Simović i Trpčeski na Kolarcu
Kolarčeva zadužbina nastavlja 17. decembra ciklus “Velikani muzičke scene” koncertom “Gromovi u helijumu” violiniste Romana Simovića i pijaniste Simona Trpčeskog, koji će izvesti dela Edvarda Griga, Johanesa Bramsa, Kloda Debisija i Morisa Ravela.
I Simović i Trpčeski pripadaju mlađoj generacija solista koji su potekli sa prostora bivše Jugoslavije, a grade izuzetno uspešne karijere u svetu.
Roman Simović je koncertmajstor Londonskog simfonijskog orkestra, osnivač i član gudačkog kvarteta Rubikon i strastveni kamerni muzičar. Prepoznat je širom sveta kao umetnik brilјantne virtuoznosti i urođene muzikalnosti.
Kontinuirano nastupa po pozivu na festivalima kao što su: Bele noći u Sankt Peterburgu, Uskršnji festival Valerija Gergijeva u Moskvi, Dubrovačke letnje igre, Kotor Art, BEMUS i NOMUS u Srbiji, Sion Valais u Švajcarskoj, norveški Bergen festival, Moskovska zima, Portogruaro u Italiji, Granada u Španiji, sarađujući sa renomiranim umetnicima (Šlomo Minc, Fransoa Leluk, Itamar Golan, Simon Trpčeski, Žanin Jansen i Julijan Rahlin…).
Kao pedagog, redovno održava majstorske kurseve u SAD, Velikoj Britaniji, Južnoj Koreji, Srbiji, Crnoj Gori, Izraelu…
Simović svira violinu Antonio Stradivarius iz 1709. godine, koja mu je data na korišćenje.
Proteklu sezonu Simovića obeležili su nastupi i snimanja kompakt diska sa orkestrom Mariinskog teatra i maestrom Valerijem Gergijevim.
Simon Trpčeski je jedan od najpoznatijih makedonskih pijanista, a o njegovom uspehu svedoče i međunarodni nastupi za koje dobija najviše kritike.
Važi za umetnika besprekorne tehnike i delikatne izražajnosti.
Širom sveta održava resitale, a nastupa i sa orkestrima i kao član kamernih ansambala.
Centar za muziku Kolarčeve zadužbine u ovoj sezoni, posvećenoj kamernoj muzici, obeležava 35 godina rada.
Ciklus “Velikani muzičke scene” obuhvata pet koncerata kamerne muzike i dva nastupa iz ciklusa “Pobednici”, koji je pokrenut 2013. godine, a predstavlja mlade umetnike – laureate velikih međunarodnih takmičenja.
N. Pavlović / SEEcult.org