zaključeno je da je da bi bilo neophodno da MGB dobije novi prostor, u kojem bi eksponati bili izloženi na mnogo bolјi način i obogaćeni materijalom koji zbog nedostatka prostora stoji po magacinima.

Prvi konkurs za izradu idejnog rešenja za novu zgradu MGB raspisan je 1954. godine, a predviđena lokacija utvrđena je na placu između ulica Knez Mihailove, 7. jula (Kralјa Petra), Uzun Mirkove i Cara Uroša. Od 19 pristiglih radova, najboljim je proglašen arhitektonski projekat Ratomira Bogojevića iz Beograda i Zdravka Bregovca i Vjenceslava Rihtera iz Zagreba. Prostor predviđen za Muzej iznosio je više od 10.000 metara kvadratnih.

Projekat nije realizovan, a gradske vlasti su 1968. godine, kada je MGB-u pripojen i Zavičajni muzej Zemuna, odlučile da se MGB smesti u Stari dvor, a da se za potrebe Skupštine grada podigne nova zgrada.

Periodično podsećanje na alarmantno stanje u kojem se nalaze muzejski predmeti, rasuti u improvizovanim depoima, uticalo je na formiranje Centra za dokumentaciju 1968.

Trajna potraga za prostorom za povremene tematske izložbe rezultirala je dobijanjem Manakove kuće (1968-1980), koja i danas predstavlјa jedan od retkih ostataka arhitekture balkanskog tipa.

Konkurs za zgradu Muzeja ponovo je raspisan 1976. godine, a prijavljeno je 49 radova, od kojih je prvonagrađena ideja bila arhitekte J. Krajgera. Kao i na prethodnom konkursu iz 1954, ni ovog puta nije izdvojen nijedan rad sa preporukom investitoru za gradnju objekta. Do realizacije planova, prema navodima MGB, nije došlo iz finansijskih razloga.

MGB je obeležio 2003. godine stogodišnjicu izdavanjem luksuznog monografskog dela.

Tadašnji direktor MGB Bojan Kovačević rekao je da je Muzej nekako u potaji stigao do stogodišnjice predstavlјajući se sugrađanima svojom papirnom kućom, jer monografija MGB a u tom trenutku i jeste – muzej na papiru.

Vojna zgrada u Resavskoj, koja je ustupljena Muzeju grada 2006. godine, jedno je od najlepših zdanja u centru grada, a podignuta je 1899. godine prema projektu arhitekte Dimitrija T. Leka. Prostire se na 8.500 kvadratnih metara površine.

MGB obuhvata legate Paje Jovanovića, Bete Vukanović, Tome Rosandića, Petra Konjovića, Petra Popovića, Darinke Smodlake, Jovana Subotića, Ive Andrića, Branislava Nušića, Branimira Ćosića, Jovana Cvijića, Đorđa Novakovića i Svetozara Dušanića, te legate Sekulić, Jugoeksport, Perić, Gašparović i Marinović.

Osnivanju Muzeja prethodila je ponuda zbirke starog oružja, nakita i slika beogradskog trgovca Samuila Stefanovića, koja nije realizovana, ali je ostala zabeležena kao trag da je Beogradska opština krajem XIX veka razmišlјala o osnivanju svog muzeja. Stefanović je tada svoju zbirku ponudio po ceni od 40.000 dinara u zlatu. Ta zbirka je otkupljena 1902. godine, ali za svotu od 30.000 dinara u srebru.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r